Domowe porady

Jak usunąć plamy

Plama i plama to nie to samo. Każda plama tak samo szpeci i irytuje właściciela. Jak ją usunąć nie uszkadzając tkaniny?

Spis treści

 • Jakie są rodzaje plam i jak je usunąć?
  • Usuwanie plam z czerwonego wina
  • Jak usunąć plamy z bitej śmietany, jajek i lodów?
  • Usuwanie plam z tłuszczu
  • Plamy mieszane
  • Usuwanie plam z owoców
  • Usuwanie plam z kawy
  • Plamy z herbaty można łatwo usunąć

Jakie są rodzaje plam i jak je usunąć?

Podczas imprez i latem dywany i tapicerki są często poplamione. Lody i soki owocowe mogą powodować ich zabrudzenie. Niektóre plamy można łatwo usunąć, podczas gdy inne wymagają wiele wysiłku, a czasem nawet niezadowalających rezultatów. Ważne jest, aby znać najlepsze domowe sposoby usuwania plam.

Usuwanie plam z czerwonego wina

Napisałem artykuł o usuwaniu plam z wina.

Jak usunąć plamy z bitej śmietany, jajek i lodów?

Nie należy używać do tego gorącej wody, ponieważ spowoduje to ścinanie białka. Spowoduje to, że białko wniknie głęboko we włókna, co utrudni jego usunięcie. Polej plamę zimną wodą. W tym przypadku plamę należy pozostawić na 30 minut. Pocierać tkaninę pod bieżącą wodą.

Jak usunąć plamę z tłuszczu

Każdy może mieć tłustą plamę. Jedzenie spadło na krzesło, ponieważ byłeś rozproszony podczas jedzenia. Na tłustą plamę dobrze zadziała płyn do mycia naczyń. Należy wylać go na plamę i delikatnie pocierać. Następnie materiał należy wypłukać w wodzie.

Do usunięcia świeżej plamy z tłuszczu warto użyć mąki ziemniaczanej. Należy pozostawić ją na kilka chwil, aby wchłonęła tłuszcz. Następnie wszystko należy spłukać. Proces należy powtarzać, aż wszystkie plamy znikną.

Jeśli na obrusie pojawi się tłusta plama, należy ją natychmiast namoczyć. Po kilku dniach obrus można wystawić na działanie promieni słonecznych, a plama zniknie.

Plamy mieszane

Są to plamy, które są niezwykle trudne do usunięcia. Plamy te mogą zawierać wiele składników, których pojedynczy odplamiacz nie jest w stanie usunąć. Plamy te są zwykle powodowane przez kosmetyki, słodycze lub żywność z dużą ilością przypraw. Nałóż na plamę roztwór z zimnej wody i płynu do mycia naczyń. Roztwór należy przygotować mieszając 1 litr zimnej wody z 1 łyżeczką płynu. Następnie materiał należy lekko przetrzeć. Jeśli to nic nie da, można zwilżyć materiał nadtlenkiem wodoru.

Usuwanie plam z owoców

Obficie posyp solą plamy z czerwonych owoców. Pocieraj obszar, aż kryształki soli zmienią kolor na czerwony. Ponownie wytrzep tkaninę i potrzyj ją solą. Powtarzaj proces, aż plama zniknie. Plamy z wiśni można również usunąć za pomocą octu.

Plamę można pozostawić do namoczenia w kwaśnym mleku na dwa dni. Mleko należy wymieniać co kilka godzin.

Jeśli plama jest wciąż świeża, do jej usunięcia można użyć wódki. Do usuwania świeżych plam można użyć wrzącej wody. Należy polać nią tkaninę.

Usuwanie plam z kawy

Sok z cytryny może być używany do usuwania plam z kawy z obrusu. Wylej go na plamę. Najpierw spłucz plamę letnią wodą. Metodę tę najlepiej stosować na świeżych plamach.

Można również natrzeć plamę szarym mydłem, a następnie spłukać letnią wodą. Można również wymieszać łyżeczkę białego octu z litrem letniej, lodowatej wody. Pocieraj nim plamę tak długo, jak możesz.

Do usuwania plam z kawy z dywanów przygotuj roztwór składający się z trzech łyżek wody i jednej łyżki sody oczyszczonej. Papkę należy nałożyć na plamę, a następnie zetrzeć. W razie potrzeby można nałożyć drugą warstwę.

Plamy z herbaty można łatwo usunąć

Podobnie jak w przypadku plam z kawy, plamę z herbaty na białym obrusie można łatwo usunąć. Polej plamę sokiem z cytryny. Następnie spłucz plamę letnią wodą. Możesz również przetrzeć ją szarym mydłem, a następnie spłukać letnią wodą.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾