Porządki w domu

Jak czyścić donice z terakoty w 6 niezwykle łatwych krokach

Terakotowe donice to klasyczne przedmioty, w których można przechowywać ulubione rośliny. Jedyny problem? Terakotowe donice mogą się bardzo brudzić. Z czasem może się okazać, że Twoje donice pokryły się brudem lub białym nalotem. Zabrudzenia te mogą mieć wpływ nie tylko na wygląd donic - w niektórych przypadkach mogą uniemożliwić roślinom rozwój w ich wnętrzu.

To stwierdzenie może brzmieć dramatycznie, ale taka jest prawda: biały osad wyściełający Twoje terakotowe donice to prawdopodobnie jakiś rodzaj osadu mineralnego. Osady te pochodzą zazwyczaj z wody wodociągowej (jeśli jest ona twarda) lub z nawozów. Mogą one przenikać do gleby, utrudniając wzrost roślin.

Nawet jeśli Twoje donice z terakoty nie są pokryte białym nalotem, mogą wymagać oczyszczenia. Jeśli w Twojej donicy nagromadziło się dużo brudu, mogły się w niej również zgromadzić bakterie, grzyby i inne szkodniki. Ponieważ są one trudne do wykrycia, zazwyczaj dobrym pomysłem jest umycie doniczek, gdy tylko wyglądają na brudne.

Na szczęście czyszczenie donic z terakoty nie musi być trudne. W rzeczywistości, jeśli zastosujesz się do kilku prostych kroków, jest to zazwyczaj całkiem łatwe.

Tylko na zamówienie

Jak często należy czyścić donice z terakoty?

Nie ma reguły, jak często należy czyścić donice z terakoty. Zamiast więc polegać na harmonogramie, staraj się myć je zawsze, gdy wyglądają na brudne. Jeśli w Twoich terakotowych donicach nagromadziły się te nieprzyjemne białe osady mineralne, prawdopodobnie wymagają one czyszczenia. A nawet jeśli są wolne od osadów mineralnych, ale pokryte brudem, to prawdopodobnie dobrze jest je wyczyścić.

Zwróć uwagę na te dwa wizualne sygnały i umyj swoje terakotowe donice, gdy tylko się pojawią.

Czerń i kwiaty

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

  • Szczotka
  • Wanna do namaczania
  • Biały ocet
  • Mydło do naczyń (opcjonalnie)
  • Soda oczyszczona (opcjonalnie)
  • Szczoteczka do zębów (opcjonalnie)

Jak czyścić donice z terakoty

Krok 1: Opróżnij garnki

Dobra wiadomość! Twój pierwszy krok jest prosty: opróżnij swoje donice. Usuń wszystkie rośliny aktualnie zamieszkujące donice i upewnij się, że przechowujesz je w bezpiecznym miejscu. Następnie upewnij się, że wyrzuciłeś wszystkie kamienie, brud lub pozostałości zalegające w donicach.

Krok 2: Użyj szczotki, aby wytrzeć luźny brud

Gdy donice są już puste, poświęć chwilę, aby je odkurzyć. Użyj szczotki, aby wytrzeć wszelkie zabrudzenia, które znajdziesz. Nie przejmuj się zbyt mocnym szczotkowaniem. Chcesz po prostu usunąć wszystko, co da się łatwo zetrzeć.

Krok 3: Namocz garnki w ciepłej wodzie i białym occie

Kluczowa część procesu czyszczenia donic z terakoty? Namocz swoje donice w ciepłej wodzie i occie. Wypełnij wannę do moczenia w 1 części białego octu i 20 częściach ciepłej wody. Następnie pozwól swoim garnkom moczyć się w tej mieszance przez około 30 minut.

Niektórzy eksperci zalecają dodanie do tej mieszanki odrobiny mydła do naczyń. Ale większość mówi, że można uzyskać pracę wykonaną z wody i octu sam.

Biały ocet nadaje się do mycia w zmywarce. Więc można rzeczywiście zakończyć ten krok z zmywarki, jeśli chcesz. Wystarczy upewnić się, że zmywarka jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie garnki. Następnie umieść ocet tam, gdzie zwykle umieszczasz detergent. I niech Twoja zmywarka zajmie się resztą.

Krok 4: Szoruj garnki, gdy się moczą

Po tym jak pozwolisz swoim garnkom namoczyć się przez jakiś czas, możesz chcieć je szybko wyszorować. Użyj szczotki, którą wcześniej zdobyłeś, aby delikatnie zetrzeć wszelkie uporczywe zabrudzenia. Po zakończeniu namaczania i szybkim wytarciu - Twoje garnki powinny być całkowicie czyste.

Krok 5: Wyczyść uporczywe białe plamy sodą oczyszczoną

Jeśli Twoje garnki są nadal pokryte białymi plamami, poświęć chwilę, aby dać im trochę miłości. Zmieszaj odrobinę sody oczyszczonej z wodą, aby uzyskać pastę. (Będziesz chciał, aby pasta miała konsystencję balsamu). Następnie nałóż tę pastę na białe plamy i wyszoruj je starą szczoteczką do zębów. Trzymaj się tego, aż odejdą. Następnie, niech garnki moczyć trochę więcej.

Krok 6: Niech Twoje garnki wyschną na powietrzu

Kiedy już jesteś zadowolony z tego, jak czyste są twoje donice, usuń je z mieszanki do moczenia i umieść je na zewnątrz, aby wyschły na powietrzu. W krótkim czasie powinny być suche i gotowe do ponownego umieszczenia w nich roślin.

Black and Blooms

Porady jak utrzymać donice z terakoty dłużej w czystości

Jeśli Twoje donice są podatne na białe plamy i uważasz, że winę za to może ponosić woda z kranu - rozważ zmianę sposobu nawadniania roślin. Czy możesz używać deszczówki lub wody destylowanej?

Aby używać wody deszczowej, wystarczy umieścić na zewnątrz wiadro, które będzie zbierać wodę podczas deszczu. Następnie używaj jej do podlewania roślin. Aby użyć wody destylowanej, przefiltruj wodę w taki sam sposób, jak przed jej wypiciem. Następnie użyj przefiltrowanej wody do podlewania roślin.

Jeśli podejrzewasz, że winowajcą jest Twój nawóz, rozważ zmianę nawozów. Wybierz łagodniejszy nawóz lub używaj mniej nawozu, który już masz.

Jeśli zauważysz białą skorupę tworzącą się na wierzchu gleby, problem prawdopodobnie leży w nawozie. Ta biała skorupa to osad mineralny - podobnie jak biały osad na zewnętrznej stronie doniczek.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾