Czy czyścisz swoje gąbki?
Skromna gąbka jest potężnym narzędziem w kuchni - namacza, szoruje i ściera brud i zanieczyszczenia, pozostawiając nasze naczynia nieskazitelnie czyste. Ale nawet gąbka potrzebuje odrobiny pielęgnacji - w rzeczywistości jest to jeden z najbrudniejszych przedmiotów w naszych kuchniach.
Na szczęście czyszczenie gąbki może być łatwe i szybkie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często powinieneś czyścić swoją gąbkę. Oto trzy różne sposoby jej czyszczenia i jak utrzymać ją w czystości dłużej.
Jak często należy czyścić gąbki?
Jako przedmiot, który czyści wszystkie brudne przedmioty w kuchni, nie jest niespodzianką, że gąbka jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów w domu. Aby gąbka nie była siedliskiem zarazków i bakterii, powinna być czyszczona codziennie (jeśli nie używasz gąbki codziennie, upewnij się, że czyścisz ją każdego dnia, kiedy jej używasz). W zależności od tego jak często są używane, gąbki powinny być wymieniane co dwa do czterech tygodni.
Zanim jednak zaczniesz się obawiać kolejnego kuchennego obowiązku, weź głęboki oddech - dzięki kilku sztuczkom czyszczenie gąbki jest tak proste, jak to tylko możliwe.
Rzeczy, których będziesz potrzebować
Istnieją trzy różne metody czyszczenia gąbki: wybielacz, mikrofalówka lub zmywarka. Oto, czego będziesz potrzebować do każdej z nich.
- Wybielacz (lub ocet)
- Ciepła woda
- Miska do mikrofalówki
- Mikrofalówka
- Zmywarka do naczyń
Cavan Images / Getty Images
Metoda 1: Wybielacz
Jako jeden z najsilniejszych środków czyszczących, czyszczenie gąbki wybielaczem jest łatwym zwycięstwem, które może również oczyścić i zdezynfekować Twój kuchenny zlew.
Krok 1: Spłucz
Kiedy naczynia są już gotowe, a zlew jest czysty, wypłucz brudną gąbkę i zlew, aby pozbyć się wszelkich resztek jedzenia lub brudu.
Krok 2: Napełnij zlew
Następnie napełnij swój zlew galonem ciepłej wody i 3/4 kubka wybielacza. Ten stosunek może być podwojony lub potrojony, jeśli chcesz mieć wyższy poziom wody, a więc sanityzować więcej zlewu.
Krok 3: Namocz swoją gąbkę
Umieść gąbkę w roztworze wody z wybielaczem i pozwól jej się moczyć przez pięć minut. Gdy minie ten czas, opróżnij zlew, wypłucz gąbkę i pozwól jej wyschnąć na powietrzu.
Podobne rezultaty możesz uzyskać, stosując biały ocet - namocz gąbkę w misce z białym octem na pięć minut, a następnie odsącz i opłucz.
Metoda 2: Mikrofalówka
Szybkie i łatwe rozwiązanie do czyszczenia gąbki pochodzi z jednego z najbardziej wielofunkcyjnych narzędzi kuchennych - mikrofalówki.
Krok 1: Opłucz
Przed użyciem mikrofalówki wypłucz gąbkę, aby upewnić się, że nie pozostały w niej żadne duże cząstki jedzenia ani zacieki brudu. Dodatkowo sprawdź, czy na gąbce nie ma żadnych metalowych lub plastikowych materiałów, ponieważ mogą one być niebezpieczne.
Krok 2: Mikrofalówka
Następnie namocz gąbkę w czystej wodzie i umieść w niej miskę (sucha gąbka mogłaby się zapalić w mikrofalówce). Umieść miskę w mikrofalówce na jedną minutę na wysokim poziomie, a następnie pozwól misce i gąbce ostygnąć przez kilka minut, zanim ją wyjmiesz. Po ostygnięciu wyciśnij nadmiar wody i ciesz się swoją nowo wyczyszczoną gąbką.
Metoda 3: Suszarka do naczyń
Ta metoda trwa najdłużej, ale ma również najmniej pracy zaangażowany, co czyni go doskonałym wyborem dla leniwych, późno nocnych sprzątania.
Krok 1: Płukanie
Podobnie jak w przypadku metody mikrofalowej, wypłucz brudną gąbkę, aby usunąć nadmiar jedzenia lub brudu, zanim przejdziesz dalej.
Krok 2: Włóż ją do zmywarki
Następnie weź swoją gąbkę i umieść ją w górnej półce zmywarki. W przeciwieństwie do metody mikrofalowej, metaliczne zmywaki mogą być również czyszczone tą metodą. Uruchom ją wraz z resztą brudnych naczyń na wysokiej temperaturze. Po zakończeniu cyklu będziesz mieć czyste naczynia i czystą gąbkę.
Jak utrzymać gąbki dłużej w czystości
Jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie żywotności gąbki jest sposób, w jaki ją przechowujesz. Nadmiar wilgoci przez długi czas może być siedliskiem bakterii i zarazków, co sprawi, że gąbkę trzeba będzie wyrzucić wcześniej niż później.
Dlatego, aby utrzymać gąbkę w suchości, gdy nie jest używana, płucz ją i wykręcaj po każdym użyciu. Dodatkowo, przechowuj gąbkę w miejscu o dużym przepływie powietrza, aby mogła szybko wyschnąć, np. w stojaku na gąbki lub pojemniku z otworami.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾