Porządki w domu

Jak szybko i łatwo odświeżyć płytę kuchenną

Większość czynności związanych z czyszczeniem kuchni to nic trudnego. Mycie naczyń, wycieranie blatów i wynoszenie śmieci to łatwe rzeczy do zrobienia. Ale czyszczenie brudnych palników kuchenki? To nie jest takie oczywiste.

Z biegiem czasu, kuchenki mogą być załadowane śmieciami i tłuszczem, a także gruzem, który może zacząć się gromadzić. Jak można się spodziewać, to może zostawić swoją kuchnię patrząc nie tak wielki, powodować złe zapachy lub dym podczas gotowania.

Nie trzeba dodawać, że czyszczenie pieca nie jest rodzajem rzeczy, które chcesz odłożyć. Na szczęście istnieją pewne bardzo proste sposoby czyszczenia kuchenki - niezależnie od tego, czy masz kuchenkę gazową czy elektryczną.

Pure Salt Interiors

Jak często należy czyścić piec?

To jak często należy czyścić kuchenkę zależy od kilku rzeczy. Po pierwsze, jak często gotujesz? A po drugie, jak bardzo brudzi się kuchenka podczas gotowania?

Dobrą zasadą jest głębokie czyszczenie palników kuchenki raz w miesiącu, jeśli gotujesz regularnie. Powinno to być na tyle częste, aby utrzymać je w najlepszej formie, ale nie na tyle częste, abyś tracił czas na czyszczenie.

Jeśli nie gotujesz tak często, prawdopodobnie możesz poradzić sobie z czyszczeniem ich rzadziej. A jeśli palniki kuchenne zaczynają źle wyglądać, brzydko pachnieć lub wydzielać dym pomiędzy regularnymi czyszczeniami, warto przemycić dodatkowe czyszczenie - i to jak najszybciej.

Projekt: D.L. Rhein, Zdjęcie: Amy Bartlam

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

Do czyszczenia kuchenki gazowej

 • Mydło do naczyń
 • Ocet lub spray odtłuszczający
 • Ręczniki papierowe lub szmatka do czyszczenia
 • Stara szczoteczka do zębów lub szczotka do czyszczenia (opcjonalnie)
 • Plastikowy skrobak lub żyletka (opcjonalnie)
 • Soda oczyszczona (opcjonalnie)

Czyszczenie kuchenki elektrycznej

 • Mydło do naczyń
 • Ręczniki papierowe lub szmata do czyszczenia
 • Soda oczyszczona (opcjonalnie)
 • Stara szczoteczka do zębów lub szczotka do czyszczenia (opcjonalnie)
 • Spray odtłuszczający (opcjonalnie)
 • Gąbka (opcjonalnie)
 • Skrobaczka z tworzywa sztucznego lub żyletka (opcjonalnie)

Czyszczenie pieca z szybą

 • Ręczniki papierowe lub szmatka do czyszczenia
 • Mydło do naczyń
 • Ocet lub spray odtłuszczający (opcjonalnie)
 • Soda oczyszczona (opcjonalnie)
 • Plastikowy skrobak lub żyletka (opcjonalnie)
Tyler Karu

Jak czyścić kuchenki gazowe

Krok 1: Zdejmij ruszty, pokrywy palników i głowice palników z kuchenki

Zacznij od upewnienia się, że kuchenka jest wyłączona i chłodna. Następnie rozbierz go na części. Będziesz chciał zdjąć ruszty, które siedzą na górze kuchenki i wyjąć małe nasadki palników i głowice palników, które tworzą każdy palnik.

Krok 2: Namocz nasadki i głowice palników

Umieść swoje czapki palnika i głowice palnika w misce wypełnionej gorącą wodą i mydłem do naczyń. (Nie ma tu żadnego stosunku go-to, po prostu upewnij się, że woda jest gorąca i mydlana.) Pozwól im moczyć się w misce przez około 30 minut. W tym czasie mydło do naczyń będzie działać w celu rozbicia tłuszczu, który zgromadził się na czapkach i głowicach palników.

Krok 3: Wyczyść ruszty kuchenne

Jeśli ruszty kuchenne są na tyle małe, że mieszczą się w zlewie, wypełnij go mieszaniną ciepłej wody i octu w proporcji jeden do jednego. Następnie pozwól rusztom moczyć się w tej mieszance przez około 30 minut.

Jeśli twoje ruszty są zbyt duże, aby wyciągnąć ten jeden off, można również spryskać je kupionym w sklepie sprayem do odtłuszczania kuchni. Ponownie, będziesz chciał pozwolić im siedzieć przez około 30 minut (lub tak długo, jak sklepowy odtłuszczacz zaleca).

Krok 4: Zamiataj wszelkie pozostałości z pieca

Z czasem na kuchence mogą gromadzić się zanieczyszczenia - okruchy i spalone resztki jedzenia. Będziesz chciał zamieść je z drogi, zanim zajmiesz się resztą swojego głębokiego sprzątania. Użyj ręcznika papierowego lub ścierki do naczyń, aby zamieść zanieczyszczenia na kupkę. Następnie, zgarnij gruz i wyrzuć go.

Krok 5: Wytrzyj swoją płytę kuchenną

Teraz, gdy twój piec jest na zewnątrz, nadszedł czas, aby dać mu naprawdę dobre czyszczenie. Zanurz gąbkę, szmatę do czyszczenia lub ręcznik papierowy w mieszance mydła do naczyń i ciepłej wody, i zacznij wycierać swój piec. Możesz również przetrzeć piec kupionym w sklepie sprayem odtłuszczającym i wytrzeć go szmatą lub ręcznikiem papierowym.

Sprawdź dwukrotnie instrukcje odtłuszczacza, aby zobaczyć, czy powinieneś pozwolić sprayowi siedzieć przez pewien czas przed wytarciem pieca.

Delikatnie wyszoruj miejsca, w których tłuszcz jest najbardziej uporczywy. Powtórz ten krok tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać czystość pieca.

Krok 6: Delikatnie usuń uporczywy tłuszcz z kuchenki

Niektóre tłuszcze mogą utrzymywać się nawet po wytarciu kuchenki. Jeśli tak się stanie, masz kilka opcji. Po pierwsze, użyj szczotki do czyszczenia lub starej szczoteczki do zębów, aby delikatnie wyszorować te miejsca mieszanką czyszczącą. Testuje szczotkę widzieć czy ono drapać farbę na twój stovetop, i jeżeli ono robi, rozważa iść z powrotem twój cleaning szmatę lub gąbkę.

Jeśli nawet to nie działa, rozważ użycie plastikowego skrobaka lub żyletki, aby zeskrobać tłuszcz. Ponownie, będziesz chciał być niezwykle delikatny, aby uniknąć zeskrobania farby z płyty kuchennej. Po zakończeniu szorowania lub skrobania, wytrzyj swoją płytę kuchenną po raz ostatni, aby usunąć wszelkie trwałe tłuszcze lub zanieczyszczenia.

Krok 7: Scrub Down Your Grates, Burner Caps, i Burner Heads

W tym momencie ruszty, pokrywy palników i głowice palników powinny być gotowe do namoczenia i nadszedł czas, aby je wytrzeć. Użyj szmatki, ręcznika papierowego lub gąbki, aby je wytrzeć. Jeśli są wolne od tłuszczu, spłucz je wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli nie są wolne od tłuszczu, stwórz pastę z wody i sody oczyszczonej. Nałóż tę pastę na szczotkę do czyszczenia lub starą szczoteczkę do zębów i delikatnie szoruj tłuszcz, aż zniknie. Następnie opłucz części pieca wodą i pozwól im wyschnąć.

Krok 8: Ponowny montaż pieca

Gdy wszystkie elementy pieca są już czyste i wolne od tłuszczu, pozostaje tylko jedna rzecz do zrobienia: ponowny montaż pieca.

Calimia Home

Jak czyścić palniki kuchenki elektrycznej

Krok 1: Wyjmij z piecyka elektryczne cewki grzewcze

Upewnij się, że kuchenka jest wyłączona i chłodna. Następnie wyjmij cewki grzewcze z pieca.

Krok 2: Wytrzyj cewki grzewcze

Przygotuj mieszankę mydła do naczyń i ciepłej wody. Następnie zanurz szmatę do czyszczenia lub ręcznik papierowy w mieszaninie i użyj go do wytarcia cewek. Pamiętaj, aby nie zamoczyć żadnej z części elektrycznych, a zamiast tego skupić się na czyszczeniu powierzchni każdej cewki grzewczej - to, co wymaga uwagi, tak czy inaczej.

Krok 3: Szoruj w dół swoje cewki grzewcze

Jeśli masz do czynienia z uporczywym tłuszczem lub śmieciami, zrób pastę z sody oczyszczonej i wody. Para ta pasta z szczotką do czyszczenia lub starej szczoteczki do zębów, i delikatnie szorować swoje cewki grzewcze. Ponownie, trzymaj się z dala od wszystkiego, co elektryczne i skup się na powierzchni każdej cewki.

Gdy cewki są czyste, spłucz je i pozwól im wyschnąć.

Krok 4: Zamiataj wszelkie pozostałości z pieca

Podczas gdy cewki grzewcze są usuwane, poświęć chwilę, aby wymieść wszelkie resztki jedzenia lub okruchy, które nagromadziły się na płycie kuchennej.

Krok 5: Wytrzyj płytę kuchenną

Podczas gdy twoje cewki grzewcze są usuwane, weź trochę, aby wyczyścić swoją płytę kuchenną. Dip cleaning rag, papierowy ręcznik, lub gąbka w ten mydlanej mieszance ty zrobiłeś wcześniej i używać je wycierać puszek twój piec.

Można również użyć kupionego w sklepie sprayu odtłuszczającego w połączeniu ze szmatą lub ręcznikiem papierowym, aby wykonać zadanie.

Jeśli są miejsca, w których nagromadziło się trochę tłuszczu lub śmieci, poświęć im trochę więcej uwagi. I czyść tak długo, aż Twoje wysiłki przestaną przynosić efekty.

Krok 6: Delikatnie szoruj płytę kuchenną

Jeśli na kuchence wciąż pozostały resztki tłuszczu, czas wrócić do pasty z sody oczyszczonej, którą zrobiłeś wcześniej. Nałóż trochę pasty na wszelkie uporczywe plamy tłuszczu i użyj szczotki do czyszczenia lub starej szczoteczki do zębów, aby delikatnie wyszorować kuchenkę.

Jeśli to nie działa, możesz również spróbować użyć plastikowego skrobaka lub żyletki, aby usunąć tłuszcz. Ponownie, bądź tak delikatny jak to możliwe - nie chcesz porysować swojej płyty kuchennej.

Gdy kuchenka jest już tak czysta, jak to tylko możliwe, daj jej jedno ostatnie przetarcie, aby usunąć wszelkie trwałe tłuszcze, śmieci i odpadki.

Krok 7: Ponowny montaż pieca

Gratulacje - skończyłeś! Upewnij się, że spirale grzewcze są całkowicie suche. Następnie przyklej je z powrotem do pieca.

Liljencrantz

Jak czyścić szklane palniki kuchenne

Krok 1: Zamiataj wszelkie zanieczyszczenia z płyty kuchennej

Zacznij od upewnienia się, że kuchenka jest wyłączona i chłodna. Następnie użyj szmatki do czyszczenia lub papierowego ręcznika, aby zetrzeć okruchy lub resztki jedzenia, które nagromadziły się na płycie kuchenki. Będziesz chciał je usunąć, zanim zajmiesz się resztą swojego głębokiego czyszczenia.

Krok 2: Wytrzyj płytę kuchenną

Stwórz mieszaninę mydła do naczyń i wody. (Nie ma tu zalecanych proporcji - po prostu upewnij się, że mieszanka jest mydlana.) Zanurz szmatę lub ręcznik papierowy w tej mieszance i użyj jej do wytarcia płyty kuchennej. Delikatnie wyszoruj wszystkie miejsca, w których nagromadził się tłuszcz lub śmieci.

Powtarzaj ten krok, aż przestanie być widoczny.

Krok 3: Delikatnie wyszoruj swoją płytę kuchenną

Jeśli napotkasz tłuszcz lub śmieci, które po prostu nie odchodzą, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Po pierwsze, możesz rozpylić ocet na całej powierzchni płyty kuchennej przed wytarciem jej ponownie. To powinno pomóc rozbić niektóre z tłuszczów. (Kupiony w sklepie spray odtłuszczający również powinien załatwić sprawę).

Jeśli to nie wydaje się działać, możesz posypać cienką warstwę sody oczyszczonej na całej powierzchni płyty kuchennej. Możesz też położyć na nim ręcznik nasączony gorącą wodą. Niech kombinacja siedzi przez około 10 minut. Następnie użyj szmaty do czyszczenia, ręcznika papierowego lub gąbki, aby wytrzeć swoją płytę kuchenną.

Jeśli śmieci i tłuszcz nadal nie odszedł, możesz rozważyć zeskrobanie go za pomocą plastikowego skrobaka lub żyletki. Jeśli podejmujesz to podejście, bądź delikatny - nie chcesz porysować płyty kuchennej.

Krok 4: Przetrzyj kuchenkę do końca

Gdy Twoja kuchenka jest już tak czysta, jak to tylko możliwe, wytrzyj ją jeszcze raz i uznaj swoją pracę za zakończoną.

Reena Sotropa

Porady, dzięki którym Twoja kuchenka będzie dłużej czysta

Głębokie czyszczenie kuchenki raz w miesiącu nie jest jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, aby utrzymać ją w najlepszej formie. Aby utrzymać kuchenkę w czystości jeszcze dłużej, poświęć trochę czasu na wytarcie jej za każdym razem, gdy gotujesz - tak naprawdę, za każdym razem.

Poczekaj, aż kuchenka się wyłączy i ostygnie. Następnie użyj szmatki, gąbki lub ręcznika papierowego, aby wytrzeć wszystko, co znalazło się na kuchence podczas gotowania. W zależności od tego, co się rozlało, rozsypało lub rozprysło, możesz chcieć połączyć szmatę z wodą, a nawet z odrobiną płynu do naczyń.

Tłuszcz jest najłatwiejszy do wyczyszczenia, gdy jest jeszcze mokry, a wiele innych wspólnych składników jest również. Wycierając je, gdy pojawiają się po raz pierwszy, możesz zapobiec ich przywieraniu. I możesz sprawić, że głębokie czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze i szybsze.

11 Spoty w twój domu nawet cleaning fanatycy zapominają czyścić

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾