Porządki w domu

Twój przewodnik po czyszczeniu poduszek

Pomyśl o poduszkach do rzucania jako o biżuterii dla twojej kanapy. Zapewniają one kolor, teksturę i mogą błyskawicznie wymieszać wygląd twojego salonu prawie bez wysiłku.

Są również magnesem dla mikroskopijnego kurzu, bakterii i alergenów. "Poduszki rzutów mają również tak różne zastosowania", mówi Alex Wojenski, przewodnik po Grove w Grove Collaborative. "W jednej chwili możesz używać jej do podparcia stóp podczas siedzenia na kanapie, a w innej możesz oprzeć głowę". Ze względu na ich różnorodność zastosowań, wiedza o tym, jak czyścić swoje poduszki - zarówno pokrowce, jak i wkład - jest koniecznością, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

Poznaj eksperta

Alex Wojenski jest przewodnikiem po Grove w Grove Collaborative, firmie produkującej środki czystości, która koncentruje się na zrównoważonym rozwoju.

Jak często powinieneś czyścić swoje poduszki?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jak często należy prać poduszki. "Tak jak w przypadku większości przedmiotów w domu, częstotliwość prania poduszek będzie się różnić w zależności od sposobu użytkowania i środowiska życia" - mówi Wojenski. "Poduszki na kanapie, które są używane wiele razy w ciągu dnia przez dłuższy czas lub jeden w domu z dziećmi lub zwierzętami domowymi będzie wymagać częstszego czyszczenia niż te na kanapie, która jest używana głównie na weekendowy wieczór filmowy".

Dobra zasada kciuka: umyj pokrowce na poduszki co dwa do czterech tygodni, a wkłady do poduszek do rzucania umyj jeden do dwóch razy w roku. W zależności od częstotliwości używania, lub jeśli widział brudne łapy szczeniaka lub wayward rozlane wino, zwiększyć częstotliwość.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Delikatny proszek do prania
 • Kulki do suszarki
 • Środek do czyszczenia dywanów
 • Przystawka do odkurzacza
 • Odplamiacz do tapicerki
 • Ściereczki z mikrofibry
 • Worki do prania
 • Spray do bielizny

Gail Owens Photography dla Tiffani Baumgart Interiors

Jak czyścić wkłady do poduszek

Krok pierwszy: Wyjmij wkład z pokrowca, aby wyprać go osobno

Jeśli na metce nie zaznaczono inaczej, wkłady do poduszek można bezpiecznie prać w pralce. Umieść je w bębnie pralki - pralki ładowane od przodu lub ładowane od góry, aby uniknąć splątania, mówi Wojenski - po dwa na raz, aby utrzymać równomierny rozkład ciężaru.

Krok drugi: Pranie w pralce w zimnym, delikatnym cyklu

Pierz w pralce w zimnym, delikatnym cyklu z niewielką ilością łagodnego detergentu, który ochroni kolor i zapobiegnie powstawaniu pillingu. Wojenski zaleca użycie połowy ilości detergentu, jaką zastosowałabyś do podobnej wielkości ładunku odzieży. Po przepłukaniu w pralce można wykonać cykl płukania na zimno, aby upewnić się, że cały detergent został usunięty, ale nie jest to konieczne, jeśli użyto odpowiedniej ilości detergentu.

Krok trzeci: Suszenie w suszarce bębnowej na niskiej temperaturze

Po wypraniu, wkłady do poduszek mogą trafić bezpośrednio do suszarki na niskiej temperaturze. Nie zapomnij dodać kulek do suszarki - pomogą one spulchnić poduszki podczas cyklu suszenia. Możesz też ręcznie wypuszyć mokre poduszki i powiesić je do wyschnięcia.

Robb McCormick Photography dla Carrie Livingston

Jak czyścić poszewki na poduszki

Krok pierwszy: Pranie w pralce lub ręcznie, w zależności od materiału

W przypadku poszewek, które można prać w pralce, wyjmij wkład i przeprowadź delikatny cykl w zimnej wodzie. Wojenski zaleca użycie worków do prania dla dodatkowej ochrony.

Pranie w pralce nie zawsze jest jednak możliwe, zwłaszcza jeśli poduszka wykonana jest z jedwabiu lub wełny, lub posiada dekoracyjne akcenty, takie jak cekiny lub koraliki. "Te pokrowce będą musiały być prane ręcznie lub czyszczone na sucho", mówi Wojenski. W razie wątpliwości, zapoznaj się z instrukcją na metce.

Krok drugi: Powieś pokrowiec do wyschnięcia lub wysusz w pralce na niskiej temperaturze

Gdy tylko jest to możliwe, wieszaj pokrowce na suszarkę. Jeśli musisz suszyć je w pralce, wybierz niską temperaturę, aby uniknąć kurczenia się.

Jak prać ręcznie poszewkę na poduszkę rzucaną

Krok pierwszy: Wypełnij czystą wannę wodą o neutralnej temperaturze.

Miesza małą ilość ciekłego detergentu w wodę, następnie zanurza poduszki i pozwala im moczyć się przez kilka minut.

Krok drugi: Agituj wodę

Po tym jak poduszki namokły, delikatnie naciśnij poduszki, mieszając wodę. To pomoże poluzować i usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły powstać.

Krok 3: Opróżnij wannę i przepłucz

Po opróżnieniu wanny, przeprowadź ciepłą wodę przez poduszki, aby je wypłukać. Następnie naciśnij na poduszki, aby usunąć nadmiar wody.

Krok 4: Suszenie na stojaku do suszenia

Przykryj stojak ręcznikiem, aby wchłonąć kapiącą wodę. Zapobiega to również przewracaniu się poduszki.

Jak wyczyścić poszewkę poduszki rzucanej

W zależności od ciężkości i rodzaju plamy, trzeba będzie wywnioskować najlepszy sposób czyszczenia go. Istnieje kilka opcji:

 • Odkurz plamę za pomocą środka do czyszczenia dywanów i użyj przystawki próżniowej, aby ją oczyścić.
 • Traktuj plamę z odplamiaczem do tapicerki. To może używać między praniami lub wstępnie traktować plamę przed myciem. W zależności od materiału, zwykły odplamiacz może również pracować.
 • Trzymaj pod ręką ściereczki z mikrofibry, aby przetrzeć plamę odplamiaczem, uważając, aby nie wcisnąć go dalej w tkaninę.

Często zadawane pytania

Czy poduszki należy czyścić punktowo czy prać w pralce?

Gdy tylko jest to możliwe, aby wyprać w pralce pokrowce na poduszki i wkłady, wybierz tę drogę. "To najłatwiejsza i najbardziej efektywna metoda" - mówi Wojenski. W przypadku poduszek, których nie można prać w pralce, np. tych z dekoracyjnymi dodatkami, takimi jak koraliki, będziesz musiał czyścić je punktowo.

Czy materiał, z którego wykonana jest poduszka, zmienia sposób i częstotliwość jej czyszczenia?

Krótka odpowiedź: tak. Wełna, na przykład, odprowadza wilgoć i jest naturalnie antybakteryjna, co oznacza, że wymaga rzadszego prania. Kupujący uważaj jednak. "Jeśli kupujesz poduszkę do rzucania zawierającą wełnę", Wojenski mówi, "jest trudniejsza niż niektóre alternatywy do czyszczenia, ponieważ nie można jej umieścić w pralce". Bawełna, tymczasem, wymaga częstszego prania, ale najczęściej można ją prać w pralce.

Co z poduszkami sezonowymi? Czy powinieneś je wyczyścić, zanim schowasz je na czas sezonu?

Zdecydowanie tak, mówi Wojenski. "Najlepszą praktyką jest czyszczenie nowatorskich i świątecznych poduszek przed odłożeniem ich na sezon, aby oczyścić je z olejków do ciała, kurzu, roztoczy, alergenów i pleśni, aby zachować świeżość poduszek w magazynie" - mówi. Jeśli Twoje poduszki w kształcie dyni i Mikołaja potrzebują odświeżenia w następnym sezonie świątecznym, spryskaj je sprayem do lnu.

Co powinieneś zrobić z poduszkami w swoim łóżku, kiedy śpisz?

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾