Domowe porady

Czyszczenie rolet materiałowych - domowe sposoby

Żaluzje zaciąga się, gdy słońce świeci na okna i mocno je nagrzewa. Wykonane są z bardzo sztywnych materiałów, które łatwo ulegają zaplamieniu. Mogą również ulec zagrzybieniu. W tym poście pokażemy Ci, jak temu zapobiec. Jak czyścić zabrudzone rolety materiałowe. Rolety nie muszą być trudne do czyszczenia!

Spis treści

  • Jak czyścić rolety materiałowe
  • Czyszczenie rolet rzymskich
  • Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Jak czyścić rolety materiałowe

Rolety materiałowe mogą być trudne do czyszczenia. Można je czyścić wilgotną ściereczką, ale można je też czyścić na mokro. Przed przetarciem ich wilgotną ściereczką należy je odkurzyć.

Można je odkurzać za pomocą suchej tkaniny lub odkurzacza, ale tylko na bardzo niskich obrotach (gdy nie wciąga on powietrza do maksimum).

Po odkurzeniu ich, jesteś gotowy do wytarcia ich na mokro. Możesz użyć samej wody, ale zalecamy użycie roztworu wody, octu i delikatnego ręcznika z mikrofibry. Po wyschnięciu roztworu, przetrzyj roletę czystą szmatką.

Do niewielkich plam lub zarysowań przyda się gumka szkolna. Wystarczy po prostu zetrzeć rysę lub plamę. Warto sprawdzić, czy gumka nie pozostawia żadnych śladów.

Do czyszczenia nie trzeba zdejmować rolet z okna. Zamiast tego należy je całkowicie rozwinąć. Można je pozostawić niezrolowane do całkowitego wyschnięcia. Najprawdopodobniej rozwiną pleśń, jeśli będą zwinięte wilgotne.

Czyszczenie rolet rzymskich

Rolety rzymskie są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Można je wyprać w pralce, a następnie wyprasować. Jeśli producent nie określił inaczej, takie rolety należy prać tylko w temperaturze 30 stopni.

Przed praniem rolet rzymskich należy je koniecznie zdemontować. Najpierw należy zwinąć roletę do pełnej wysokości, tak aby tkanina była prosta. Następnie należy wyjąć sznurki i zdjąć pręty . Ponadto musimy usunąć z mechanizmu mocowanie na rzepy.

Rolety rzymskie można prać bez wirowania. Należy powiesić je na suszarce, aby wyschły, a następnie wyprasować i przymocować do ramy. Rolety rzymskie możesz prać w pralkach automatycznych. Należy pamiętać o użyciu odpowiedniego detergentu do danej tkaniny. Wszystkie prania powinny odbywać się z programem do tkanin delikatnych . Ważne jest, aby sprawdzić, czy producent nie zabrania prania rolet rzymskich w pralce. Jeśli obawiamy się, że rolety rzymskie mogą ulec zniszczeniu w wyniku domowego czyszczenia, można oddać je do pralni chemicznej . Dotyczy to zwłaszcza rolet wykonanych z bardzo wymagających tkanin.

Nie jesteś pewien, jaki rodzaj rolet jest dostępny? Rolety rzymskie wykonane są z rzepami, które mocowane są do ramy i ułatwiają ściąganie. Rolety materiałowe, choć nie są tak łatwe w czyszczeniu, to jednak zapewniają ochronę przed słońcem.

Jak czyścić rolety materiałowe z pleśni?

Istnieje możliwość usunięcia pleśni z rolet. Rolety te nie muszą być od razu wyrzucane. Aby wyczyścić rolety z pleśni, użyj szczotki i roztworu czyszczącego wykonanego z płynu do mycia naczyń, wody i proszku do prania. Użyj gąbki, aby wyszczotkować obszar, w którym występuje pleśń. Zostaną one wykorzystane do czyszczenia rolety. Do czyszczenia rolet materiałowych najlepsza jest ciepła woda. Jednak nie może być gorąca. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zanieczyszczona roleta może ulec uszkodzeniu w wyniku energicznego pocierania. Możliwe jest również uszkodzenie rolety poprzez zbyt mocne pocieranie. Nie należy jej moczyć w wodzie.

Dzięki temu pleśń zostanie całkowicie usunięta. Jeśli pleśń pozostanie na rolecie, będziemy musieli użyć specjalnie przeznaczonego do tego celu preparatu. Aby mieć pewność, że pleśń nie zabarwi tkaniny, najlepiej przeprowadzić próbę w ciemnym miejscu. Po usunięciu pleśni , nie powinniśmy zwijać naszej wilgotnej rolety. Najlepiej jest pozwolić jej wyschnąć. Preparaty do usuwania pleśni nie tylko usuną powstałe zabrudzenia, ale również sprawią, że pleśń nie pojawi się ponownie.

Czyszczenie rolet z pleśni jest łatwe. Jednak lepiej jest zapobiegać powstawaniu pleśni niż usuwać żaluzje. Aby to zrobić, musimy przewietrzyć pomieszczenia, w których rezydują żaluzje. Łazienka i kuchnia to dwa najbardziej narażone miejsca, w których gromadzi się wilgoć. Jest to również dobry pomysł, aby zainstalować klimatyzator lub wentylator . Możesz przeczytać nasz poprzedni post, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z wilgocią w domu.

Ważne jest, aby utrzymać swoje żaluzje w czystości poprzez częste czyszczenie, zwłaszcza w łazience i kuchni.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom czyszczenie rolet nie będzie już żmudnym obowiązkiem, ale przyjemnym i miłym doświadczeniem. Chętnie usłyszymy od Ciebie, jeśli masz jakieś domowe sposoby, które sprawdzają się przy czyszczeniu rolet.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾