Porządki w domu

Jak eksperci czyszczą kafelki w łazience?

Choć wszyscy chcielibyśmy, aby nasze łazienki były relaksującymi, wolnymi od brudu przestrzeniami, rzeczywistość jest taka, że przy regularnym użytkowaniu pomieszczenia te mogą się szybko zabrudzić. Zwłaszcza jeśli masz płytki łazienkowe, miejsca, w których idziesz się oczyścić (jak prysznic) mogą przejść z olśniewającego do matowego dzięki gromadzeniu się brudu, piany z mydła, a nawet pleśni. Bez odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, brudne płytki mogą szybko zmienić twoją łazienkę z oazy przypominającej spa w pomieszczenie na szczycie listy głębokiego sprzątania.

Aby utrzymać swoją łazienkę i prysznic wyglądające sparkling, trzeba poświęcić trochę tłuszczu łokcia do czyszczenia płytek i fug. Ahead, my tapped cleaning experts for their top tips on how to clean bathroom tile so it looks good as new.

Te Łazienka Cleaning Hacks przekonują ciebie, byś podjął się zadania

Jak często powinieneś czyścić swoją łazienkę?

Utrzymanie płytki łazienkowej wymaga regularnej, konsekwentnej pracy. Im dłużej czekasz między czyszczeniami, tym trudniej będzie zeskrobać brudne nagromadzenie i zapobiec pleśni. Dlatego Ana Andres, współzałożycielka londyńskiej firmy sprzątającej TidyChoice, zaleca czyszczenie płytek łazienkowych raz w tygodniu, aby utrzymać je w dobrym stanie. Dzięki temu zmniejszysz ilość czasu, jaką musisz poświęcić na głębokie czyszczenie i szorowanie płytek. Aby uzyskać jeszcze bardziej spójne czyszczenie, rozważ przetarcie płytek ściągaczką po każdym prysznicu, aby wyeliminować gromadzenie się wilgoci - główną przyczynę powstawania pleśni, grzybów i plam z twardej wody.

Poznaj eksperta

  • Ana Andres jest współzałożycielką londyńskiego serwisu sprzątania domów TidyChoice.
  • Alex Varela jest dyrektorem generalnym firmy sprzątającej Dallas Maids z siedzibą w Teksasie.
  • Finn Pegler jest właścicielem Deluxe Maid w Indianapolis.


Rzeczy, których będziesz potrzebować:

  • Gumowe rękawiczki
  • Butelka z rozpylaczem
  • Ocet
  • Mydło do naczyń
  • Soda oczyszczona
  • Szczotka do szorowania (lub twarda szczoteczka do zębów)
  • Ręcznik

Jak czyścić kafelki w łazience

JK Interior Living

Krok 1: Wymieszaj swój roztwór czyszczący

"Istnieje wiele różnych opcji czyszczenia płytek łazienkowych" - mówi Alex Varela, dyrektor generalny Dallas Maids. Chociaż niektóre środki czyszczące kupione w sklepie będą działać, można również zrobić łatwe rozwiązanie DIY przy użyciu przedmiotów, które już masz w domu. Do standardowego czyszczenia, spróbuj zmieszać pół filiżanki mydła do mycia naczyń z jedną filiżanką gorącego białego octu. Według Vareli, jest to skoncentrowana formuła, więc nie będziesz musiał stosować tak dużo.

Jeśli twoje płytki są wykonane z trawertynu lub kamienia, pomiń ocet, ponieważ kwasowość może je zmatowić. Zamiast tego, ciepła woda i mydło do naczyń mieszane w butelce z rozpylaczem zrobi sztuczkę.

Krok 2: Spryskaj płytki

Umieść swoją mieszankę czyszczącą w butelce ze spryskiwaczem i nanieś na powierzchnię płytek łazienkowych. Niech rozwiązanie siedzi przez około 10 minut, aby pomóc rozbić wszelkie twardej wody lub osadów piana mydlana. Jeśli martwisz się o spływanie po twoich podłogach, połóż kilka starych ręczników, aby wchłonąć nadmiar roztworu.

Krok 3: Szoruj mocną szczotką lub szczoteczką do zębów

Oto, gdzie smaru łokcia przychodzi w. Aby naprawdę uzyskać swoje płytki łazienkowe z powrotem do ich musujące, właśnie zainstalowany stan, trzeba będzie fizycznie szorować z kamienia, mydła i innych osadów. Aby rozpocząć, użyj mocnej szczotki lub starej szczoteczki do zębów, aby wyszorować każdą fugę, którą chcesz wyczyścić, a następnie przepracuj swoją drogę do samych płytek, używając szybkich, okrężnych ruchów.

Szare wnętrza

Krok 4: Spłucz

Po podaniu płytek dokładne szorowanie od góry do dołu, spłukać je z ciepłą wodą. Ten krok jest niezbędny, ponieważ wszelkie pozostałości roztworu mogą pozostawić film na płytkach i fugach. Ciepła woda pomoże również poluzować wszelkie pozostałe cząsteczki brudu. Nasi eksperci zalecają podnoszenie się, aż woda będzie czysta.

Krok 5: Wytrzyj, aby usunąć nadmiar wilgoci

Ostatnim krokiem w upewnianiu się, że Twoje płytki łazienkowe pozostają błyszczące i czyste jest ich wytarcie. Ponieważ resztki wody mogą powodować pleśń, ważne jest, aby nie pominąć tego kroku. Jeśli masz, zacznij od użycia ściągaczki na płytkach, aby pozbyć się wilgoci. Następnie zastosuj ręcznik lub ściereczkę z mikrofibry.

Jak usunąć plamy z płytek łazienkowych

Spróbuj sody oczyszczonej

Wciąż zmagasz się z kłopotliwą plamą na fugach? Finn Pegler, właściciel Deluxe Maid w Indianapolis, zaleca stworzenie pasty z trzech części sody oczyszczonej na jedną część wody. "Wymieszaj je dobrze, aż konsystencja będzie prawie jak ciasto na ciasto", mówi. "Następnie zanurz mocną szczoteczkę do zębów w mieszaninie i szoruj fugę okrężnymi ruchami". Soda oczyszczona jest skuteczna w usuwaniu uporczywych plam, a także pomaga dezodoryzować wszelkie utrzymujące się zapachy, które mogą być spowodowane pleśnią, więc jest to wielofunkcyjna metoda.

Użyj myjki parowej

Ulubionym narzędziem Vareli do głębokiego czyszczenia płytek łazienkowych jest parownica. "Urządzenie do czyszczenia parą jest wyposażone w spiczastą dyszę, której możesz użyć do czyszczenia narożników lub linii fug" - mówi nam. Dzięki temu jest to idealne narzędzie do czyszczenia płytek łazienkowych i docierania w trudno dostępne szczeliny. Ciepło pochodzące z pary wodnej jest również doskonałe w rozluźnianiu przywartego brudu. Zgodnie z instrukcjami Vareli, nałóż parę na plamę lub powierzchnię, a następnie wyszoruj ją mieszanką mydła i octu.

Twój Ultimate Guide to Cleaning Tile GroutZobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾