Porządki w domu

Jak czyścić skórzane meble i dekoracje według profesjonalistów?

Skóra ma modny, a jednocześnie ponadczasowy wygląd, który pasuje do niemal każdego stylu aranżacji wnętrz. Jednak pomimo jej szerokiego zastosowania, niektórzy właściciele domów wahają się przed zakupem soczystej skórzanej sofy lub zestawu eleganckich karmelowych stołków barowych.

"Miałem wielu klientów, którzy w taki czy inny sposób obawiali się skóry" - mówi doświadczony projektant wnętrz Chris Barrett. "Niektórzy mówią: "A co, jeśli się poplami?" lub "Jak utrzymamy ją w czystości?". Moja odpowiedź jest zawsze taka sama. Skóra to naturalny materiał. Będzie się plamić. Ale jeśli potrafisz sobie z tym poradzić, z czasem będzie wyglądać tylko lepiej".

Według Jacka Prause, prezesa renomowanego producenta skór Cortina Leathers, lekkie czyszczenie co jakiś czas sprawi, że skórzane meble i dekoracje będą wyglądać świeżo i nowocześnie. "Sporadyczne odkurzanie czystą, suchą szmatką powinno być wszystkim, co jest konieczne do czyszczenia i konserwacji". A jeśli skóra ulegnie niefortunnemu rozlaniu i późniejszej plamie, istnieje wiele wypróbowanych i sprawdzonych metod, których można użyć, aby poradzić sobie z bałaganem.

Poznaj eksperta

 • Chris Barrett jest doświadczoną projektantką wnętrz mieszkalnych i komercyjnych oraz właścicielką Chris Barrett Design. Jej prace były prezentowane między innymi w znanych publikacjach, takich jak Architectural Digest i House Beautiful.
 • Jack Prause jest prezesem Cortina Leathers, renomowanego producenta skór z siedzibą w Nowym Jorku. Założona w 1903 roku firma Cortina Leathers obsługuje obecnie profesjonalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz na całym świecie.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby skóra wyglądała czysto i elegancko. W miarę upływu lat i zmieniających się mód, wyroby skórzane pozostaną w modzie, a z wiekiem będą wyglądać coraz lepiej.

Jak często należy czyścić skórę?

Chris Barrett Design

Wierz lub nie, ale skóra jest dość trwałym materiałem, który może wytrzymać lata użytkowania. Sztuczka polegająca na wydłużeniu jej żywotności polega na konsekwentnym czyszczeniu i pielęgnacji. "Doradzam moim klientom, aby utrzymywali skórę w czystości, regularnie wycierając nadmiar brudu" - mówi Barrett.

Aby skóra dobrze się starzała, przynajmniej raz w miesiącu wytrzyj kurz i zanieczyszczenia suchą szmatką, a następnie nałóż odżywkę do skóry, aby nawilżyć i chronić materiał. Jeśli masz do czynienia z plamami, wilgotna szmatka z letnią wodą i łagodnym mydłem może załatwić sprawę. Jednak w przypadku trudnych plam z tłuszczu lub atramentu należy natychmiast wytrzeć dotknięty obszar, korzystając z poniższych wskazówek.

Potrzebne rzeczy:

 • Odkurzacz
 • Kilka czystych, suchych ściereczek z mikrofibry
 • Odżywka do skóry
 • Łagodne mydło (na drobne plamy)
 • Ocet (na drobne plamy)
 • Soda oczyszczona (do plam z tłuszczu)
 • Alkohol do wcierania (do plam z atramentu)
 • Waciki bawełniane (do plam z atramentu)
 • Sok z cytryny i kamień winny (na ciemne plamy na jasnej skórze)

Według Prause, różne skóry wymagają różnych schematów czyszczenia, więc przed rozpoczęciem czyszczenia należy poświęcić trochę czasu na zbadanie rodzaju posiadanej skóry.

Krok 1: Odkurz i usuń kurz

Cathie Hong Interiors

Zanim zajmiesz się plamami lub zadrapaniami, pozbądź się kurzu, brudu i okruchów ze skórzanych mebli i dekoracji.

Zacznij od odkurzacza, używając szczotki do delikatnego czyszczenia powierzchni. Nie zapomnij o czyszczeniu między poduszkami kanapy i wzdłuż szwów, w których może gromadzić się kurz. Gdy skończysz, jeszcze raz przetrzyj mebel, poduszkę lub element dekoracyjny suchą ściereczką z mikrofibry.

Nasze 9 ulubionych skórzanych foteli w nowoczesnym wydaniu

Krok 2: Usuń plamy i zabrudzenia

Po uporaniu się z warstwą kurzu i resztkami okruchów chipsów, nadszedł czas, aby skupić się na wszelkich pozostałych plamach i zabrudzeniach.

Najlepszym sposobem na usunięcie trudnych plam ze skóry jest wyczyszczenie miejsca, zanim zdąży wyschnąć. "Zalecamy natychmiastową uwagę w przypadku rozlania lub zabrudzenia" - mówi Prause. Jeśli twój syn wytarł palce o skórzaną poduszkę po zjedzeniu kawałka bekonu lub twój pies wskoczył na sofę z łapami ubrudzonymi błotem, przerwij to, co robisz i zajmij się plamą.

Oto kilka typowych plam, które można usunąć za pomocą prostych produktów gospodarstwa domowego:

 • Drobne plamy: Przed użyciem silnych środków czyszczących, Prause zaleca usuwanie drobnych plam za pomocą wody. "Jeśli dojdzie do rozlania, natychmiast wytrzyj plamę czystą, suchą i chłonną ściereczką" - radzi. "Jeśli zabrudzenie pozostanie, użyj letniej wody, aby minimalnie zwilżyć czystą białą szmatkę i delikatnie wytrzyj dotknięty obszar". Jeśli to konieczne, możesz również użyć łagodnego mydła z wodą lub mieszaniny równych części wody i octu, ale używaj tych płynów oszczędnie i pamiętaj, aby je wklepywać, a nie pocierać.
 • Plamy z tłuszczu: Tłuszcz może być trudny do usunięcia ze skóry, ale nie jest to niemożliwe. Po raz kolejny najlepiej jest natychmiast zająć się rozlanym smarem, wycierając go czystą, suchą szmatką. Jeśli jednak tłuszcz wsiąkł już w skórę, należy posypać plamę sodą oczyszczoną, pozostawić na kilka godzin, a następnie wyszczotkować suchą szmatką.
Plamy z atramentu: W przypadku plam z atramentu, właściciele domów z powodzeniem usuwają plamy za pomocą alkoholu. Zanurz bawełniany wacik w alkoholu (wacik powinien być wilgotny i nie powinien kapać), a następnie delikatnie wytrzyj plamę. Ciemne plamy na białej lub beżowej skórze: W przypadku ciemniejszych plam pozostawionych na jasnej skórze, przygotuj pastę z równych części soku z cytryny i kremu z kamienia nazębnego. Rozprowadź mieszaninę na plamie, a następnie pozostaw na 10 minut przed wytarciem wilgotną szmatką.

W przypadku każdej z wymienionych metod należy pamiętać, aby nie "zwilżać" skóry, ponieważ zbyt duże nasycenie może uszkodzić, a nawet odbarwić materiał. "Nigdy nie używaj mydła ani sprayu bezpośrednio na skórze" - mówi Barrett.

Przed użyciem którejkolwiek z tych metod czyszczenia, przetestuj środek czyszczący na małym, niepozornym obszarze skórzanych mebli lub dekoracji.

Krok 3: Wysusz, a następnie nałóż odżywkę

Ważne jest, aby dać skórzanym meblom lub dekoracjom dużo czasu na całkowite wyschnięcie, więc po zakończeniu usuwania plam i zabrudzeń wytrzyj obszar suchą, czystą szmatką, a następnie pozostaw na noc (lub dłużej, jeśli to konieczne) przed przejściem do ostatniego kroku.

12 skórzanych poduszek, które sprawią, że Twoja sofa będzie wyglądać luksusowo w mgnieniu oka

Na koniec zastosuj odżywkę do skóry, aby zakończyć proces czyszczenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na butelce odżywki i upewnij się, że jest ona odpowiednia dla rodzaju skóry, którą posiadasz. Dobra odżywka do skóry nie tylko doda powłokę ochronną do skóry, aby zapobiec plamom, a nawet pęknięciom, ale także nada materiałowi subtelny połysk.

Po wykonaniu tego ostatniego kroku wyroby skórzane będą wyglądać tak wspaniale, jak w dniu, w którym przyniosłeś je do domu.

Wskazówki, jak dłużej utrzymać skórę w czystości

Dom przy Hillside Lane

Skóra może wymagać regularnej konserwacji, ale odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że wyroby skórzane będą miękkie i luksusowe. Aby skóra wyglądała czysto i świeżo przez wiele lat, wykonaj następujące proste kroki.

Właściciele domów mogą usunąć wiele plam i zabrudzeń za pomocą prostych domowych środków czyszczących i składników, ale jeśli masz do czynienia z rozdarciem lub rozdarciem, skontaktuj się z profesjonalistą w celu uzyskania pomocy.

 • Czyszczenie i pielęgnacja powinny być comiesięczną rutyną: Raz w miesiącu odkurz skórzane meble i dekoracje czystą, suchą ściereczką. Po odkurzeniu nałóż lekką warstwę odżywki do skóry.
 • Unikaj miejsc o zmiennych temperaturach: Skóra jest wrażliwa na ciepło, więc upewnij się, że twoje wyroby skórzane nie znajdują się zbyt blisko kominka lub dużych okien z nadmiernym nasłonecznieniem.
 • Trzymaj zwierzęta z dala: Trudno jest oprzeć się przytulaniu z futrzanym przyjacielem na kanapie, ale jeśli chcesz zapobiec poważnemu zużyciu, nie wypuszczaj swoich zwierząt na piękne skórzane meble.
Natychmiast usuwaj plamy: Im dłużej pozostawisz plamy, tym trudniej będzie je usunąć. Jeśli zauważysz zwykłą plamę z porannej filiżanki kawy, odłóż kubek i natychmiast chwyć szmatkę. Najlepszy sposób na czyszczenie skórzanej kanapy według profesjonalisty

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾