Porządki w domu

Jak wyczyścić białe ściany w 6 prostych krokach

Jeśli masz nadzieję na nowoczesny, a zarazem ponadczasowy nastrój w każdym pomieszczeniu w Twoim domu, rozważ pomalowanie ścian na biało. Po pierwsze, białe ściany natychmiast sprawiają, że przestrzeń czuje się większa i jaśniejsza. Plus, z pustym płótnem do budowania na, można włączyć tylko o każdym stylu (lub kolor) mebli i wystroju do swojej przestrzeni. Jak Instagram-worthy jako świeże białe ściany mogą być, weź ostrzeżenie - wymagają one ich sprawiedliwy udział utrzymania.

Jak wszystko w jasnych kolorach, z czasem, twoje białe ściany będą umieszczać brud i oznaki zużycia. Ale dzięki odpowiednim strategiom możesz utrzymać swoją przestrzeń wyglądającą tak świeżo, jak pierwszego dnia, kiedy ją pomalowałeś. Oto jak skutecznie czyścić białe ściany, krok po kroku, według ekspertów.

Poznaj eksperta

 • Paige NeJame jest właścicielką bostońskiej firmy CertaPro zajmującej się malowaniem wnętrz.
 • Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, profesjonalnej firmy sprzątającej w Teksasie.


Jak często należy czyścić białe ściany?

Według NeJame, białe ściany zazwyczaj wymagają gruntownego czyszczenia co około sześć miesięcy lub tak- wtedy zazwyczaj zaczynają gromadzić zauważalny brud i zanieczyszczenia. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, które brudzą twoją przestrzeń, możesz chcieć czyścić swoje białe ściany częściej. Nadal, NeJame mówi, większość właścicieli domów może nie czyścić swoich ścian tak często, jak można by pomyśleć.

"Czyszczenie ścian było kiedyś czymś, co każdy dobry właściciel domu lub serwis sprzątający zajmował się dwa razy w roku, a teraz jest to coś, co nie jest robione prawie tak często, jak powinno być", mówi, dodając, że jeśli korzystasz z serwisu sprzątającego, prawdopodobnie obciążą cię dopłatą za czyszczenie ścian.

Wspólne znaki białych ścian w potrzebie czyszczenia obejmują:

 • Widoczny kurz na ścianach
 • Otarcia na ścianach
 • Brud na ścianach
 • Pajęczyny w rogach, gdzie ściany spotykają się z sufitem

Oczywiście, nie musisz czekać na dwuletnie czyszczenie lub na którykolwiek z tych znaków, aby wyskoczyć. NeJame zaleca korzystanie z osądu, kiedy nadszedł czas, aby odświeżyć swoje ściany.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Aby skutecznie wyczyścić swoje białe ściany, będziesz potrzebował kilku narzędzi:

 • Odkurzacz lub przystawka do szczotki do kurzu w twoim odkurzaczu
 • Suchy mop (opcjonalnie)
 • Ściereczka z mikrofibry (opcjonalnie)
 • Magic Eraser (opcjonalnie)
 • Nieścieralna gąbka
 • Łagodny płyn do mycia naczyń
 • Wiadro
 • Ciepła woda

Jak czyścić białe ściany

Klaus Vedfelt / Getty Images

Prawdopodobnie minęło trochę czasu, zanim Twoje białe ściany się zabrudziły, więc potrzeba trochę czasu, aby je dokładnie wyczyścić. Na szczęście nie będziesz potrzebował żadnych wymyślnych narzędzi ani środków czyszczących, aby wykonać to zadanie. Oto jak czyścić białe ściany, jeden krok po drugim, według profesjonalistów.

Krok 1: Zacznij od pustej tablicy

Zanim zaczniesz czyścić, upewnij się, że zaczynasz od czystej kartki. Usuń wszystko, co może wisieć na ścianie i odłóż to na bok. (Teraz jest świetny czas, aby odkurzyć je, jeśli chcesz przejść dodatkową milę).

Krok 2: Odkurzaj od góry do dołu

Brud nie jest jedynym wrogiem, gdy przywracasz swoje białe ściany do ich niegdyś jasnego stanu. Przed myciem, dokładnie odkurzyć swoje ściany od sufitu w dół. Możesz użyć dowolnego rodzaju kurzu, nawet ściereczki z mikrofibry, ale NeJame sugeruje użycie swojego odkurzacza pył-szczotka załącznik do głębszego czyszczenia. Jeśli nie masz przystawki do odkurzacza, spróbuj suchą głowę mopa owiniętą miękką, czystą szmatką.

Za pomocą wybranego narzędzia odkurzaj od góry do dołu, uważając, by nie porysować ściany sztywnymi częściami mopa lub odkurzacza.

Płyny i płaskie wykończenia ścian nie są dobrym połączeniem, według Vareli. Jeżeli ty masz płaskie malowane ściany, Varela poleca trzymać z suchymi cleaning metodami.

Krok 3: Tworzy twój cleaning rozwiązanie

Teraz część dla zabawy: Chwyć wiadro i napełnij je galonem ciepłej (nie gorącej) wody. Następnie, NeJame zaleca dodanie odrobiny delikatnego mydła do naczyń. Nie będziesz potrzebował tak dużo, jak myślisz". "Mniej mydła jest w rzeczywistości lepsze, ponieważ pomoże ci dokładnie spłukać mydło po zakończeniu", mówi. "Resztki mydła pozostawione na ścianie kończą się przyciąganiem brudu później".

Krok 4: Test punktowy

Aby przypadkowo nie uszkodzić ścian lub farby, przetestuj niepozorny i mały obszar ściany z roztworem mydła. Spróbuj umyć sekcję ścian, która jest normalnie ukryta za kanapą lub obrazem; NeJame mówi, że chcesz się upewnić, że twoje mydło i roztwór wody nie wyrządzi szkody pigmentowi lub połyskowi farby.

Varela zaleca odczekanie kilku godzin po testach, aby można było stwierdzić, czy farba została uszkodzona. Płaskie i eggshell farby są szczególnie podatne na plamy i odbarwienia, mówi.

Krok 5: Wyczyść ściany

Namocz szmatkę lub gąbkę w płynie i wykręć ją dobrze, aby była wilgotna, ale nie moczyła się, co zapobiegnie powstawaniu śladów wody i pęcherzyków farby. Następnie, umyj swoje ściany delikatnie w sekcjach, używając okrężnych ruchów. Ponieważ woda będzie kapać podczas czyszczenia, najlepiej zacząć od góry ściany i oczyścić drogę w dół.

Krok 6: Zrób szczegółową pracę

Po dokładnym wyczyszczeniu ścian, możesz również użyć gąbki do wyczyszczenia listew przypodłogowych i wykończeniowych. Jeśli nadal widzisz ślady lub brud na jakimkolwiek obszarze ściany, to właśnie tutaj przydaje się pianka melaminowa (znana również jako Magic Eraser). Wystarczy zmoczyć piankę, wycisnąć nadmiar wody i delikatnie pocierać na dotkniętych miejscach. Nie przesadzaj, ponieważ ścieralność pianki może uszkodzić wykończenie ściany.

Kiedy powinienem malować nad ścianami?

Niekoniecznie jest to najwygodniejsza droga, ale jeśli desperacko potrzebujesz odświeżenia, zawsze możesz je pomalować. Oto kilka znaków ostrzegawczych, że może to być czas na nową pracę farby, według NeJame:

 • Otarcia nie wychodzą
 • Połysk farby jest uszkodzony
 • Ściany mają plamy z wody lub dymu

Należy pamiętać, że trudno jest malować nad "tylko brudne miejsca" na ścianie, ponieważ świeża farba pojawi się inny kolor niż starsze, wyblakłe prace malarskie. Ale możesz być w stanie uciec z nim. "Zazwyczaj, jeśli farba jest nowo pomalowane w ciągu ostatnich 2 lat i dostać scuff na nim, można prawdopodobnie dotknąć z farbą masz lewo nad," NeJame mówi.

Kiedy powinienem zatrudnić profesjonalnych czyścicieli?

Jednym ze znaków, że możesz potrzebować pomocy profesjonalnych sprzątaczy jest brązowe kapanie na ścianie, które nie znikną bez względu na to, jak bardzo lub dokładnie wyczyścisz. Varela mówi, że te plamy są często spowodowane pozostałościami nikotyny, które mogły pojawić się w twoim domu z powodu poprzednich właścicieli. "Jeśli tak jest, powinieneś skontaktować się z profesjonalistami, aby to usunąć", mówi.

Tak, musisz wyczyścić swoją zmywarkę - oto jak to zrobić

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾