Domowe porady

Komary w domu – jak sobie z nimi radzić?

Lato rozpoczęło się już na dobre, a to oznacza niestety również sezon na komary w domu. Niedomknięte okno, chwila otwartych drzwi, moment na wietrzenie – wystarczy sekunda nieuwagi i już jesteśmy na nie skazani. Nie jesteśmy jednak całkowicie bezsilni – przed tymi krwiożerczymi owadami można się bronić.

Spis treści

  • Skąd się biorą komary w domu?
  • Kiedy komary się pojawiają?
  • Ochrona przed komarami w domu
  • Co odstrasza komary?
  • Domowe sposoby na komary

Skąd się biorą komary w domu?

Komary w domu pojawiają się ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, samice komarów (bo to one właśnie żywią się krwią ssaków) poszukują pożywienia, aby móc złożyć jaja. W efekcie polują na łatwo dostępne złoża krwi, którymi są właśnie ludzie. Samce komarów są całkowicie niegroźne – one z kolei żywią się nektarem kwiatowym.

Po drugie, komary wyczuwają nasz pot, którego wydzielanie w trakcie upałów jest wzmożone. Związki znajdujące się w naszym pocie oraz wydychanym powietrzu tworzą kombinację, której żaden moskit się nie oprze.Dwutlenek węgla i kwas mlekowy przyciągają głodne samice, które szukają pożywienia.

Komary w domu również biorą się podążając po prostu za światłem. Wystarczy jedna zapalona lampka, by gromada komarów zaczęła lecieć w stronę naszego domostwa. Wszystkie te czynniki razem wzięte pod uwagę sprawiają, że w zasadzie nie da się uniknąć lata bez konfrontacji z komarami.

Kiedy komary się pojawiają?

Pierwsze komary zazwyczaj można dostrzec już w kwietniu, o ile pogoda pozwoli, natomiast z ich nasileniem mamy do czynienia w okresie największych upałów, tj. od maja do sierpnia. Na jesień komarów jest coraz mniej, ostatnie dostrzec można w październiku.

Owady te lubują się wilgoci i wysokich temperaturach. Dlatego właśnie lato jest dla nich idealną porą. Z dużymi gromadami komarów spotkać się możemy w pobliżu terenów podmokłych bądź akwenów, które idealnie spełniają ich preferencje. Niestety, komary są mało wybredne, więc mogą upodobać sobie nawet kałużę za odpowiednie środowisko.

Komarów jest o wiele więcej na wsiach, właśnie ze względu na panujące tam warunki sprzyjające owadom. W miastach również się z nimi spotkamy, ale jest ich tam znacznie mniej. Poza tym, miastowi mieszkający na wysokich piętrach posiadają dodatkową naturalną ochronę właśnie w postaci wysokości. Komary często nie będą się fatygować wyżej niż na trzecie piętro.

Ochrona przed komarami w domu

Zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać – tak samo jest w przypadku ochrony przed komarami. Powinniśmy więc kontrolować to, czy mamy otwarte okna i pozapalane światła. Komary są aktywne najbardziej rano oraz wieczorem. W tych porach powinniśmy być szczególnie ostrożni, jeśli chodzi o otwieranie okien.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są tzw. moskitiery, które uniemożliwiają wlot do pomieszczenia owadom wszelkiego rodzaju przy tym nie blokując dostępu powietrza. Jest to wyjście tanie i przede wszystkim skuteczne – komary w domu się nie pojawią, a przynajmniej nie przez okno z zamontowaną moskitierą.

Co odstrasza komary?

Komary to zwierzęta polegające w dużej mierze na węchu, w końcu to nasza woń je przyciąga. Na nasze szczęście możemy użyć również ich węchu jako broni przeciwko nim. W sklepach znajdziemy wiele środków przeciwkomarowych właśnie opartych na zapachu. Najpopularniejszymi są świece zapachowe oraz środki zabezpieczające skórę. Są one całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia, za to komary ich nie cierpią.

Popularnymi również stały się ostatnio wszelkiego rodzaju odstraszacze elektryczne bądź tzw. fumigatory i repelenty. Służą one do stworzenia w pomieszczeniu “bariery ochronnej” ze związków, które są dla owadów szkodliwe bądź nawet zabójcze. W ten sposób komary instynktownie będą unikać pokoju. Minusem tego sposobu jest to, że działa on na dość małym obszarze.

Istnieją również środki, które zamiast odstraszać, przyciągają komary w domu. Z tym, że działają one w formie pułapki. Mowa tu o klasycznych lepach na muchy bądź lampach, które przyciągają owady, by następnie uśmiercić je z pomocą szoku elektrycznego.

Domowe sposoby na komary

W walce z komarami w domu można skorzystać również z bardziej naturalnych sposobów. Znana jest moc olejków eterycznych, które również świetnie sprawdzają się w roli odstraszacza komarów. Wystarczy kilka kropel takiego olejku dodać do podgrzanej wody, tak aby zapach mógł się rozprowadzać po całym domu. Można również w podobny sposób skorzystać z różnego typu ekstraktów ziołowych, których woń będzie podrażniała węch komarów.

Sezon na komary rozpoczął się już na dobre, jednak nie oznacza to, że jesteśmy bezbronni. Dziś sposobów na komary w domu jest naprawdę wiele od tych naturalnych po takie, które korzystają z różnego rodzaju techniki. Wystarczy tylko po nie sięgnąć, a nasze domostwo będzie wolne od komarów.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾