Porządki w domu

Jak wyczyścić wannę w 8 prostych krokach

Można by pomyśleć, że ponieważ wanna jest miejscem, w którym myjemy się sami, powinna pozostać stosunkowo czysta w porównaniu z innymi obszarami domu (i innymi obszarami łazienki). Jednak osady z twardej wody, olejki do ciała, szumowiny mydlane, pleśń, a nawet pleśń mogą łatwo gromadzić się w wannie z czasem, co oznacza, że powinieneś potraktować priorytetowo regularne czyszczenie swojej wanny. W końcu kto chciałby się moczyć lub brać prysznic w brudnej wannie?

Na szczęście, jeśli będziesz dbać o czystość wanny, ten obowiązek nie powinien zająć Ci zbyt wiele czasu i wysiłku. Oto co musisz wiedzieć o tym, jak wyczyścić wannę, krok po kroku, według dwóch profesjonalnych sprzątaczy, którzy robią to cały czas.

Jak często należy czyścić wannę?

Jak często czyścić wannę, zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj wanny i sposób jej użytkowania.

Na przykład, jeśli masz samodzielną wannę, w której regularnie się kąpiesz, staraj się ją czyścić po każdym użyciu (zwłaszcza jeśli używasz bomb kąpielowych lub baniek, które mogą pozostawić kolorowe pozostałości na powierzchni wanny). Nawet jeśli nie używasz produktów do kąpieli, ciepła woda może złuszczać skórę, pozostawiając resztki w wannie po kąpieli. Jeśli nie korzystasz regularnie z wanny, możesz ją odkurzać raz w tygodniu.

Wanny i kabiny prysznicowe to już inna historia. Jeśli używasz wanny tylko do brania prysznica, Nikiforova sugeruje czyszczenie jej raz na tydzień lub dwa. "Jeśli zostawisz go nieczyszczone zbyt długo, piana mydlana i plamy twardej wody będą gromadzić się tam i zajmie to więcej czasu, aby oczyścić i więcej smaru łokcia będzie potrzebne," mówi.

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

  • Rękawiczki
  • Wiadro
  • Gorąca woda
  • Soda oczyszczona
  • Mydło do naczyń
  • Czysta ściereczka z mikrofibry
  • Czysta gąbka
  • Środek do czyszczenia wanien i płytek (opcjonalnie)
  • Magic Eraser (opcjonalnie)

Jeśli Twoja wanna jest lekko lub średnio zabrudzona, Zeynep Mehmetoglu sugeruje wykonanie poniższych kroków, aby wyczyścić wannę. Jeśli Twoja wanna jest wyjątkowo brudna lub nie czyściłeś jej od dłuższego czasu, wtedy lepiej będzie użyć dedykowanego produktu do wanien i płytek, który jest bardziej skuteczny w pracy z trudną pleśnią i osadem. W takim przypadku wykonaj kroki 5-8 po zastosowaniu środka czyszczącego (i pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji na etykiecie produktu).

12 zasłon prysznicowych, które zachwycą w Twojej przestrzeni

Krok 1: Opróżnij wannę

Zanim przystąpisz do czyszczenia, Mehmetoglu zaleca usunięcie z wanny wszelkich zabawek kąpielowych, luffy, mat kąpielowych i przyborów toaletowych. Będą one jedynie przeszkadzać w dokładnym czyszczeniu, a nie chcesz, aby jakiekolwiek środki czyszczące znalazły się na nich - zwłaszcza jeśli masz dzieci, które mogą wkładać zabawki do ust.

Krok 2: Załóż rękawice

Rękawice do czyszczenia ochronią Twoje ręce przed potencjalnie ostrymi środkami czyszczącymi, gdy będziesz szorować brud i zanieczyszczenia z wanny. Poza tym, możesz po prostu chcieć uniknąć zabrudzenia rąk.

Krok 3: Dodaj sodę oczyszczoną

Następnie obficie posyp płytki prysznicowe, wannę, baterie i głowicę prysznicową warstwą sody oczyszczonej.

Krok 4: Napełnij wiadro

Podczas gdy soda oczyszczona siedzi na powierzchni wanny, napełnij wiadro gorącą wodą i kilkoma kroplami swojego ulubionego mydła do naczyń.

Krok 5: Szoruj wannę

Zanurz gąbkę w wodzie z mydłem, a następnie okrężnymi ruchami wyszoruj wszystkie części wanny. Soda oczyszczona, Mehmetoglu mówi, pomoże wybielić wannę i pozbyć się piany z mydła. Dodatkowo, pomoże zdezodoryzować wannę, jeśli pozostały w niej jakieś zapachy. Chociaż każda gąbka wystarczy, Mehmetoglu ma swoje ulubione narzędzie. "Gąbka Scrub Daddy zużywa najmniej wody i nie porysuje Twojej wanny" - mówi.

Krok 6: Spłucz produkty

Po całkowitym wyczyszczeniu wanny, wypłucz ją ciepłą wodą, upewniając się, że wszystkie pozostałości sody oczyszczonej i mydła zniknęły z zakamarków.

Krok 7: Wysusz wannę

Następnie osusz wannę czystą ściereczką z mikrofibry, dbając o wypolerowanie kranów i głowic prysznicowych. Gdy wszystko jest już suche i wypolerowane, możesz z powrotem umieścić w niej swoje kosmetyki i akcesoria kąpielowe!

Krok 8: Wypierz zasłonę prysznicową

Jeśli masz zasłonę prysznicową, upewnij się, że ją również wyczyścisz - Twoja wanna nie pozostanie długo czysta, jeśli zasłona i wyściółka będą brudne. Możesz po prostu wrzucić część z tkaniny do prania z innymi rzeczami, w razie potrzeby odplamiając ją wcześniej. Plastikowa wyściółka może trafić do pralki, również. Tylko upewnij się, że używasz chłodnej wody i dodajesz kilka ręczników kąpielowych, aby zapobiec nadmiernemu marszczeniu się.

Aby usunąć kłopotliwą pianę z mydła, gdy nie masz ochoty na gruntowne sprzątanie, Nikiforova sugeruje przetarcie problematycznych miejsc uniwersalnym środkiem czyszczącym przy użyciu Magic Eraser.

Jak utrzymać wannę w czystości przez dłuższy czas

Dbanie o czystość wanny to świetny sposób na rozłożenie w czasie gruntownego czyszczenia. Mehmetoglu sugeruje dokładne wypłukanie wanny po każdym prysznicu lub kąpieli. Codzienne spryskiwanie wanny sprayem może pomóc zredukować osadzanie się piany z mydła, a jeśli wanna ma szklane drzwi, możesz użyć ściągaczki, aby usunąć nadmiar wody po każdym prysznicu.

Nikiforova mówi, że ponowne rozważenie produktów używanych do kąpieli może również pomóc w utrzymaniu wanny w czystości. Olejki do kąpieli, na przykład, przysporzą Ci dodatkowej pracy, a kolorowe bomby do kąpieli również mogą poplamić wannę. Jeśli nie chcesz rezygnować z ulubionego produktu do kąpieli, pamiętaj, że spłukiwanie (i ewentualnie wycieranie) wanny po kąpieli jest szczególnie ważne.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾