Porządki w domu

Jak czyścić filtr w zmywarce, aby naczynia były czystsze

Czy dbałeś o czyszczenie filtra w zmywarce? Nie? Nie martw się, to łatwe zadanie do przeoczenia. Filtr do zmywarki to (kolejna) część Twojej kuchni, która wymaga regularnej uwagi, ale dość łatwo o niej zapomnieć. Na szczęście, czyszczenie filtra w zmywarce jest tak proste, jak to tylko możliwe i można je wykonać bez specjalnych materiałów w prawie krótkim czasie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak czyścić filtr w zmywarce, jak często to robić i jak utrzymać go w czystości dłużej.

Nie ma zmywarki, nie ma problemu - oto najlepsze stojaki do suszenia w Twojej kuchni

Jak często należy czyścić filtr w zmywarce?

Filtry do zmywarek nie pozwalają, aby jedzenie znalazło się z powrotem na naczyniach, a duże kawałki jedzenia nie wydostawały się do kanalizacji. Zatkany filtr uniemożliwia prawidłowe opróżnianie zmywarki, dlatego ważne jest, aby regularnie go czyścić. Przy normalnym, codziennym (lub każdym innym) użytkowaniu, filtr wystarczy czyścić raz w miesiącu. Jeśli jednak używasz go kilka razy dziennie, czyść go co tydzień. Dodatkowo, jeśli właśnie włożyłeś szczególnie brudny lub zabrudzony ładunek, wyczyść filtr po zakończeniu cyklu.

Co będzie potrzebne

Przed przystąpieniem do czyszczenia filtra w zmywarce, upewnij się, że zebrałeś swoje materiały. Oto, czego będziesz potrzebować:

  • Ciepła woda
  • Mydło do naczyń
  • Gąbka lub szczotka do szorowania
  • Tabletka do czyszczenia zmywarki
  • Biały ocet (opcjonalnie)

Krok 1: Zdejmij dolną półkę

Choć możesz mieć dostęp do filtra zmywarki bez zdejmowania dolnego stelaża, będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli to zrobisz. Zwiń lub podnieś dolny stojak na naczynia ze zmywarki i ustaw go w innym miejscu.

Teraz, gdy dolny stelaż zmywarki został usunięty, nadszedł czas, aby go szybko wyczyścić. Spryskaj go w zlewie, a następnie wyszoruj wszystkie przyklejone kawałki jedzenia.

Krok 2: Znajdź swój filtr

Filtr znajduje się na dnie zmywarki i najprawdopodobniej ma kształt uniesionego, okrągłego przedmiotu. Aby go wyjąć, delikatnie przekręć i pociągnij do góry. Filtr może mieć strzałki wskazujące, w którą stronę należy go skierować.

Krok 3: Czas na płukanie

Zabierz swój filtr do zlewu i wypłucz go, koncentrując strumień wody na siatce. Siatka będzie pełna cząstek jedzenia i innych zabrudzeń, więc może to potrwać chwilę. Jeśli po płukaniu Twój filtr nadal wygląda na brudny, napełnij pojemnik ciepłą, mydlaną wodą i pozwól, aby filtr w nim siedział przez 15 minut. Po upływie tego czasu wyjmij go z wody i wypłucz wszelkie pozostałości.

Krok 4: Czyszczenie podłogi zmywarki

Teraz, gdy filtr i dolny stojak na naczynia są wyjęte, poświęć kilka dodatkowych minut na wyczyszczenie dolnej części podłogi zmywarki. Jedzenie i brud mogą utknąć w zakamarkach i gromadzić się z czasem, zwłaszcza w pobliżu otworu zmywarki lub jej drzwi.

Na szczęście nie jest to nic, czego nie można by naprawić odrobiną smaru do rąk. Użyj gąbki z mydłem lub szczotki, aby usunąć wszelkie pozostałości, które utknęły. Nie martw się o płukanie - po tym zabiegu zmywarka będzie pracować w cyklu "czysty".

Krok 5: Włóż wszystko z powrotem

Umieść filtr z powrotem w zmywarce, przekręcając go w odwrotny sposób niż go wyjąłeś, aby go zabezpieczyć. Załóż również z powrotem dolny stelaż na zmywarkę. Gdy wszystko jest już zabezpieczone, umieść tabletkę do czyszczenia zmywarki (lub trochę białego octu w kubku lub misce) w zmywarce i uruchom ją na cyklu "czysty". Będzie to idealne wykończenie dla Twojego już czystego filtra do zmywarki.

Jak utrzymać filtr w zmywarce dłużej w czystości

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby utrzymać filtr zmywarki w czystości na dłużej, jest usunięcie nadmiaru jedzenia przed włożeniem naczyń do zmywarki - trochę sosu i okruchów jest w porządku, ale staraj się unikać wrzucania talerza, na którym wciąż znajduje się pół porcji puree z ostatniej nocy. Dzięki temu nadmiar resztek jedzenia nie utknie w filtrze.

Kolejna rzecz, którą możesz zrobić? Regularnie czyść zmywarkę. Można to zrobić za pomocą tabletek do czyszczenia zmywarki lub przez uruchomienie cyklu gorącej wody z miską pełną białego octu na dolnym stojaku.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾