Porządki w domu

Jak wyczyścić pleśń w 3 prostych krokach

Wyobraź sobie taką sytuację: wykonujesz prace wokół domu, zajmujesz się swoimi sprawami, kiedy zauważasz szarą, proszkową substancję na ścianach lub suficie. Dopiero gdy podchodzisz trochę bliżej i bierzesz ten ostry, lekko brudny aromat, zdajesz sobie sprawę, że pracujesz z pleśnią. Ew.

Jeśli chcesz zachować swój dom wyglądający najlepiej, to dobry pomysł, aby wyeliminować pojawiającą się pleśń, stat. Dobrą wiadomością jest to, że nie wymaga to herkulesowego wysiłku, aby dowiedzieć się, jak wyczyścić pleśń. W rzeczywistości może to być dość łatwe, dzięki tym prostym krokom.

Poznaj eksperta

Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, firmy sprzątającej, która obsługuje obszar Dallas w Teksasie.

Jak często należy czyścić pleśń?

Zanim przejdziemy do nauki, jak czyścić pleśń, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego w ogóle powstała. Nie tylko identyfikacja wszelkich przyczyn leżących u podstaw pleśni może dać ci pełny obraz tego, z czym pracujesz, ale również może nauczyć cię, jak pozbyć się pleśni na dobre. W końcu nikt nie chce być recydywistą.

"Może się to zdarzyć z dwóch powodów; pierwszym jest obszar, w którym mieszkasz", wyjaśnia Alex Varela, dyrektor generalny Dallas Maids. "Niektóre obszary, takie jak Dallas, mogą stać się bardzo wilgotne w ciągu roku. Drugim jest to, że jest jeden lub kilka obszarów, które zawierają te elementy. Najczęstsze obszary to spiżarnie, wnętrze Twojej pralki i łazienki."

Kiedy pleśń jest obecna, być może będziesz musiał powtórzyć proces czyszczenia kilka razy w tygodniu, aż odejdzie.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Biały ocet
  • Butelka z rozpylaczem
  • Miękka szczotka
  • Mydło do naczyń
  • Soda oczyszczona

Krok pierwszy: Weź trochę octu

Nie daj się zwieść mniej efektownemu wyglądowi pleśni; według Vareli większość pleśni rozwija się na powierzchni. Aby sprawić, że powierzchowne skazy staną się przeszłością, weź do ręki biały ocet - najlepiej o stężeniu pięcioprocentowym lub wyższym.

"Zastosuj za pomocą butelki z rozpylaczem", zaleca Varela. "Pozostaw na godzinę, a następnie wyszoruj powierzchnię miękką szczotką".

Aby przejąć odpowiedzialność za szalejącą pleśń, Varela mówi, że kluczem jest konsekwencja. "Być może będziesz musiał to robić codziennie przez tydzień, aż pleśń przestanie rosnąć" - mówi.

Krok drugi: Zrób swój własny środek czyszczący

Ale, co ma zrobić mieszkaniec, jeśli pleśń jest nadal obecna? Nie martw się, masz kilka opcji. Jeśli sam biały ocet nie daje rady, Varela sugeruje, by dodać swojej mieszance dodatkowego kopa w postaci pół łyżeczki mydła do naczyń. Albo, jeśli naprawdę musisz wezwać posiłki, niektórzy eksperci zalecają dodanie sody oczyszczonej na dobry początek.

Krok trzeci: Wezwij profesjonalistów

A jeśli pleśń nadal nie chce się ruszyć? Cóż, być może masz do czynienia z poważniejszym problemem, który wymaga outsourcingu.

"Inne gatunki pleśni, które rosną wewnątrz ścian, do których usunięcia będziesz potrzebował profesjonalnej usługi" - wyjaśnia Varela.

Najlepsze usługi sprzątania domów z 2021 r.

Porady, aby utrzymać pleśń od wzrostu

Projekt: Emily Henderson; Zdjęcie: Tessa Neustadt.

Bez względu na to, jak łatwo pleśń może być czyszczona, radzenie sobie z nią może być całkowitym bólem w szyi. Na szczęście można zdusić ją w zarodku, zanim zaczną pojawiać się jakiekolwiek oznaki pleśni. Ale jak? Varela chce, abyś zastanowił się nad przyczynami leżącymi u podstaw pleśni. Czy pracujesz w bardzo wilgotnym środowisku? Czy ta pleśń rośnie w ciemnym zakątku lub szczelinie? Odpowiedź może być kluczem do tego, by pleśń stała się przeszłością.

Czy jest to pokój w twoim domu lub cały obszar, mówi, że najlepszym sposobem na zmniejszenie wilgotności i uniknięcie ciemnych zakamarków jest światło słoneczne i przepływ powietrza.

"Innym powszechnym błędem jest popychanie mebli i urządzeń przez całą drogę do tyłu", dodaje Varela. "Pozwól swoim meblom również oddychać, pozostawiając małą szczelinę, która pozwala na przepływ powietrza".

I, jeśli pracujesz z bardzo wilgotną przestrzenią, osuszacz będzie twoją tajną bronią.

"Osuszacz to urządzenie, które pozwala zmniejszyć wilgotność i, w zależności od urządzenia, wybrać dokładny poziom, którego potrzebujesz" - mówi Varela. "Przyjemny poziom to około 60 procent wilgotności lub mniej".

53 of the Best Bathroom Design Ideas We've Ever Seen

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾