Porządki w domu

Najprostszy sposób na wyczyszczenie plastikowej zasłony prysznicowej lub wykładziny

Nic nie psuje miłego, relaksującego prysznica jak brudna zasłona lub wykładzina. Kiedy próbujesz się umyć, ostatnią rzeczą, na którą chcesz patrzeć, jest coś brudnego. Ale to normalne, że plastikowe zasłony i wkładki prysznicowe z czasem gromadzą mydło i twardą wodę. Wiele z nich może również wytwarzać pleśń ze względu na ich stały kontakt z wilgocią.

I choć możesz kupić nową, to czyszczenie tej, którą masz w domu, jest również bardzo proste. Przy odrobinie wysiłku możesz zaoszczędzić pieniądze i ożywić swoją istniejącą wykładzinę. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak sprawić, by Twoja plastikowa zasłona znów wyglądała jak nowa, skorzystaliśmy z pomocy kilku ekspertów. Oto jak wyczyścić plastikową zasłonę prysznicową w kilku prostych krokach.

Te Łazienka Cleaning Hacks przekonują ciebie chwytać chore

Jak często należy czyścić twój plastikową zasłonę prysznicową?

"Nawet jeżeli ty możesz utrzymywać twój łazienek prysznicowych zasłony czysty z twój rutynowym cleaning, ty wciąż potrzebujesz dawać twój prysznicowi głębokiego czysty regularnie," mówi Ana Andres, współzałożyciel Londyński dom cleaning usługa TidyChoice. Aby plastikowa zasłona wyglądała jak nowa, warto raz w miesiącu zrobić jej porządne pranie. Ze względu na jej bezpośredni kontakt z wilgocią za każdym razem, gdy bierzesz prysznic, pomoże to utrzymać pleśń i grzyby na dystans. Ponadto comiesięczne czyszczenie zmniejszy ilość nagromadzonej twardej wody i piany mydlanej, które mogą sprawić, że z czasem będzie trudniejsza do wyczyszczenia.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Pralka lub duży pojemnik
  • Łagodny proszek do prania
  • Destylowany biały ocet
  • Soda oczyszczona

Jak wyczyścić plastikową zasłonę prysznicową lub wykładzinę

Katie Martinez Design

Krok 1: Zdejmij zasłonę

Zacznij od zdjęcia zasłony lub wykładziny z drążka prysznicowego. Wymaga to trochę cierpliwości i wysiłku, zwłaszcza jeśli masz zasłonę z materiału i wyściółkę na tym samym drążku. Zaoszczędź sobie bólu głowy, zaczynając od jednego końca i pracując po drodze do drugiego, aby zapobiec spadaniu całej rzeczy. Nie zapomnij usunąć żadnych pierścieni lub haków używanych do mocowania zasłony do pręta, zbyt.

Krok 2: Umieść ją w pralce

"Jednym z najlepszych sposobów na wyczyszczenie zasłony prysznicowej jest włożenie jej do pralki w trybie dużego załadunku" - mówią w rozmowie z MyDomaine Derek Chiu i Leslie Tam, współzałożyciele UrbanMop. Upewnij się tylko, że przeczytasz etykietę - większość plastikowych zasłon i wkładów jest bezpieczna dla pralki, ale te z zewnętrzną warstwą z tkaniny lub ze specjalnymi detalami mogą nie być. Jeśli zdecydujesz się wyprać swoją zasłonę ręcznie zamiast wkładać ją do pralki, upewnij się, że masz wystarczająco duży pojemnik, aby ją zmieścić, a następnie wykonaj te same kroki poniżej.

Rzuć ręcznik lub dwa w pralce z wkładką, aby pomóc wyszorować zasłonę i zapobiec jej przyklejaniu się do boków pralki.

Krok 3: Dodaj detergent, ocet i sodę oczyszczoną

Wraz z kilkoma kroplami łagodnego detergentu, nasi eksperci zalecają dodanie pół filiżanki białego octu i pół filiżanki sody oczyszczonej do ładunku. Kwasowość octu pomoże usunąć wszelkie plamy z twardej wody lub piany mydlanej, a soda oczyszczona zadziała jak dezodorant. Te dwa składniki razem tworzą potężną kombinację czyszczącą, która jest na tyle delikatna, że nie uszkodzi Twojej wykładziny.

Krok 4: Włącz delikatny cykl prania

Następnie, używając chłodnej lub letniej (nigdy gorącej) wody, uruchom pralkę na delikatnym cyklu. Nie chcesz zbytnio mieszać ładunku, bo wykładzina może się rozerwać, więc upewnij się, że pralka jest na najwyższym ustawieniu wody (największy ładunek) i najbardziej łagodnej prędkości kosza.

Krok 5: Zdejmij zasłonę i powieś do wyschnięcia

Obserwuj ładunek przez cały cykl prania. Następnie zdejmij zasłonę tuż przed jego zakończeniem, ponieważ może to pomóc ograniczyć zmarszczki powstałe w wyniku końcowego wirowania i procesu odsączania. Powieś zasłonę w dobrze wentylowanym miejscu (np. w pokoju z otwartymi oknami lub na zewnątrz), aby umożliwić jej dokładne wyschnięcie.

Upewnij się, że w pełni zamykasz zasłonę prysznicową i pozostawiasz drzwi łazienki otwarte po każdym użyciu, aby pomóc jej przewietrzyć się, wysuszyć szybciej i ograniczyć potencjalne gromadzenie się bakterii, pleśni lub grzybów.

Ashley Montgomery Design

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na plastikowej zasłonie prysznicowej?

Jeśli chcesz ograniczyć częstotliwość pełnego mycia wykładziny prysznicowej, trzymaj pod umywalką butelkę z rozpylaczem wypełnioną jedną częścią octu i czterema częściami wody. Raz w tygodniu spryskaj wykładzinę - zwłaszcza tę, która wisi pod prysznicem i jest najbardziej mokra - tak, aby była nasycona roztworem. Następnie dokładnie wypłucz ją ciepłą wodą. Pomoże to rozbić każdą pleśń i grzyba - i zapobiec jej powrotowi lub pogorszeniu.

Jak wyczyścić wannę w 8 prostych krokach

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾