Porządki w domu

Jak wyczyścić kominek w 7 prostych krokach

Nie ma to jak przytulność, która towarzyszy siedzeniu przy kominku w środku zimy. Jednak ten ryczący ogień może pozostawić po sobie niezły bałagan, ponieważ resztki sadzy i popiołu pokrywają wnętrze komina i gromadzą się z czasem.

Nic więc dziwnego, że kiedy przychodzi czas na czyszczenie bardzo brudnego kominka, nie wiadomo od czego zacząć. Na szczęście możemy pomóc. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak czyścić kominek, jak często trzeba to robić i jak utrzymać go w czystości dłużej.


Arbor + Co

Jak często należy czyścić kominek?

Czyszczenie kominka zapewne nie należy do przyjemnych zadań. Jest to jednak zadanie konieczne, które należy wykonywać co roku. Celem czyszczenia kominka jest nie tylko estetyka, ale również bezpieczeństwo, ponieważ nadmiar sadzy i popiołu stanowi zagrożenie pożarowe.

Według National Fire Protection Association, kominek powinien być czyszczony co roku, najlepiej przed lub po sezonie kominkowym. Utrzymywanie kominka w czystości nie tylko zapewnia mu wspaniały wygląd, ale także jego funkcjonalność i bezpieczeństwo.

14 stylowych sposobów na przekształcenie kominka w punkt centralny

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Plastikowa folia
  • Pojemniki i worki na śmieci
  • Ubranie robocze i rękawice
  • Detergent do naczyń
  • Ciepła woda
  • Czyste ręczniki i szmaty (uwaga: będą bardzo brudne i poplamione)
  • Miotła ręczna i szufelka
  • Szczotki o sztywnym włosiu
  • Odkurzacz (opcjonalnie)
  • Ocet
  • Wiadro
  • Butelka z rozpylaczem
  • Windex (opcjonalnie)

Amy Bartlam

Jak czyścić kominek

Krok 1: Przygotuj swoją przestrzeń

Ze względu na charakter kominków, ich czyszczenie może szybko stać się kłopotliwe. Dlatego zanim zaczniesz szorować, upewnij się, że wyjąłeś wszystkie małe przedmioty, które są szczególnie podatne na uszkodzenia z powodu kurzu i brudu. Jeśli w pobliżu kominka stoją jakieś meble, odsuń je na odległość co najmniej 10 stóp. Jeśli mebli nie można przenieść, przykryj je plastikową płachtą.

Umieść w pobliżu kominka kilka pojemników na śmieci, aby ułatwić usuwanie popiołu, sadzy i sprzątanie. A co do Ciebie: upewnij się, że masz na sobie ubrania i buty, które mogą się pobrudzić i rękawice, które poradzą sobie z plamami sadzy.

Krok 2: Usuń i wyczyść ruszt

Teraz, gdy pomieszczenie jest przygotowane, czas zacząć. Zanim zaczniesz czyścić wnętrze kominka, musisz wyjąć ruszt lub andirony (metalowa konstrukcja, która trzyma polana) i wynieść je na zewnątrz do czyszczenia.

Aby wyczyścić kratkę kominkową, usuń nadmiar sadzy lub popiołu. Pomocna może być tu ręczna przystawka do odkurzania. Następnie zmieszaj kilka kropel płynu do mycia naczyń z wodą i wyszoruj mieszaninę na ruszcie za pomocą szczotki do szorowania. Na koniec spłucz ruszt i wytrzyj do sucha. Odłóż na bok, aż kominek zostanie wyczyszczony.


Katie Martinez Design

Krok 3: Zamiataj popiół

Używając małej miotły i szufelki lub wytrzymałego odkurzacza, wymieść nadmiar popiołu, który zebrał się na dnie kominka. Nie musisz zmiatać wszystkiego, wystarczy nadmiar brudu, który będzie przeszkadzał w późniejszym sprzątaniu.

Pozbądź się popiołu szybciej dzięki ręcznej przystawce do odkurzacza. Pamiętaj tylko, aby po zakończeniu pracy wyczyścić pojemnik na śmieci.

Krok 4: Zacznij szorować

Używając suchej nylonowej szczotki do czyszczenia lub podobnej szczotki o sztywnym włosiu, rozpocznij szorowanie od góry wnętrza kominka. Pracuj w dół, a sadza i kreozot (pozostałości po spalaniu materiałów na bazie węgla) opadną na dno. Ten krok wymaga trochę tłuszczu, ale jest ważny.

Po wyszorowaniu wnętrza, zamieść lub odkurz ponownie dno kominka, a następnie umieść zanieczyszczenia w koszu.

Krok 5: Przygotuj roztwór czyszczący

Teraz, gdy wnętrze kominka zostało oczyszczone z powierzchniowych zabrudzeń, czas sięgnąć nieco głębiej. Stworzysz roztwór czyszczący, który zostanie zastosowany na powierzchni kominka i pozbędzie się starszych, bardziej penetrujących plam.

Aby przygotować mieszankę, połącz w dużym wiadrze równe części octu i ciepłej wody wraz z kilkoma łyżkami mydła do naczyń. Wypełnij mieszaniną pustą butelkę z rozpylaczem.


Katie LeClerq

Krok 6: Spryskaj i wyszoruj

Następnie rozpyl roztwór czyszczący na całej powierzchni podłogi i ścian kominka i pozostaw go na kilka minut. Gdy roztwór dokładnie nasączy cegłę, wyłam kolejną suchą szczotkę o sztywnym włosiu i zwilż ją roztworem czyszczącym.

Zacznij energicznie szorować kominek szczotką, ponownie pracując od góry do dołu. Użyj butelki ze spryskiwaczem, aby ponownie zwilżyć suche miejsca i spłukać miejsca nadal zabrudzone. Po zakończeniu szorowania, wytrzyj nadmiar płynu i brudu czystym ręcznikiem.

Po wyszorowaniu całego kominka wytrzyj nadmiar płynu czyszczącego, który zebrał się na dnie kominka.

Krok 7: Czyszczenie drzwi i okładzin

Jeśli Twój kominek ma drzwi, teraz jest czas na ich wyczyszczenie. Możesz je przetrzeć Windexem lub innym środkiem do czyszczenia szkła, ale jeśli brud naprawdę tam utknął, przetrzyj je roztworem jednej części wody i jednej części białego octu.

Obudowa kominka (mur z cegły, który otacza kominek) prawdopodobnie również wymaga dobrego wyszorowania. Możesz użyć tego samego roztworu do czyszczenia ceglanej obudowy kominka, jeśli jest ona w dobrym stanie. Jeśli grozi jej kruszenie się, wystarczy wyszczotkować i odkurzyć brud. Jeśli okładzina nie jest z cegły, użyj mieszaniny ciepłej wody i kilku pompek płynu do naczyń.

Gdy wszystko zostanie wyczyszczone i wysuszone, możesz włożyć swój ruszt z powrotem i przygotować się do korzystania z wyjątkowo czystego kominka. Po całej tej ciężkiej pracy, zasługujesz na to.

Amy Bartlam

Jak utrzymać kominek w czystości dłużej

  1. Pal czyste drewno. Zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się sadzy, popiołu i kreozotu może sprawić, że czyszczenie kominka będzie o wiele łatwiejsze. Dobrym sposobem na zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się sadzy jest używanie drewna, które spala się "czysto", jak np. twarde drewno, które pali się goręcej i dłużej. Chociaż są one droższe niż drewno miękkie, pozostawiają mniej pozostałości.
  2. Zamiataj popiół. Zamiataj resztki popiołu co tydzień lub co miesiąc, w zależności od tego jak często używasz kominka. Zapobiega to gromadzeniu się popiołu lub jego wydmuchiwaniu podczas pożaru.
Zrób przegląd swojego komina. Jeśli kominki i kominy nie są regularnie konserwowane i używane prawidłowo, mogą spowodować wiele szkód zarówno dla Ciebie, jak i Twojego domu. Z tego powodu warto rozważyć przeprowadzenie corocznej inspekcji kominowej, która pozwoli na sprawdzenie stanu komina i zapobiegnie problemom zanim się nasilą.
15 pomysłów na aranżację nieużywanego kominka, aby jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾