Domowe porady

Prasowanie ubrań – jak zaoszczędzić na nim czas?

Każdy gdzieś biegnie, goni, wszędzie się spieszy. Na wiele rzeczy brakuje czasu. Z drugiej strony zawsze chcemy wyglądać dobrze, a pogniecione ubrania z pewnością nie wpływają pozytywnie na nasz wizerunek! Jednak gdzie, w tym zabieganym świecie, znaleźć czas na prasowanie ubrań? Wizja stania przy desce z żelazkiem i stos czekających rzeczy nigdy nie brzmi zachęcająco. Dlatego właśnie przychodzimy Ci z pomocą! Co powiesz na to, aby nie prasować w ogóle, a wyglądać zawsze dobrze? Mamy dla Ciebie sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz czas na prasowaniu!

Spis treści

  • Pogniecione ubrania z pralki? Jest na to sposób!
  • Odpowiednio dobieraj materiały do prania
  • Prasowanie ubrań – Gorąca kąpiel? Wykorzystaj to!
  • Jak prać żeby nie prasować?
  • Dobrze rozwieś pranie
  • Woda, suszarka i gotowe!
  • Prasowanie ubrań a ocet
  • Jak prać firanki żeby nie prasować?

Pogniecione ubrania z pralki? Jest na to sposób!

Pamiętaj o tym, by wyciągnąć ubrania od razu po zakończeniu prania. Nie ma na co czekać! Po kilku minutach leżenia w pralce już będą pogniecione i trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu, aby dobrze wyglądały. Aby przywrócić je do poprzedniego, schludnego wyglądu będzie potrzebne użycie żelazka, a w końcu chcemy prać ubrania tak, by nie musieć ich następnie prasować!

Odpowiednio dobieraj materiały do prania

To, co wrzucasz ze sobą do prania ma ogromne znaczenie! Nie lekceważ tego. Pomijając oczywistą kwestię doboru kolorów, staraj się wybierać również podobne materiały, tkaniny o podobnej fakturze czy grubości. W przeciwnym wypadku niektóre rzeczy będą niesamowicie pogniecione! Cieniutka bluzka wśród grubych swetrów, po praniu nie będzie wyglądała szczególnie atrakcyjnie. Aby dowiedzieć się, jak odpowiednie prać ubrania, bardzo pomocne będą oznaczenia na metkach. Stanowią one źródło wiedzy na temat tkaniny, z której wykonano dane ubranie, a także sugerowanego sposobu prania.

Prasowanie ubrań – Gorąca kąpiel? Wykorzystaj to!

Brałeś gorącą kąpiel lub prysznic, w łazience jest niesamowicie gorąco, a pomieszczenie wypełniło się parą? Skorzystaj z okazji! Nie będziesz musiał niczego prasować i zaoszczędzisz sporo czasu. Wystarczy, że ubrania powiesisz na wieszaku, a para zmiękczy materiał, dzięki czemu będą wyglądały jak po użyciu żelazka.

Jak prać żeby nie prasować?

Wiele czasu na prasowaniu ubrań możesz zaoszczędzić, jeżeli już włączając pralkę, będziesz pamiętać o niektórych ustawieniach. Niektóre pralki posiadają także tryb łatwego prasowania lub prania bez zagnieceń. Zwróć szczególną uwagę na wirowanie – ustaw je na najniższe obroty, nie więcej niż 600 obrotów na minutę. Im szybciej ubranie jest odwirowywane, tym bardziej się gniecie. Dzięki temu od razu po wyciągnięciu prania, będzie ono znacznie mniej wygniecione. Jeżeli zastanawiasz się, jak prać żeby nie prasować, po wyjęciu odzieży z pralki, warto strzepnąć ubrania. Dodatkowo pomocne będzie także użycie odpowiedniego płynu do płukania, który wygładza zagniecenia, sprawiając, że prasowanie ubrań nie będzie już konieczne.

Dobrze rozwieś pranie

Kolejnym sposobem jest porządne strzepnięcie ubrań prosto po wyciągnięciu z pralki, a następnie równe rozwieszenie go na suszarce lub wieszaku. Dzięki temu będą schły już bez większych zagnieceń. Jeżeli suszysz ubrania na suszarce, możesz nałożyć na szczebelki bąbelkową folię lub piankę. Dodatkowo warto także wybrać suszarkę do ubrań, która ma grubsze linki. Ubrania zawsze rozwieszamy cięższą stroną na dół, ponieważ miejsca, gdzie występuje więcej materiału, bardziej nasiąkają wodą, a podczas suszenia ze względu na swój ciężar nieco je naciągną i dzięki temu zagniecenia zostaną wygładzone. Tym sposobem unikniesz odgnieceń na suszonych ubraniach i prasowanie ubrań nie będzie już koniecznością!

Woda, suszarka i gotowe!

Udało Ci się uniknąć prasowania po praniu, jednak pogniotło się w szafie, a Ty nie masz czasu, żeby rozstawiać deskę i wyciągać żelazko? Żaden problem! Wystarczy, że spryskasz zagniecione miejsce wodą, a następnie wysuszysz suszarką! Możesz także zwilżyć je delikatnie, pocierać palcem w miejscu zagniecenia i pozostawić do wyschnięcia. Prawda, że proste? Ten trik jest przydatny zwłaszcza w podróży, kiedy to prasowanie ubrań jest utrudnione. Innym sposobem może być także delikatne zwilżenie pogniecionego miejsca, a następnie pocieranie go palcem. Jest to metoda jeszcze prostsza niż ta z użyciem suszarki i możesz skorzystać z niej w każdym miejscu, bez konieczności użycia jakiegokolwiek sprzętu!

Prasowanie ubrań a ocet

Co z nim zrobić? Rozcieńczyć jedną część octu z trzema częściami wody i za pomocą atomizera spryskać ubranie. Pozostawić do wyschnięcia. Żelazko nie będzie potrzebne!

Jak prać firanki żeby nie prasować?

Prasowanie firan, podobnie jak prasowanie ubrań to czynność nielubiana przez wiele gospodyń. To, czy firana mocno pogniecie się podczas prania zależy między innymi od materiału, z którego została wykonana, ale stosując odpowiednie sposoby, możemy zminimalizować zagniecenia. Im splot jest rzadszy, tym zagniecenia są mniej widoczne. Firanki powinniśmy wkładać do pralki, składając je w kostkę. Wskazane jest także, by nie doprowadzić do przeładowania bębna pralki. O ile w naszej pralce nie ma programu specjalnie przeznaczonego do prania firanek, możemy wykorzystać program prania ręcznego. W przypadku firanek ustawiamy jeszcze mniejszą prędkość wirowania niż w przypadku prania ubrań – maksymalnie 400 obrotów na minutę. Firany wykonane ze sztucznych włókien suszymy na karniszach, natomiast te z naturalnych materiałów rozwieszamy na suszarce.

Teraz już wiesz, że można sobie poradzić bez korzystania z deski do prasowania i żelazka! Nie musisz myśleć o stercie prania, która wciąż rośnie i czeka, aż znajdziesz na nią czas. Prasowanie ubrań nie jest konieczne, by wyglądać dobrze, co niezwykle ułatwia życie i przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo czasu!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾