Domowe porady

Co oznaczają symbole na metkach?

Czy potrafisz dbać o swoje ubrania? Czy dokładnie czytasz etykiety przed włożeniem ich do pralki Być może nadszedł czas, abyś zaczął działać.

Twoje ubrania powinny służyć tak długo, jak to możliwe. Ważne jest, aby zwracać uwagę na symbole na metkach, które dostarczają informacji o tym, jak należy o nie dbać. Metka odzieżowa jest ważnym źródłem informacji o tym, jak dbać o daną rzecz. Instrukcje zawarte na metce sprawią, że Twoje ubrania będą dłużej służyć, będą miękkie i pełne życia. Będą również chronione przed zniszczeniem przez niewłaściwe pranie lub suszenie. Na metkach znajdziesz między innymi informacje o tym, jak prać daną tkaninę i jak ją prasować.

Czym są te tajemnicze symbole prania i co oznacza metka? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!

Spis treści

 • Oznaczenia pralni - symbole na etykietach
  • Pojemnik z wodą
  • Pojemnik z wodą oznaczony kropką (lub stopniem)
  • Pojemnik z wodą i jedną kreską
  • Pojemnik z wodą i dwiema kreskami
  • Woda dodana do pojemnika.
  • Pojemnik z wodą i zanurzonym uchwytem
 • Prasowanie - oznaczenia na etykietach
  • Przekreślone żelazko
  • Żelazko z kropką
 • Symbole suszenia
  • Koło z kropką wpisane w kwadrat
  • Kwadrat z półokręgiem
  • Kwadrat z kreskami
  • Kwadrat z kreską
 • Symbole pralni chemicznej
  • Przekreślone kółko na metce
  • P w kółku
  • W w okręgu
  • Co oznacza A w kole?
  • F w okręgu
 • Symbole na etykietach - Wybielanie
  • Symbol przekreślonego trójkąta na etykiecie
  • Trójkąt
  • Trójkąt z dwiema kreskami
  • Trójkąt z literą Cl

Oznaczenia w pralni - symbole na metkach

Po co są oznaczane metki? Zawierają informacje o praniu tkaniny i temperaturze, w jakiej należy ją prać. Niektóre tkaniny najlepiej prać ręcznie. Niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zniszczenia ubrań. Łatwo jest odczytać informacje zawarte na etykietach. Na metkach znajdziemy informacje o sposobie prania tkaniny, a także kraj produkcji oraz informacje o wybielaniu lub prasowaniu.

Pojemnik na wodę

Jeśli na swoim ubraniu widzisz takie oznaczenie, przedstawiające pojemnik z wodą, to możesz bezpiecznie wrzucić ubranie do pralki . Symbol ten oznacza nic innego jak to, że można prać. Ale najpierw upewnij się, że nie ma obok niego dodatkowego oznaczenia z wymaganiami dotyczącymi prania. Symbol wskazuje na standardowe ustawienia pralki, przy czym ustawienie temperatury jest podane na materiale.

Pojemnik z wodą oznaczony kropką, czyli oznaczeniem stopnia.

Oznaczenia te występują zamiennie na etykietach, oraz oznaczają to samo - można prać już w 30 stopniach . Są to symbole, które wskazują, że możemy prać ubrania w normalnym cyklu z maksymalną temperaturą 30 stopni Celsjusza. Pierwsze oznaczenie w zależności od tkaniny - zmienia wartość temperatury. Może to być 40, 50 lub więcej stopni Celsjusza. Natomiast w drugim oznaczeniu, z kropką, zwiększa się ich liczba. I tak, jeśli możemy prać ubrania w 40 stopniach to pojawią się dwie kropki, a przy 50 będą to już trzy kropki. Jeśli jest ich więcej, to można prać tkaninę w jeszcze wyższej temperaturze. W przypadku czterech kropek będzie to 60 stopni, pięciu kropek - 70 stopni, natomiast jeśli symbol na metce pokazuje aż sześć kropek, to daną tkaninę można prać w 95 stopniach. Jeśli oznaczenia prania na metce wyglądają jak drugi symbol, oznacza to, że kropka odpowiada temperaturze.

Pojemnik na wodę z jedną kreską

To pranie oznaczenie z pojemnikiem z wodą i jedną kreską pod nim mówi, żeby prać te tkaniny delikatnie . Ustaw pralkę na tryb prania syntetycznego dla delikatnych ubrań. Jest to charakterystyczny symbol, w którym zmienia się tylko wartość temperatury. Może to być 30, 40, 60 lub więcej stopni Celsjusza, albo wspomniane wcześniej kropki.

Pojemnik z wodą z dwiema kreskami

Ten Symbol ten informuje, że tkaninę należy prać bardzo delikatnie . Należy wybrać cykl prania tkanin delikatnych z temperaturą nie wyższą niż 30 stopni Celsjusza. Taki symbol pojawia się również dla tkanin, które można prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza, choć zdarza się to rzadko.Pojemnik na wodę z dwiema kreskami odpowiada programom do prania tkanin takich jak wełna czy jedwab. Ten symbol na metce ma zwrócić uwagę na. szczególną delikatność materiału .

Pojemnik na wodę z wycięciem na krzyż

Ten znak wskazuje, że ubrania nie powinny być prane, a jedynie czyszczone na sucho . Dany materiał nie nadaje się do prania w pralce. Jeśli na metce znajdziemy taki symbol, należy oddać ubranie do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie zostanie ono poddane czyszczeniu na sucho.

Pojemnik z wodą i zanurzoną rączką

Ten symbol oznacza, że ubrania możemy prać tylko ręcznie, w maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza . Jeśli na oznaczeniu etykiety widnieje pojemnik z wodą i zanurzoną ręką, to dana tkanina nie nadaje się do prania w pralce. Takie tkaniny to najczęściej. bardzo delikatne , a pranie ich w pralce z innymi materiałami mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia. Pranie ręczne nie jest równoznaczne z oznaczeniem "pranie ręczne" w ustawieniach pralki.

Oznaczenia na etykietach - prasowanie

Należy pamiętać , że nie wszystkie ubrania można prasować. Inne osoby mają specyficzne wymagania dotyczące tej kwestii.

Żelazko z krzyżem

Kiedy widzisz taki znak, ubrania nie mogą być prasowane red.

Prasuj z kropką

Ten symbol oznacza, że nie należy używać gorącego żelazka. Powinno być ono ustawione na maksymalną temperaturę 110 stopni Celsjusza. Nie powinno się również prasować z użyciem pary. Są jeszcze dwa podobne oznaczenia z różną ilością kropek: dwie kropki oznaczają temperaturę nie wyższą niż 150 stopni, a trzy kropki to temperatura nie wyższa niż 200 stopni. Prasowanie ubrań powinno być bardzo ostrożne.

Symbole na etykietach - suszenie

Suszenie prania wydaje się proste. Rozwieś pranie i gotowe! tutaj ubrania, a także inne tkaniny, mają swoje własne wymagania. Sprawdź te wskazówki, aby upewnić się, że robisz to dobrze.

Koło z kropką wpisane w kwadrat

Ubrania nadają się do suszenia w suszarce, ale tylko w niskiej temperaturze. Jeśli to oznaczenie będzie z dwoma kropkami to można suszyć ubrania w wysokiej temperaturze, jeśli będzie bez kropek to oznacza, że ubrania można suszyć w suszarce i nie mają one szczególnych wymagań co do temperatury suszenia. To Może się też zdarzyć, że zobaczymy taki symbol przekreślony, wtedy nie suszymy tych ubrań w suszarce, lecz należy to zrobić poprzez rozwieszenie prania na sznurku.

Kwadrat z półokręgiem

Ten symbol nie oznacza nic więcej niż to, że możesz powiesić ubrania na suszarce, aby wyschły .

Kwadrat z kreskami

Ubrania powinny być suszone w cieniu jeśli zależy Ci na zachowaniu ich koloru. W przeciwnym razie promienie słoneczne mogą doprowadzić do wyblaknięcia suszonych tkanin. Ubrania stracą swój intensywny kolor.

Kwadrat z kreską

Ubrania powinny być suszone w stanie rozłożonym. Takie oznaczenie na metce zwykle sugeruje, że mamy do czynienia z wyjątkowo delikatnymi tkaninami, które powinny być suszone na płasko. Jak suszyć ubrania na płasko? Dobrym pomysłem będzie rozłożenie na płaskiej powierzchni czystych i suchych ręczników, a następnie ułożenie na nich tkanin przeznaczonych do suszenia.

Oznaczenia na metce - pranie na sucho

Czasami czyszczenie na sucho jest jedynym sposobem na szybkie usunięcie plam z ubrań. Nie wszystkie przedmioty mogą być do tego celu wykorzystane.

Przekreślone kółko na etykiecie

Jeśli symbolem na metce naszej odzieży jest przekreślone kółko, takiej odzieży nie należy czyścić chemicznie. Przedmioty z takim symbolem nie mogą być prane na sucho -czyścić. A jeśli kółko nie jest przekreślone to można czyścić tkaniny za pomocą środków chemicznych.

P w kółku

P w symbolu koła na etykiecie mówi, że ubrania mogą być czyszczone za pomocą perchloroetylenu i rozpuszczalników węglowodorowych , a także R113 i R11.

W w kole

To, że W w kółku na etykiecie oznacza, że. ubrania mogą być czyste na mokro red.

Co oznacza A w kole?

Oznaczenie A in a circle na etykiecie pozwala na czyszczenie tkaniny we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych .

F w kółku

Litera F w kółku na etykietach oznacza. tkaniny można czyścić w środkach, które w swoim składzie mają tetraetylen lub benzen . Litera F w kółku oznacza, że odzież może być delikatnie czyszczona na sucho w normalnych warunkach.

Symbole na metkach - wybielanie

Aby upiększyć nasz wygląd, często dodajemy ach do białych ubrań. Ta metoda nie zawsze jest możliwa.

Oznaczenie na metce: Przekreślony trójkąt

Nie należy używać wybielaczy ani chloru. Pierz ubrania w łagodnym detergencie lub specjalnym środku piorącym do kolorów. Jeśli użyjesz wybielacza, a oznaczenie na metce pokazuje przekreślony trójkąt, Twoje ubrania mogą zostać poważnie i nieodwracalnie uszkodzone, a to może sprawić, że nie będą się już nadawały do noszenia.

Trójkąt

Jeśli na etykiecie widnieje trójkąt, oznacza to, że dopuszczalne jest stosowanie wybielaczy lub innych silnych środków czyszczących, a tkaniny nie powinny ulec uszkodzeniu. Chlor lub wybielacz wodorowy mogą być stosowane . Detergent do prania typu "wszystko w jednym" będzie również dobry.

Trójkąt z dwoma kreskami

Symbol na etykiecie przedstawiający trójkąt z dwoma kreskami oznacza, że dopuszczalne są delikatne środki piorące. Wybielacz tlenowy może być stosowany, przy czym bez dodatku chloru . Odpowiedni jest również uniwersalny środek piorący.

Trójkąt z Cl

Mając takie oznaczenie na tkaninie, można mieć stuprocentową pewność, że że nic się nie stanie, jeśli do jej prania będziemy chcieli dodać środki chlorowe .

Teraz, gdy widziałeś już większość tych oznaczeń na metkach ubrań i dowiedziałeś się, co one reprezentują, to z pewnością będzie łatwiejsze dla ciebie podczas sortowania twojej pralni . Pamiętaj, że nie tylko kolor, ale również materiał, z którego wykonana jest tkanina ma wpływ na to, co znajdzie się w kolejnym praniu. Zobacz jak sortować pranie: https://czysty-zysk.com/jak-segregowac-pranie/.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾