Porządki w domu

Oto jak wyczyścić wełniany dywan według profesjonalisty

Wełniane dywaniki występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, ale większość z nich ma coś wspólnego: są zaprojektowane z myślą o trwałości. Chociaż często myślimy przede wszystkim o dekoracyjnym potencjale dywanu, wełniane dywany są produkowane od wieków na całym świecie z myślą o funkcjonalności. Wełna jest naturalnie sprężysta i może wytrzymać lata użytkowania - dlatego na rynku widzimy tak wiele dywanów antycznych i vintage.

Jednak nawet najlepiej wykonany dywan wymaga pielęgnacji. Podczas gdy wełniany dywan może wytrzymać lata użytkowania, niewłaściwy roztwór czyszczący może spowodować trwałe uszkodzenie w ciągu kilku sekund. Dobrą wiadomością jest to, że nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, aby utrzymać dywan w dobrym stanie.

Poznaj eksperta

  • Tracey Love jest ekspertem w dziedzinie tekstyliów i właścicielką Holdingforth, sklepu z dywanami i tekstyliami w Charlottesville, VA.
  • Liz Mead, znana również jako The Rug Merchant's Daughter na Instagramie, od 15 lat zajmuje się naprawą zabytkowych dywanów w sklepie swojego ojca Mead Oriental Rugs, również w Charlottesville.

Jak często należy czyścić wełniane dywany?

Chociaż istnieją sposoby na dogłębne czyszczenie wełnianych dywanów, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie, jak w przypadku wielu rzeczy. Regularne czyszczenie pomoże zapobiec gromadzeniu się brudu i matowieniu kolorów. "Najlepiej nie używać szczotki walcowej do odkurzacza, aby zachować integralność dywanu" - mówi Tracey Love, właścicielka Holdingforth, sklepu z dywanami i tekstyliami w Charlottesville, VA.

W przypadku zabytkowych dywanów "mniej znaczy więcej" - mówi Liz Mead, znana również jako The Rug Merchant's Daughter na Instagramie. Przez 15 lat pracowała przy naprawie zabytkowych dywanów w sklepie swojego ojca Mead Oriental Rugs, również w Charlottesville. "Jeśli to możliwe, nie odkurzaj częściej niż raz na dwa tygodnie" - wyjaśnia. Ważne jest również, aby podczas odkurzania antycznych lub delikatnych dywanów unikać krawędzi, ponieważ to właśnie tam tkanina jest najbardziej krucha.

Dywany powinny być również sezonowo zmieniane, aby utrzymać równomierne zużycie i odbarwienia spowodowane słońcem. Mead zaleca, aby poświęcić ten czas również na odkurzenie tylnej strony dywanu - będziesz zaskoczony, jak dużo kurzu może się tam gromadzić i na podłodze.

Ponadto "wietrzenie dywanu co jakiś czas jest zawsze dobrym pomysłem" - mówi Love. Dywan można zawiesić na poręczy lub nawet na stole w jadalni.

Home by Polly

Potrzebne rzeczy:

  • Czysta ściereczka lub ręcznik
  • Ocet
  • Soda oczyszczona
  • Szampon dla koni
  • Szczotka do szorowania

Krok 1: Czyszczenie punktowe delikatnym roztworem

Odłóż ostre chemikalia - w przypadku dywanów wełnianych wiele środków czyszczących może po prostu siać większe spustoszenie. Pierwszą linią obrony Love jest często złapanie plamy, gdy jest jeszcze mokra: użyj czystej szmatki lub ręcznika po obu stronach dywanu, aby wchłonąć jak najwięcej płynu i dodaj trochę wody, aby pomóc spłukać plamę.

"Zazwyczaj do usunięcia większości plam wystarczy trochę wody i lekki roztwór octu lub sody oczyszczonej" - mówi Love. Możesz przygotować mieszankę równych części octu i wody i spryskać nią dywan, a następnie wytrzeć go ręcznikiem papierowym lub czystą szmatką.

Krok 2: Wprowadź sodę oczyszczoną

Alternatywnie, możesz wylać trochę octu na dywan i posypać sodą oczyszczoną, ponieważ reakcja i bąbelki mogą pomóc usunąć plamę.

Mydło i środki czyszczące często mogą zmatowić dywan, powodując nieodwracalne uszkodzenia, dlatego należy zachować ostrożność i przetestować narożnik przed zastosowaniem czegokolwiek ostrzejszego niż ocet.

Krok 3: Obracaj dywan

Niektóre plamy, takie jak atrament lub tłuszcz, są trudne do usunięcia. Specjalista lub lokalna pralnia chemiczna może być w stanie pomóc, ale może też obrócić dywan, aby sprytnie ukryć plamę. W ostateczności Mead zauważa, że plamę można czasami wyciąć i ponownie utkać, choć może to okazać się kosztowne i czasochłonne.

Krok 4: Zdecyduj, że nadszedł czas na głębokie czyszczenie

Mead zaleca również pranie dywanu mniej więcej raz w roku, aby zachować żywe kolory. Wszystko, czego będziesz potrzebować, to mydło, woda i ocet, ale nie byle jakie mydło.

"Naszym ulubionym jest Orvus Paste Shampoo" - wyjaśnia Mead. "Głównie dlatego, że jest dość organiczny i przeznaczony do sierści zwierzęcej, którą oczywiście jest wełna".

Krok 5: Czyszczenie delikatnym szamponem

Używając szamponu dla zwierząt lub czegoś podobnego - Mead mówi również, że coś delikatnego, takiego jak Dr. Bronner's, również sprawdzi się w szczypcie - napełnij wiadro wodą z mydłem. Przetestuj róg, aby upewnić się, że kolory nie spływają. Jeśli tak, dodaj trochę białego octu, aby utrwalić kolor. Jeśli dywan jest szczególnie śmierdzący, Mead mówi, że można również dodać trochę Tide w celu dezodoryzacji.

Krok 6: Użyj szczotki do szorowania

Następnie, używając szczotki do szorowania, wyczyść dywan w miejscu, w którym można go zmoczyć, na przykład na werandzie lub podjeździe. Po umyciu dywanu spłucz mydło za pomocą węża, jeśli to możliwe. Aby wysuszyć dywan, rozłóż go na płasko - rozwieszenie dywanu, gdy jest mokry, może spowodować, że nici osnowy i wątku wyschną w zabawny sposób, mówi Mead.

Krok 7: Zwróć się do eksperta

W przypadku naprawdę brudnych dywanów można również rozważyć wezwanie eksperta, który wyczyści je chemikaliami bezpiecznymi dla wełny. Lokalny sklep z dywanami albo będzie w stanie zrobić to za ciebie, albo może znać dobrego czyściciela dywanów, który może również pracować z dywanami.

Mead oferuje również szczególnie uroczą, jeśli nie nierealistyczną poradę dotyczącą tradycyjnego czyszczenia dywanów: "Jeśli masz dostęp do strumienia, czasami dobrze jest zanurzyć dywan na kilka dni i obciążyć go kamieniami". Prąd może delikatnie usunąć brud i zapachy.

Jak szybko i łatwo wyprać poszewki na kanapę według profesjonalisty

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾