Porządki w domu

Jak wyczyścić abażur w 5 prostych krokach

Oświetlenie jest istotną częścią tworzenia nastroju w każdej przestrzeni. Tak jak w przypadku każdej części domu, aby utrzymać oświetlenie w dobrym stanie, musisz wykonać pewne rutynowe czynności konserwacyjne - wymiana migoczących żarówek to tylko jedna część równania. Ważne jest również, aby utrzymać źródła światła w czystości, co może obejmować okazjonalne wycieranie i odkurzanie. Jeśli masz lampy, to od czasu do czasu będziesz chciał również wyczyścić klosze.

Na szczęście utrzymanie abażurów w najlepszej formie nie musi być czasochłonne, a do wykonania tej pracy wystarczy kilka środków czyszczących.

Oto, jak wyczyścić abażur w pięciu prostych krokach, według profesjonalnych firm czyszczących, które czyszczą je przez cały czas.

10 lamp łukowych, które rozjaśnią Twój dom i będą przy tym dobrze wyglądać

Jak często należy czyścić klosze?

Nie ma sztywnej reguły dotyczącej tego, jak często należy czyścić abażury - ważne jest to, aby pamiętać o rutynowej konserwacji. Ponieważ klosze łatwo zbierają kurz, brud i odciski palców, należy je obserwować i czyścić w razie potrzeby - co najmniej co kilka miesięcy. "Aby uniknąć większych nagromadzeń, pamiętaj o czyszczeniu kloszy co dwa do trzech miesięcy" - sugeruje Lauren Bowen, dyrektor ds. operacji franczyzowych w firmie sprzątającej Two Maids and a Mop z siedzibą w Alabamie. Jeśli masz czas, Bowen sugeruje odkurzanie kloszy co dwa tygodnie (więcej wskazówek na ten temat poniżej).

Poznaj eksperta

  • Lauren Bowen jest dyrektorem ds. operacji franczyzowych w firmie sprzątającej Two Maids and a Mop z siedzibą w Birmingham w stanie Alabama.
  • James King jest kierownikiem operacyjnym w Deluxemaid, firmie sprzątającej w Indianapolis.

Oczywiście, jeśli zauważysz, że abażur jest brudny, możesz go wyczyścić wcześniej; zawsze upewnij się, że zajmujesz się plamami jak najwcześniej, aby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Suchy ręcznik papierowy lub ściereczka z mikrofibry
  • Wałek do kłaczków (opcjonalnie)
  • Ręczny odkurzacz (opcjonalnie)
  • Suszarka do włosów (opcjonalnie)
  • Delikatny detergent do tkanin
  • Ciepła woda
  • Stara, miękka szczoteczka do zębów (opcjonalnie)

Jak wyczyścić abażur

Becca Interiors

Krok 1: Odkurz abażur

Najpierw zdejmij abażur ze słupka i użyj suchego ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry, aby delikatnymi, kolistymi ruchami zetrzeć kurz z wewnętrznej i zewnętrznej strony abażuru. W przypadku wszelkich drobinek, które nie chcą się ruszyć ze ściereczką, Bowen sugeruje wypróbowanie wałka do kłaczków. "Jeśli abażur ma jakieś frędzle, możesz użyć suszarki do włosów, aby usunąć kurz z tego", mówi King. "Można również użyć odkurzacza, jeśli tkanina jest wystarczająco wytrzymała".

Nie masz pod ręką rolki do kłaczków? Spróbuj użyć kawałka taśmy maskującej, aby usunąć kurz lub zanieczyszczenia z abażuru z tkaniny lub dowolnej innej powierzchni.

Krok 2: Umyj abażur

Jeśli Twój abażur jest z tkaniny, możesz go wyczyścić wodą z mydłem. Wymieszaj ciepłą wodę z około łyżeczką delikatnego detergentu do tkanin w czystym zlewie lub umywalce, a następnie namocz klosz w mieszaninie na 15 do 20 minut i wytrzyj czystą ściereczką z mikrofibry, aby opracować wszelkie znaki lub plamy. W przypadku szczególnie uporczywych miejsc można użyć starej, czystej szczoteczki do zębów z odrobiną dodatkowego mydła.

Jest kilka wyjątków. Jeśli abażur został przyklejony, a nie zszyty, King mówi, że nie należy zanurzać go w wodzie; zamiast tego należy zanurzyć szmatkę lub szczoteczkę do zębów w mieszaninie wody z mydłem i nałożyć ją na dotknięte miejsca. Papierowe abażury również powinny być traktowane ostrożnie - nie używaj mydła, ale zamiast tego przetrzyj wilgotną ściereczką z mikrofibry wewnątrz i na zewnątrz.

Jedwabne abażury powinny być zawsze profesjonalnie czyszczone, jeśli są poplamione. Jedwab należy czyścić w domu tylko za pomocą odkurzacza z piór, aby uniknąć uszkodzeń.

Krok 4: Wypłucz abażur

Po umyciu abażuru namocz go w zwykłej, ciepłej wodzie, aby wypłukać mydło z tkaniny. Po 10-15 minutach wyjmij go z wody i wysusz klosz. Jeśli czyścisz przyklejony abażur, weź świeżą szmatkę i przetrzyj klosz, aby usunąć mydło.

Krok 5: Wysusz abażur

Na koniec pozostaw abażur do całkowitego wyschnięcia na chłonnym ręczniku lub w suchym zlewie. Upewnij się, że jest całkowicie suchy przed umieszczeniem go z powrotem na słupku lampy.

Jak czyścić plastikową zasłonę prysznicową lub wykładzinę

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾