Porządki w domu

Jak wyczyścić uporczywe pyłki z mebli zewnętrznych

Kwitnące kwiaty i pączkujące liście oznaczają kilka rzeczy: nadchodzą dłuższe dni, ciepła pogoda jest w drodze, a Matka Natura ma zamiar stać się o wiele piękniejsza. Niestety, oznacza to również, że pyłki wkrótce przetoczą się przez Twoje podwórko, pokrywając Twoje meble zewnętrzne warstwą żółtego pyłu. Jeśli nie zadziałasz szybko, pyłki będą się gromadzić, co sprawi, że trudno będzie usiąść bez oblepiania się pyłkami.

"Pyłki są głównym czynnikiem drażniącym dla wielu ludzi" - mówi Matthew Baratta, wiceprezes ds. operacyjnych w Daimer Industries. "Jeśli pozwoli się na gromadzenie pyłków, mogą one powodować inne problemy, oprócz tego, że są nieestetyczne i niewygodne".

Pyłki nie tylko sprawiają, że meble żółkną i trudno na nich usiąść - mogą również powodować problemy dla osób z alergią na pyłki. A ponieważ przyciąga owady, może zamienić Twoją przestrzeń zewnętrzną w raj dla robali.

To może brzmieć jak koszmar. Ale jest prosty sposób, aby tego uniknąć: Regularnie czyść swoje meble na zewnątrz. Według ekspertów od sprzątania, utrzymanie pyłków na dystans jest tak proste, jak codzienne czyszczenie punktowe mebli, regularne ich mycie i głębokie czyszczenie od czasu do czasu.

Aby pomóc Ci ustalić, co i kiedy robić - zapytaliśmy tych samych ekspertów od sprzątania, jak czyścić pyłki z mebli zewnętrznych, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Poznaj eksperta

 • Matthew Baratta jest wiceprezesem ds. operacyjnych w Daimer Industries, firmie specjalizującej się w komercyjnych i przemysłowych urządzeniach czyszczących.
 • Derek Chiu jest współzałożycielem i dyrektorem UrbanMop, firmy świadczącej usługi sprzątania.

Jak często czyścić meble zewnętrzne z pyłków?

Pyłek nie jest problemem przez cały rok. To przychodzi i odchodzi, w zależności od sezonu. A jeśli twoje podwórko jest wypełnione bujną zielenią, prawdopodobnie doświadczysz więcej pyłku niż ktoś z mniejszą ilością roślin. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jak często należy czyścić pyłek z mebli zewnętrznych, ale eksperci mają kilka zasad kciuka.

Podczas wiosny czyść swoje meble zewnętrzne co tydzień , a latem czyść je co drugi tydzień. "To zajmie się głównymi depozytami pyłków na twoich meblach zewnętrznych", mówi Baratta. "Zapobiegnie to osiadaniu przyszłych pyłków tak szybko, ponieważ twoje meble będą czyste i bardziej odporne na brud".

Podczas jesieni i zimy, pyłki nie powinny być problemem, więc głęboko wyczyść swoje meble zewnętrzne raz na początku wiosny i lata - i raz na koniec, również.

"Czyszczenie mebli zewnętrznych na początku sezonu pozwala na przygotowanie mebli i oczyszczenie z kurzu, który zgromadził się w sezonie zimowym" - mówi Derek Chiu, współzałożyciel i dyrektor UrbanMop. "Powinieneś również wyczyścić meble pod koniec sezonu, aby usunąć cały kurz i brud oraz zapobiec gromadzeniu się kolejnych".

Najlepsze zestawy mebli patio dla każdego rodzaju przestrzeni na zewnątrz

Calimia Home

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Mydło do naczyń
 • Butelka z rozpylaczem
 • Szorstka gąbka
 • Ściereczka do czyszczenia
 • Taśma
 • Myjka ciśnieniowa (opcjonalnie)

Jak wyczyścić pyłek z mebli na zewnątrz

Krok 1: Wytrzyj swoje meble zewnętrzne

Czyszczenie pyłku z mebli na zewnątrz jest łatwe. Chwyć butelkę z rozpylaczem, napełnij ją wodą i dodaj trochę mydła do naczyń. Następnie rozpylaj tę mydlaną mieszankę na wszystkie meble.

"Pozostaw roztwór na poduszkach przez kilka minut, a następnie wyszoruj obszar za pomocą gąbki", mówi Chiu. Ponieważ pyłki mogą być trudne do usunięcia, zaleca użycie grubej gąbki, aby wykonać zadanie.

Krok 2: Wyszoruj resztki pyłków

Jeśli jakieś pyłki postanowiły pozostać w pobliżu, włóż w to trochę smaru z łokcia. Wyszoruj te nieprzyjemne osady gąbką. Następnie wytrzyj je ściereczką do czyszczenia.

Kiedy twoja gąbka nie zrobi sztuczki, Baratta zaleca chwytanie rolki taśmy. "Użyj lepkiej strony taśmy, aby podnieść resztki osadów pyłków przed czyszczeniem [mebli] gorącą wodą i mydłem", mówi.

Krok 3: Pressure-Wash Your Outdoor Furniture (opcjonalnie)

Kiedy nadszedł czas, aby głęboko oczyścić swoje meble dwa razy w roku, whip out your pressure washer-or call in the professionals. "Użyj myjki ciśnieniowej do czyszczenia najcięższych miejsc z pyłkami", mówi Baratta. "To pomoże usunąć nie tylko pyłki - ale nadmiar brudu, brud i pleśń - z twoich mebli na zewnątrz".

A jeśli nie masz myjki ciśnieniowej, zatrudnij eksperta, aby poradził sobie z tym zadaniem. "Zatrudnienie profesjonalisty może pomóc [skrócić] czas spędzony na szorowaniu i zapobiec uszkodzeniu mebli" - mówi Chiu.

Krok 4: Wysusz swoje meble

Po zakończeniu czyszczenia wysusz swoje meble - nawet jeśli na zewnątrz jest gorąco i słonecznie. "Jeśli twoje meble są nadal mokre po umyciu, łatwiej będzie przykleić się do nich pyłki i brud w powietrzu" - mówi Baratta. "Więc wytrzyj go suchą szmatką natychmiast po czyszczeniu, aby zapewnić sobie tę dodatkową ochronę przed pyłkami".

Black and Blooms

Porady, dzięki którym Twoje meble zewnętrzne dłużej pozostaną wolne od pyłków

Chcesz zachować swoje meble wolne od pyłków między czyszczeniem? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

 • Przykryj swoje meble na zewnątrz. "Przykrycie mebli, gdy nie są używane, jest często najlepszą praktyką" - mówi Baratta. Zaleca on pokrowce, które można prać w pralce, ponieważ są one łatwe do czyszczenia.
 • Oczyść pyłek, gdy tylko go zobaczysz. "Wytrzyj pyłek, gdy tylko spadnie na jakąkolwiek powierzchnię" - mówi Baratta. Zapobiega to gromadzeniu się pyłków.
 • Unikaj porowatych mebli. "Jeśli twoje meble są wykonane z porowatego materiału, takiego jak wiklina lub rattan, będą utrzymywać więcej pyłków niż [meble wykonane] z plastiku lub metalu", mówi Baratta.
Jak czyścić poduszki na zewnątrz, według eksperta od sprzątania

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾