Porządki w domu

Jak czyścić mosiężne świeczniki

Świece sprawiają, że pomieszczenie staje się natychmiast cieplejsze i bardziej przytulne, ale mogą również zapewnić dodatkowy styl, zwłaszcza jeśli są wyświetlane w określony sposób. Słoiki to oczywiście klasyka, ale świeczniki mogą zapewnić elegancję i klimat vintage w niemal każdej przestrzeni. Mosiężne świeczniki robią furorę, ponieważ wnoszą do wnętrza przytulny styl cottage, wiktoriański i farmerski jednocześnie.

Najfajniejsze bezzapachowe świece, które służą jako dekoracja

Możesz kupić mosiężne świeczniki nowe, ale można je również znaleźć w dużej ilości w sklepach z pamiątkami, na pchlich targach i w sklepach internetowych z pamiątkami. Nieważne jednak, czy Twoje świeczniki są nowe, czy mają kilkadziesiąt lat, w końcu trzeba będzie je wyczyścić.

I chociaż czyszczenie mosiężnych świeczników może wydawać się przerażające, to przy odrobinie konserwacji i trochę więcej smaru do łokcia, Twoje mosiężne piękności pozostaną jasne i błyszczące. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często należy czyścić świeczniki, na różne sposoby można je czyścić, co będzie potrzebne i jak utrzymać świeczniki w czystości przez dłuższy czas.

Ashley Montgomery Design

Jak często należy czyścić mosiężne świeczniki?

Dla niektórych atrakcyjność mosiądzu polega na jego zmatowieniu - nie bez powodu, ponieważ w odpowiednich okolicznościach zmatowiały mosiądz może wyglądać pięknie w stylu vintage. Jeśli starasz się zachować zmatowienie, a nie pozbyć się go, będziesz chciał czyścić swoje mosiężne świeczniki znacznie rzadziej - może raz na miesiąc, gdy zaczniesz zauważać nadmiar brudu.

Ale jeśli szukasz iskrzącego blasku, a nie matowego połysku, będziesz musiał je czyścić, gdy tylko zaczną wykazywać oznaki brudu, kurzu, plam lub smug. W zależności od tego, gdzie znajdują się Twoje świeczniki (i jak często są używane), może to być co tydzień lub co kilka miesięcy, ponieważ świeczniki, które są często obsługiwane lub które znajdują się w bardziej zakurzonych miejscach, będą wymagały częstszego czyszczenia.

Getty Images / Noemi Jimenez

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Istnieje wiele różnych sposobów na czyszczenie mosiężnych świeczników przy użyciu wielu różnych przedmiotów, w tym niektórych zszywek, które już masz. Oto, czego będziesz potrzebować dla każdej metody, którą wymieniliśmy poniżej.

Metoda pierwsza: Ciepła woda i delikatne mydło

 • Magnes
 • Ciepła woda
 • Delikatne mydło
 • Szmatka bez kłaczków


Metoda druga: Ketchup

 • Ketchup
 • Ciepła woda
 • Ściereczka bez kłaczków


Metoda trzecia: Soda oczyszczona i cytryna

 • Soda oczyszczona
 • Sok z cytryny
 • Mała miska
 • Ciepła woda
 • Niestrzępiąca się ściereczka

Ashley Montgomery Design

Jak czyścić mosiężne świeczniki

Nie ma tylko jednego sposobu na czyszczenie mosiężnych świeczników. Tak jak istnieje wiele rodzajów mosiężnych świeczników, tak samo istnieje wiele sposobów na ich czyszczenie. Raczej nie majsterkujesz? Możesz również wyczyścić swoje świeczniki za pomocą komercyjnego środka do czyszczenia mosiądzu lub zabrać je do profesjonalisty.

Metoda pierwsza: Ciepła woda i delikatne mydło

Nie wszystkie mosiężne świeczniki są w 100% mosiężne - niektóre są po prostu pokryte mosiądzem. Aby sprawdzić, czy Twoje świeczniki są pokryte mosiądzem, umieść na nich magnes. Jeśli magnes się przyklei, to znaczy, że Twoje świeczniki są mosiężne. Dodatkowo, Twój mosiądz może być również lakierowany, co oznacza, że na wierzchu mosiądzu znajduje się bezbarwna warstwa lakieru, aby utrzymać go w połysku. Jeśli którykolwiek z tych przypadków jest, ważne jest, aby oczyścić świeczniki szczególnie delikatnie, ponieważ wszelkie szorstkie materiały ścierne mogą usunąć platerowanie lub lakier.

Łatwe rozwiązanie czyszczące dla mosiężnych lub lakierowanych świeczników to mieszanka ciepłej wody i kilku kropel delikatnego mydła. Używać lint-free płótno, delikatnie nacierać mieszaninę na świeczniku wtedy wycierać i suszyć je daleko od.

Brexton Cole Interiors

Metoda druga: Ketchup

Kwasowość pomidorów w ketchupie sprawia, że są one odporne na zmatowienie, dlatego możesz użyć ketchupu do czyszczenia mosiężnych (ale nie mosiężnych) świeczników. Możesz również użyć pasty pomidorowej zamiast ketchupu, ale cokolwiek zrobisz: pamiętaj, aby usunąć sos pomidorowy po jego zastygnięciu, lub ryzykuj lepkie świeczniki.

Aby wyczyścić świeczniki keczupem, pocieraj niewielką ilość keczupu na świeczniki i pozostaw na 30 minut do godziny. Następnie wytrzyj ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. Po tym czasie, powinieneś zostać z wolnym od zmatowienia świecznikiem.

Metoda trzecia: Soda oczyszczona i cytryna

Ta sprawdzona kombinacja czyszcząca działa również w przypadku świeczników mosiężnych. Używaj go na w pełni mosiężnych, nielakierowanych świecznikach, ponieważ ta metoda czyszczenia jest ścierna i może uszkodzić poszycie lub lakier. I nie pocieraj pasty zbyt mocno, ponieważ soda oczyszczona jest bardzo ścierna i może pozostawić rysy na mosiądzu.

Aby wyczyścić mosiężne świeczniki za pomocą cytryny i sody oczyszczonej, najpierw wymieszaj trzy łyżki soku z cytryny z dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej, aby stworzyć pastę. Delikatnie pocieraj pastę na świeczniki i pozostaw na 30 minut. Następnie, podobnie jak w przypadku metody z keczupem, wytrzyj wilgotną szmatką i wypoleruj do sucha.

Jak utrzymać mosiężne świeczniki dłużej w czystości

Zapobieganie jest pierwszą obroną przed poplamionymi i zmatowiałymi świecznikami - nie rób więcej pracy dla siebie w dół drogi przez zaniedbanie (trochę) pracy po drodze. Po pierwsze - pamiętaj o usunięciu nadmiaru wosku, który mógł spaść na świecznik po jego użyciu.

Zastanów się nad umiejscowieniem swoich świeczników. Jeśli umieścisz je w miejscu, które szybko się kurzy (jak łazienka czy kuchnia), będziesz musiał je czyścić znacznie częściej.

Innym prostym sposobem na utrzymanie mosiężnych świeczników w czystości jest regularne ścieranie kurzu. Szybki bieg w dół z niestrzępiącą się szmatką może usunąć i brud i zapobiec ich budowaniu w czasie.

Możesz również utrzymać świeczniki w czystości za pomocą oleju mineralnego. Pocieraj odrobinę oleju mineralnego na świeczniki, aby wydobyć z mosiądzu jego naturalny połysk i spowolnić utlenianie. Innym sposobem na to samo jest nałożenie niewielkiej ilości wosku samochodowego, a następnie wypolerowanie jego nadmiaru. Wosk samochodowy, podobnie jak olej mineralny, stanowi dodatkowy element ochronny przed brudem i zanieczyszczeniami.

Szukasz metody zapobiegania zmatowieniu, która jest naprawdę łatwa w utrzymaniu? Rozważ lakierowanie. Profesjonalne polakierowanie świeczników sprawi, że będą one lśniły i nie zmatowieją z roku na rok.

Ta podstawowa rzecz w spiżarni to klucz do czyszczenia zmywarki

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾