Domowe porady

Co zrobić w przypadku wykrycia wilgoci w domu?

Wilgoć w domu jest zwykle odczuwalna na początku jesieni, kiedy dni stają się chłodniejsze. Jest to spowodowane niedogrzanymi pomieszczeniami i słabą wentylacją w mieszkaniu. To normalne, że wilgotność wzrasta przez kilka tygodni, ale może to być niebezpieczne, jeśli sytuacja się utrzymuje. Może to prowadzić do rozwoju szkodliwej pleśni i grzybów.

Spis treści

  • Skąd się bierze wilgoć w domu
  • Jak usunąć wilgoć z mieszkania?
  • Usuwanie wilgoci ze ścian

Skąd się bierze wilgoć w domu

Najczęstszą przyczyną wilgoci w domu jest wilgoć wewnątrz konstrukcji budynku. Może to być spowodowane przez dach, który zardzewiał lub został źle ułożony przez profesjonalistów. Woda może również wyciekać z balkonów, gdzie hydroizolacja jest ograniczona.

Woda może również dostać się do pomieszczenia przez ściany, jeśli na przykład rynny są zablokowane i nie mogą przepuszczać wody. Zacieki mogą również pojawić się wokół komina.

Nie powinniśmy skupiać się na zewnątrz budynku, aby znaleźć źródła wilgoci. Znajdziemy je również wewnątrz. Może to być wadliwa instalacja wodno-kanalizacyjna, która została uszkodzona podczas remontu lub podczas wieszania obrazów.

W przypadku pomieszczenia z nieodpowiednią wentylacją i niską temperaturą sytuacja wygląda inaczej. W takim przypadku para wodna skrapla się w najchłodniejszej części pomieszczenia. Zwykle ma to miejsce w pobliżu sufitu.

Jak usunąć wilgoć z mieszkania?

Najlepszym sposobem na walkę z wilgocią jest częste wietrzenie mieszkania. Najlepiej jest wietrzyć wszystkie pomieszczenia, a nie tylko te, które są podatne na wilgoć. Czasami wystarczy zostawić otwarte okno na kilka minut. Jeśli to nie wystarczy, należy podjąć bardziej drastyczne środki i wietrzyć mieszkanie przez godzinę, dwa razy dziennie, choć wiemy, że zimą może to być trudne.

Łazienki są najbardziej podatne na gromadzenie się wilgoci na suficie lub ścianach. Jeśli łazienka jest pusta, drzwi powinny być otwarte, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza.

Otwory wentylacyjne znajdują się w łazience i kuchni. Przepływ powietrza jest ograniczony, gdy osiada na nich kurz. Wystarczy czyścić je dwa lub raz w roku.

Usuwanie wilgoci ze ścian

Woda i ocet to najlepsza mieszanka do usuwania plam z wilgoci. Wlej mieszaninę do spryskiwacza i rozcieńcz ją w stosunku 1:1. Rozprowadź ją na plamie i delikatnie zetrzyj gąbką. Powtarzaj tę czynność co najmniej dwa razy w tygodniu.

Po przetarciu plamy octem i wodą, użyj olejku herbacianego, lawendowego lub goździkowego, aby zapobiec rozwojowi pleśni lub grzybów. Są to naturalne środki grzybobójcze.

Zawsze noś gumowe rękawice i maskę, aby uniknąć wdychania pleśni. Stawką jest Twoje zdrowie!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾