Porządki w domu

Jak usunąć plamy z materaca raz na zawsze

Utrzymanie materaca w dobrym stanie jest ważne, aby uzyskać jak najdłuższą żywotność swojej inwestycji. Dobrze utrzymany materac może przetrwać nawet dziesięć lat, a jeśli zainwestowałeś w wysokiej jakości materac, ważne jest, aby dbać o niego we właściwy sposób.

Ale wypadki się zdarzają i czasami idealnie dobry materac zostaje zabrudzony niedoskonałą plamą. Idealnie jest złapać plamę jak tylko się wydarzy, aby uzyskać najlepszy możliwy rezultat, ale nawet stara plama może być usunięta przy użyciu odpowiednich narzędzi. Niezależnie od tego, czy masz materac z pianki memory czy materac sprężynowy, oto narzędzia, których potrzebujesz, aby pozbyć się tej uporczywej plamy i odświeżyć swoje łóżko.

Jak często należy usuwać plamy z materaca?

Według ekspertów, powinieneś dążyć do czyszczenia materaca co najmniej dwa razy w roku. To gwarantuje, że bakterie, brud i zanieczyszczenia są trzymane na dystans, a materac przetrwa kolejne lata. Ale co się dzieje, gdy odkryjesz nieestetyczną plamę na materacu? Każda plama powinna być wyczyszczona jak tylko ją zauważysz, czy to zaraz po jej pojawieniu się, czy też kilka tygodni później podczas zmiany pościeli.

Świeża plama będzie łatwiejsza do wyczyszczenia niż ta, która utrzymuje się przez wiele dni, dlatego zalecamy sprawdzanie materaca przy każdej zmianie pościeli (najlepiej co tydzień), aby upewnić się, że materac jest wolny od plam.

Ashley Webb

Rzeczy, których będziesz potrzebować, aby usunąć plamę z materaca

  • Szczotka
  • Ściereczka z mikrofibry
  • Soda oczyszczona
  • Ocet
  • Mydło do naczyń
  • Miękka szczotka
  • Ręczny odkurzacz
  • Kupiony w sklepie enzymatyczny środek czyszczący (opcjonalnie)

Zanim rozważysz wymianę tego mocno poplamionego materaca, czytaj dalej, jak usunąć nawet wiekową plamę i sprawić, by twój materac wyglądał i czuł się jak nowy.

Krok 1: Zaplam plamę

Jeśli działasz szybko i zauważasz plamę zaraz po jej wystąpieniu, nigdy jej nie pocieraj. Weź ręcznik z mikrofibry i starannie wytrzyj plamę, aż do momentu, gdy nie będzie już żadnych pozostałości. Zalecamy unikanie ręczników papierowych, szczególnie w przypadku plam płynnych, ale cokolwiek masz pod ręką, będzie działało w razie potrzeby.

Krok 2: Odkurz materac

Niezależnie od tego, czy złapałeś plamę tak szybko, jak się pojawiła, czy jest już sucha, nadszedł czas, aby odkurzyć materac. Weź ręczny odkurzacz lub przystawkę, która pozwoli Ci łatwo wymieść brud i zanieczyszczenia z materaca.

Zalecamy, aby robić to przynajmniej raz w miesiącu jako nawyk, ale jest to kluczowy krok, który należy wykonać przed próbą uporania się z plamą. Nawet jeśli brud nie jest częścią obecnego problemu, jest to świetny sposób na ograniczenie kurzu do minimum i przedłużenie żywotności materaca.

KOTTAGE + SEA

Krok 3: Rozpyl roztwór octu

Twój następny krok będzie zależał nieco od tego, jaki rodzaj plamy masz (jeśli wiesz!). Jeśli znajdziesz ogólną plamę i nie możesz określić jej źródła, zacznij tutaj. Bierze pustą kiści butelkę i miesza jeden część ciepłej wody z jeden częścią ocet i szczyptą naczynie mydło. Wymieszaj to i rozpyl bezpośrednio na dotkniętym obszarze. Pozwala rozwiązanie siedzieć dla przynajmniej 10 minut lub dłużej jeżeli twój plama jest stara i wtedy ostrożnie zaczyna plamić plamę.

Jak z jakaś plamą, przy żadny punktem w procesie ty chcesz trzeć rozwiązanie w materac. To tylko sprawi, że plama będzie gorsza i wepchnie bałagan głębiej do włókien.

Jeśli to usunęło plamę, świetnie! Poczekaj, aż materac będzie całkowicie suchy, zanim założysz z powrotem swoje prześcieradła.

Krok 4: Rozważ zakupiony w sklepie środek czyszczący

Jeśli masz do czynienia z wypadkiem przy nauce czystości lub innym płynem ustrojowym, możesz sięgnąć po enzymatyczny środek czyszczący podczas usuwania plamy. Kupiony w sklepie środek czyszczący przeznaczony do moczu lub innych wypadków może pomóc zapobiec przenikaniu zapachów w głąb materaca.

Jeśli chodzi o plamy z płynów ustrojowych, takich jak krew lub mocz, zawsze unikaj używania gorącej wody, ponieważ ciepło może "osadzić" plamę i uczynić ją trwałą. Zacznij od zimnej wody i nigdy nie używaj cieplejszej niż letnia.

Emily Henderson

Krok 5: Posyp sodą oczyszczoną

Kiedy już pozwolisz roztworowi wykonać swoją pracę i usuniesz plamę, posyp materac sodą oczyszczoną. Pomoże to zapobiec powstawaniu pleśni i zmniejszy prawdopodobieństwo utrzymywania się zapachów na materacu. Pozostaw sodę oczyszczoną na co najmniej 10 minut, a następnie odkurz ją.

Krok 6: Zawsze pozwól mu wyschnąć na powietrzu

Niezależnie od tego, czy posiadasz materac typu pillowtop, czy materac z pianki memory, ważne jest, aby zawsze pozwolić materacowi całkowicie wyschnąć, zanim ponownie położysz się do łóżka. Użycie jak najmniejszej ilości płynu do usunięcia plamy pomoże uniknąć pleśni, a wypuszczenie powietrza da materacowi szansę na oddychanie.

Porady jak uniknąć plam na materacu

Oczywiście, najlepszym sposobem na usunięcie plamy na materacu jest zrobienie wszystkiego, aby uniknąć plam w pierwszej kolejności. Chociaż nie możesz zapobiec wypadkom, zalecamy, aby zawsze przykrywać swój nowy materac dobrze wykonanym ochraniaczem na materac. Szukaj czegoś, co jest wodoodporne, ale jednocześnie oddychające i elastyczne.

Sprawdzaj, czy ochraniacz nie jest rozerwany lub rozdarty przy każdej zmianie pościeli i nie zapominaj o czyszczeniu go co kilka cykli.

Jak pozbyć się zapachów z materaca

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, soda oczyszczona jest świetnym naturalnym reduktorem zapachów i wspaniałym ostatnim krokiem do każdej rutyny czyszczenia, którą wykonujesz na swoim materacu. Jeśli nadal zmagasz się z utrzymującymi się zapachami, rozważ wypróbowanie skrobi kukurydzianej. Ostrożnie posyp ją tuż nad plamą lub zapachem i odkurz ją.

Inne opcje obejmują spray do odkażania tkanin lub kilka kropli olejków eterycznych zmieszanych z wodą. Pamiętaj, aby nie nasycać materaca żadną z tych metod - wystarczy mgiełka, aby go odświeżyć.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾