Porządki w domu

Jak czyścić kute żelazo w 5 prostych krokach

Jeśli lubisz spędzać czas w kuchni, prawdopodobnie nauczyłeś się już, jak dbać i czyścić swoje żeliwne patelnie. Ale co z innymi rodzajami żelaza w domu i wokół niego? Ponieważ jest ono używane jako ozdoba lub mebel, kute żelazo, które zostało podgrzane i obrobione za pomocą narzędzi, wymaga nieco innego procesu niż żeliwo, którego używasz do gotowania śniadania.

Po ukształtowaniu przez hutnika, kute żelazo jest powszechnie stosowane jako element ozdobny do bram, balustrad i mebli ogrodowych. Możesz również zobaczyć kute żelazo używane do świeczników, karniszy, a nawet stojaków na wino. Podczas gdy kute żelazo jest stosunkowo odporne na korozję w porównaniu z innymi metalami, to nadal może stać się zakurzone, brudne i zardzewiałe w czasie - więc trzeba będzie go czyścić stosunkowo często. Na szczęście, z odpowiednimi narzędziami i odrobiną czasu, każdy może przywrócić kute żelazo.

Oto jak czyścić kute żelazo jak profesjonalista.

Jak często należy czyścić kute żelazo?

Częstotliwość czyszczenia kutego żelaza zależy od tego, do czego jest używane i jak często gromadzi się w nim brud i zanieczyszczenia. Na przykład, jeśli masz meble tarasowe z kutego żelaza, będziesz chciał je czyścić kilka razy w sezonie (lub jak tylko zauważysz, że się brudzą). Ponieważ nie siedzisz na nich, można uciec z czyszczenia innych rodzajów kutego żelaza, takich jak ogrodzenia i bramy, rzadziej - potencjalnie raz lub dwa razy w roku. Jeśli masz w domu akcesoria z kutego żelaza, czyść je raz na sezon lub w razie potrzeby.

John Keeble/Getty

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Odkurzacz lub odkurzacz z końcówką do szczotek
 • Duże wiadro
 • Delikatny płyn do mycia naczyń
 • Biały ocet destylowany (opcjonalnie)
 • Ciepła woda
 • Szczotki do czyszczenia lub mocna gąbka
 • Ściereczka z mikrofibry lub szmata
 • Myjka ciśnieniowa (opcjonalnie)
 • Skrobak do farby (opcjonalnie)
 • Kwas fosforowy (opcjonalnie)
 • Szczotka druciana (opcjonalnie)
 • Rękawice, maska i ochrona oczu (opcjonalnie)
 • Papier ścierny o średniej gramaturze
 • Farba do poprawek
 • Pędzel do malowania
 • Wosk samochodowy w sprayu

Krok 1: Usuń kurz

Jak wszystko inne w Twoim domu, kute żelazo może z czasem zbierać kurz. Upewnij się, że usuniesz cały widoczny kurz najpierw, abyś mógł skutecznie wyczyścić swoje żelazne dzieło. Jeśli powierzchnia kutego żelaza jest mała, możesz po prostu użyć ściereczki do kurzu lub nawet ściereczki z mikrofibry, aby wykonać zadanie. Ale jeśli pracujesz nad większą powierzchnią, taką jak balustrada lub zestaw tarasowy, możesz użyć odkurzacza.

Wystarczy podłączyć przystawkę do szczotki na wężu i pracować w górę i w dół powierzchni, aby pozbyć się luźnego kurzu i zanieczyszczeń.

Krok 2: Umyj kute żelazo

Następnie nadszedł czas, aby usunąć uciążliwy brud i zanieczyszczenia z kutego żelaza. Zacznij od dodania kilku kropli delikatnego płynnego mydła do naczyń do dużego wiadra z ciepłą wodą. Ogólnie rzecz biorąc, celuj w jedną łyżkę stołową mydła na kwartę wody.

Jeśli czyścisz kute żelazo w pomieszczeniach, które nie jest tak brudne, możesz również użyć łagodnego roztworu octu i wody - wystarczy dodać około pół szklanki destylowanego białego octu na pół galonu wody.

Następnie zanurz gąbkę lub odpowiedniej wielkości szczotkę w roztworze i użyj jej do wyczyszczenia powierzchni. Średni lub duży pędzel dobrze sprawdza się na większych powierzchniach, natomiast do prac szczegółowych można użyć mniejszego, który dotrze do krzywizn i szczelin.

Krok 3: Spłucz czystą wodą

Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni z kutego żelaza, spłucz pozostałości mydła. Jeśli jesteś w domu, możesz użyć ściereczki z mikrofibry lub szmatki do czyszczenia nasączonej czystą wodą, aby zakończyć pracę. Gdy czyścisz większy obszar na zewnątrz, po prostu użyj węża ogrodowego, aby spryskać resztki mydła.

Rikki Snyder

Krok 4: Usuń rdzę

Po wyczyszczeniu zabrudzeń z wyrobów żelaznych, możesz chcieć je poprawić, usuwając rdzawe plamy. Skrobaczka do farby lub papier ścierny mogą wystarczyć, ale w przypadku szczególnie zardzewiałych miejsc możesz potrzebować pomocy środka chemicznego zwanego kwasem fosforowym.

Kwas fosforowy, dostępny w formie żelu i sprayu, działa poprzez przekształcenie rdzy w twardą, czarną skorupę, która jest łatwiejsza do usunięcia. Kwas fosforowy należy zawsze stosować na zewnątrz lub w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu. Przed zastosowaniem należy założyć rękawice, ochronę oczu i maskę na twarz. Pozwól kwasowi pozostać na powierzchni przez pełne 24 godziny, zanim dotkniesz jej ponownie. Następnie użyj szczotki drucianej, aby pozbyć się płatków.

Po zakończeniu, może chcesz powtórzyć proces czyszczenia, zwłaszcza jeśli planujesz ponownie pomalować swoje wyroby żelazne.

Krok 5: Przemaluj w razie potrzeby

Malowane wyroby żelazne, zwłaszcza meble tarasowe, mogą być podatne na odpryski farby z codziennego użytkowania. Gdy kute żelazo jest całkowicie suche, możesz użyć papieru ściernego o średniej gramaturze, aby wygładzić wszelkie wyszczerbione miejsca. Jeśli kute żelazo ma dużo odpryskiwanej farby i gruzu, myjka ciśnieniowa może zrobić lepszą pracę usuwania go przed malowaniem. Jeśli używasz tej metody, upewnij się, że powierzchnia jest w pełni sucha przed próbą malowania.

Gdy powierzchnia jest sucha, wytrzyj pozostały kurz i zanieczyszczenia suchą ściereczką z mikrofibry. Następnie zastosuj dopasowaną farbę z pędzlem i pozwól jej wyschnąć.

Jeśli przemalowujesz duży kawałek kutego żelaza z zawiłym wzorem, użyj farby w sprayu zamiast pędzla.

Jak utrzymać kute żelazo w czystości, dłużej

Czyszczenie kutego żelaza wymaga nieco więcej czasu i energii niż inne prace domowe, więc po zakończeniu czyszczenia lub przemalowania należy je zabezpieczyć. Spróbuj rozpylić samochód lub specjalistyczny wosk do żelaza na powierzchni po wyschnięciu farby, aby dodać powłokę ochronną, która będzie osłaniać kute żelazo przed uciążliwymi zadrapaniami i odpryskami farby w czasie.

Czyszczenie kutego żelaza jak idziesz może również przedłużyć czas między głębokim czyszczeniem (i zapobiec niepotrzebnym uszkodzeniom). Na przykład, jeśli masz zestaw patio z kutego żelaza, zawsze wytrzyj wszelkie rozpryski i rozlania, gdy się zdarzą. Zwróć też uwagę na pozostałości po kremie do opalania lub sprayu na owady, które mogą powodować przebarwienia na kutym żelazie.

Jak czyścić i pielęgnować marmurowe blaty?

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾