Porządki w domu

Jak czyścić szkło w całym domu, od okien po drzwi

Szkło jest wszechobecne w naszych domach, od praktycznych po ozdobne. I niezależnie od tego, czy chodzi o proste okna, czy o designerski stolik do kawy, wszystkie one mogą być nękane przez ten sam problem: jak łatwo się brudzą.

Wysokiej jakości szkło może przetrwać lata, ale nie przeszkadza to w pozostawianiu odcisków palców i smug. Utrzymywanie szkła w czystości jest również jednym z najłatwiejszych sposobów na szybkie nadanie całej przestrzeni czystego wyglądu - światło przefiltrowane przez świeżo wyczyszczone szkło może sprawić, że cały pokój nabierze blasku.

Na szczęście czyszczenie szkła nie musi być trudnym zadaniem i bez względu na to, gdzie w domu znajduje się szkło, możesz użyć wielu tych samych produktów i składników, aby zachować jego blask. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze sposoby czyszczenia szkła w całym domu.

Jak często należy czyścić szkło?

W zależności od rodzaju powierzchni szklanej w Twoim domu istnieją różne zalecane harmonogramy czyszczenia.

 • Okna: Mycie okien jest zalecane co 6 miesięcy, aby utrzymać je w czystości.
 • Szklane drzwi prysznicowe: Należy przeciskać szklane drzwi prysznicowe po każdym użyciu, ponieważ pomoże to uniknąć smug i zapobiegnie gromadzeniu się piany z mydła.
 • Stoły lub inne powierzchnie, których można dotknąć: Daj im codzienne wytarcie, zwłaszcza jeśli znajdują się w kuchni lub łazience.
 • Szklana płyta kuchenna: Przetrzyj po każdym użyciu.

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • Ocet
 • Alkohol do nacierania
 • Butelka z rozpylaczem
 • Soda oczyszczona
 • Szmatka nie pozostawiająca włókien
 • Środek do czyszczenia szkła (opcjonalnie)
 • Squeegee (opcjonalnie)

Do czyszczenia szklanych okien i drzwi:

Szklane okna i drzwi zapewniają bardzo potrzebne naturalne światło do pokoju. Ale, telltale smugi i zacieki mogą być nieestetyczne i nawet sprawiają, że pokój czuje się mniej jasny. Aby wyczyścić okno, możesz użyć środka do czyszczenia szkła lub mieszanki DIY składającej się z jednej filiżanki wody, jednej filiżanki alkoholu i jednej łyżki octu. Ta tania alternatywa pomoże rozbić tłuste pozostałości i szybko wyschnie, pozostawiając mniej smug.

Krok 1: Punktowe czyszczenie szkła za pomocą roztworu

Jeśli jesteś po prostu spot-cleaning, spray rozwiązanie na obrażenia miejsce i wytrzeć czyste z lint-free szmatką (mikrofibra jest wielki dla tego). Kontynuuj wycieranie, dopóki roztwór nie wyschnie - pomaga to zredukować wszelkie pozostawione smugi. Inne możliwości to stare koszulki lub nawet papier gazetowy, ponieważ ręczniki papierowe często pozostawiają po sobie smugi. Jeśli chcesz skorzystać z wygodniejszej opcji, poszukaj ręczników sklepowych lub papierowych, które są specjalnie przygotowane do usuwania kłaczków.

Krok 2: Wytrzyj całą powierzchnię z roztworem

Aby dokładniej wyczyścić szkło, metoda jest taka sama: spryskaj je i wytrzyj. Zacznij wysoko i przesuwaj się w dół, aby uniknąć pozostawiania kropli.

Aby zapobiec powstawaniu smug, możesz użyć ściągaczki, która szybko usunie resztki środka czyszczącego. Pamiętaj jednak, że jeśli sprzątasz w środku, ściągaczka będzie kierować płyn w stronę podłóg.

Krok 3: Zatrudnij profesjonalistę co dwa lata

Chociaż mycie okien wydaje się dość proste, wielu właścicieli domów decyduje się na profesjonalne czyszczenie, najlepiej dwa razy do roku. Poza samym czyszczeniem szyb, dobry czyściciel okien wyczyści również żaluzje, okiennice i ramy. Dodatkowo, będzie szukał wczesnych oznak uszkodzenia ram okiennych przez insekty lub gnicie. Profesjonaliści przyjdą również uzbrojeni we wszystkie właściwe urządzenia, aby bezpiecznie wyczyścić wyższe okna i inne trudno dostępne miejsca.

Katie Martinez

Do czyszczenia szklanych drzwi prysznicowych:

Begone, spleśniała zasłona prysznicowa. Szklane drzwi prysznicowe zapewniają dłuższą żywotność, bardziej higieniczną opcję. Ale jak reszta twojej łazienki, to może wciąż być nękany przez tych samych wielkich przestępców: piana mydlana, mineralny osad i pleśń. Aby zachować dobry wygląd szkła, należy je czyścić zawsze, gdy czyścimy resztę prysznica - mniej więcej raz w tygodniu.

Krok 1: Zmieszaj prosty roztwór czyszczący

Poszukaj środka czyszczącego przeznaczonego specjalnie do czyszczenia szkła łazienkowego. Będziesz chciał czegoś nieco cięższego dla tego konkretnego obszaru domu. Lub, można DIY rozwiązanie, jak również: użyć 2 części biały ocet i 1 część mydła do naczyń i wstrząsnąć go.

Krok 2: Spray na drzwi

Niech rozwiązanie siedzi przez około 30 minut, a następnie użyć gąbki lub ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć go w dół.

Dla bardziej uporczywych bałaganów, można użyć pasty z sody oczyszczonej i mydła w płynie, aby delikatnie wypolerować go. Soda oczyszczona nie porysuje szkła, ale jest wystarczająco ścierna, aby usunąć szumowiny.

Krok 3: adres złogi mineralne w razie potrzeby

Jeśli szkło w Twojej łazience wygląda na czyste, ale jest mętne, możesz mieć do czynienia z kamieniem lub osadami mineralnymi pozostawionymi przez twardą wodę. Roztwór octu pomoże usunąć kamień, ale możesz też rozważyć zakup filtra prysznicowego, który pomoże zapobiec jego gromadzeniu się pod prysznicem.

Krok 4: Zainwestuj w ściągaczkę i wycieraj codziennie

Na koniec, aby sprzątać rzadziej, rozważ zakup ściągaczki do prysznica. Spływaj nią po ścianach drzwi prysznicowych oraz po płytkach, aby woda i mydło nie zasychały tam. Nie chodzi tu tylko o ładny wygląd: podczas gdy ściągaczka natychmiast nabłyszcza szkło, zmniejsza również ilość mokrych miejsc, w których mogą rozwijać się bakterie i pleśń. Możesz również trzymać pod prysznicem łagodny środek do czyszczenia łazienki lub roztwór octu i wody, który możesz rozpylić przed ściąganiem.

Sarah Fultz Interiors

Do czyszczenia szklanych stołów:

Szklane stoły są efektowne, ale szczególnie podatne na odciski palców i plamy. Większość środków do czyszczenia szkła, takich jak Windex, będzie działać dobrze również na szklanych blatach. Możesz również użyć tego samego środka do czyszczenia DIY, co do okien.

Krok 1: Spryskaj i wytrzyj - to takie proste

Wystarczy spryskać i przetrzeć stół ściereczką z mikrofibry lub niepozostawiającą włókien. Rozwiązanie DIY jest szczególnie dobre, jeśli stół ma inne materiały, takie jak drewno, które mogą zostać spryskane. Łagodne mydło i woda, a także pasta z sody oczyszczonej lub Bar Keeper's Friend, są również dobre dla zaklejonych rozlanych płynów lub plam. W przypadku miejsc o dużym natężeniu ruchu można również rozważyć akryl, który nie będzie tak łatwo się plamił i rozmazywał.

Proem Studio

Do czyszczenia szklanej płyty kuchennej:

Szklane płyty kuchenne są często jednym z najtrudniejszych powierzchni do czyszczenia, ponieważ rozlane płyny i rozpryski mogą zapiec się z czasem.

Krok 1: Wycieraj codziennie, aby zapobiec powstawaniu bałaganu

W idealnym świecie, płyta kuchenna byłaby wycierana po użyciu, gdy już całkowicie ostygnie. Ponieważ sprzątanie kuchni może być wykonane wcześniej, może być w porządku z spryskiwaniem go jako część cotygodniowego czyszczenia. Jeżeli ty szczególnie zły plamy lub rozpryski od bałaganiarskiego obiad, ty możesz także umieszczać mokrego ręcznika nad obraźliwym miejscem gdy piekarnik chłodzi. Utrzymywanie go w stanie wilgotnym podczas procesu chłodzenia pomoże mu się poluzować i nie stwardnieć.

Krok 2: gruntowne czyszczenie co miesiąc

Dla głębszego czyszczenia (raz w miesiącu lub tak, lub w razie potrzeby), spryskać roztworem octu, jak można użyć na okna i niech siedzi. Jeśli coś naprawdę utknęło, możesz spróbować delikatnego środka ściernego, takiego jak soda oczyszczona zmieszana z Dawn lub Bar Keeper's Friend. Unikaj używania ściernych gąbek lub metalowych szorowarek.

Jak wyczyścić okna, wewnątrz i na zewnątrz

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾