Domowe porady

Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia w 4 prostych krokach

Drewniane deski do krojenia są wspaniałym dodatkiem do każdej kuchni i są o niebo lepsze od przeciętnych plastikowych desek. Ale wymagają też szczególnej troski - nie można ich po prostu wrzucać do zmywarki, jak ich plastikowych kuzynów, ani przygotowywać na nich surowego mięsa. Jednak przy zachowaniu ostrożności i regularnym czyszczeniu, drewniana deska do krojenia może służyć przez lata. Oto jak ją czyścić.

Jak często należy czyścić drewniane deski do krojenia?

Przy odpowiedniej pielęgnacji drewniane deski do krojenia mogą stać się pamiątką w kuchni. Ale kluczowym słowem jest tu "właściwa pielęgnacja" - drewniane deski do krojenia powinny być wycierane i szybko czyszczone po każdym użyciu, a także regularnie czyszczone. Ale częstotliwość głębokiego czyszczenia wyszczególniona poniżej różni się w zależności od sposobu użytkowania. Jeśli używasz drewnianej deski do krojenia prawie codziennie, rozważ czyszczenie jej co miesiąc. Jeśli używasz jej częściej niż raz w tygodniu (lub dwa razy w tygodniu), rozważ czyszczenie jej sezonowo.

Co będzie potrzebne

Gotowy, aby przywrócić swoim drewnianym deskom do krojenia ich tip-top kształt? Oto, czego będziesz potrzebować, aby zacząć:

  • Czyste gąbki
  • Gorąca woda
  • Mydło do naczyń
  • Skrobaczka do ławek
  • Sztywna szczotka do szorowania
  • Gruba sól
  • Biały ocet
  • Olej mineralny
  • Ręczniki papierowe

Krok 1: Szybkie czyszczenie

Zanim poddasz drewniane deski do krojenia głębokiemu czyszczeniu, najpierw szybko wyczyść ich powierzchnię. Aby to zrobić, usuń nadmiar jedzenia lub okruchów, a następnie zanurz gąbkę w gorącej, lekko namydlonej wodzie i wyszoruj deskę. Usuń nadmiar wody za pomocą skrobaczki, a następnie odwróć deskę do krojenia i zrób to samo po drugiej stronie.

Krok 2: Szoruj deskę

Następnie weź sztywną szczotkę do szorowania i sól. Hojnie posypać grubą solą na całej powierzchni deski i zmoczyć szczotkę do szorowania. Używając całego tłuszczu łokciowego, jaki możesz zebrać, szoruj sól po desce. To pomoże usunąć wszelkie przyklejone kawałki jedzenia lub plamy. Przed kontynuacją spłucz mokrą, czystą gąbką.

Krok 3: Dezynfekcja i dezodoryzacja

Skaleczenia i zadrapania na drewnianej desce do krojenia mogą być siedliskiem bakterii i zarazków pochodzących z jedzenia, dlatego ważne jest, aby regularnie ją dezynfekować. Ponadto, drewno może również przechwytywać zapachy żywności (takie jak cebula czy czosnek) i po pewnym czasie stać się śmierdzące. Na szczęście, biały ocet może pomóc w obu przypadkach. Wlej biały ocet do pustego naczynia i namocz nim czystą gąbkę. Następnie wyszoruj gąbką z octem całą deskę do krojenia, usuń nadmiar płynu za pomocą skrobaczki do ławek i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.

Nie używaj drewnianej deski do krojenia lub przygotowywania surowego mięsa. Wymaga to silniejszego środka dezynfekującego, takiego jak wybielacz, aby pozbyć się bakterii przenoszonych przez żywność, a wybielacz lub inne podobnie silne środki dezynfekujące mogą poważnie uszkodzić drewno.

Krok 4: naoliw deskę

Gdy drewniana deska do krojenia jest już całkowicie sucha, nadszedł czas, aby ją zabezpieczyć. Oliwienie deski pomaga jej dłużej zachować czystość i chroni ją przed uszkodzeniem przez wodę. Nałóż olej mineralny (lub inny olej bezpieczny dla żywności) na powierzchnię deski do krojenia i wetrzyj go w nią papierowym ręcznikiem. Pozostaw na noc. Rano wytrzyj nadmiar niewchłoniętego oleju czystym papierowym ręcznikiem.

Jak utrzymać drewniane deski do krojenia dłużej w czystości

Przy odpowiedniej pielęgnacji, drewniane deski do krojenia mogą przetrwać lata. Ale aby to zapewnić, musisz utrzymywać deskę do krojenia w czystości. Oto jak utrzymać drewnianą deskę do krojenia w czystości na dłużej:

  • Nie wkładaj do zmywarki. Choć może się wydawać, że to łatwy sposób na wyczyszczenie drewnianej deski do krojenia, gorąca woda i ostre środki czyszczące w zmywarce mogą poważnie uszkodzić deskę. Zamiast tego poświęć trochę czasu na ręczne czyszczenie.
  • Nie pozwól, aby plamy pozostały. Po ugotowaniu lub użyciu deski do krojenia nie pozwól, aby resztki jedzenia lub plamy pozostały. W ten sposób nie tylko utrudniasz czyszczenie deski, ale także zwiększasz prawdopodobieństwo powstania plam i nieprzyjemnych zapachów.
  • Pamiętaj, aby ją chronić. Po wykonaniu ciężkiej pracy związanej z czyszczeniem drewnianej deski do krojenia, nie zapomnij zabezpieczyć jej olejem mineralnym. Pomoże to zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, plamy i zapachy.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾