Porządki w domu

Jak czyścić złotą biżuterię i dekoracje, aby zachowały swój blask

Złoto jest biżuteryjnym klasykiem nie bez powodu - jest trwałe, olśniewające i łatwe w utrzymaniu. A kiedy już musisz utrzymać swoje złoto (niezależnie od tego, czy jest to biżuteria, czy coś innego), możesz być pewien, że czyszczenie jest łatwe.

Czyszczenie złota wymaga niewiele czasu i umiejętności, a Ty prawdopodobnie masz już w domu wszystkie potrzebne materiały. Gotowy, aby zacząć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak.

Jak często należy czyścić złoto?

Złoto powinno być czyszczone w zależności od częstotliwości noszenia (jeśli jest to biżuteria) i narażenia na brud i kurz. Dla przedmiotów, które są rzadko noszone lub dla dekoracji, które są schowane, czyszczenie raz na rok powinno wystarczyć. W przypadku przedmiotów, które są noszone częściej lub są bardziej narażone na kurz i brud, rozważ czyszczenie ich co kilka miesięcy. Ale dla złotej biżuterii, która jest noszona codziennie, spróbuj wyczyścić ją co miesiąc, ponieważ to utrzyma złoto w tip-top formie.

Co będziesz potrzebować

Zanim przywrócisz blask i połysk swojemu złotu, będziesz musiał zebrać swoje zapasy. Na szczęście nie potrzebujesz wiele. Oto, czego będziesz potrzebować:

  • Ciepła woda
  • Mydło do naczyń
  • Miska
  • Szczoteczka do zębów
  • Miękka ściereczka
  • Woda gazowana (opcjonalnie)
  • Soda oczyszczona i sól (opcjonalnie)

Krok 1: Połącz wodę z mydłem do naczyń

Aby rozpocząć łatwy proces czyszczenia złota, musisz najpierw połączyć małą miskę ciepłej wody z łyżką stołową mydła do naczyń. Upewnij się, że używany przez Ciebie płyn do naczyń jest łagodny, ponieważ nie chcesz uszkodzić swojego złota. Potrzebujesz wyczyścić większy kawałek złotej dekoracji, zamiast złotej biżuterii? Wystarczy użyć większej miski i dostosować ilość mydła do naczyń odpowiednio.

Krok 2: Niech się namoczy

Następnie umieść swoje złoto w mieszance mydła i pozwól mu się moczyć przez 15 minut. To pomoże rozbić każdy kurz lub brud i uzyskać go patrząc ładne i czyste.

Krok 3: Wyszczotkuj je

Po tym jak Twoje złoto się namoczy, wyjmij je z wody z mydłem i delikatnie wyszoruj wszelkie zakamarki małą, miękką szczoteczką jak szczoteczka do zębów. To jeszcze bardziej usunie wszelkie zabrudzenia, które są ukryte w ciasnych miejscach.

8 zatwierdzonych przez ekspertów porad, które pomogą Ci zorganizować i przechowywać biżuterię

Krok 4: Wypłucz i wysusz

Na koniec spłucz resztki mydła z Twojego złota, przepuszczając je pod słodką wodą. (Upewnij się, że złoto jest ostrożnie trzymane, bo nie chcesz go upuścić do odpływu). Osusz je miękkim ręcznikiem i pozwól mu wyschnąć na powietrzu.

Metoda wody gazowanej

Masz pod ręką wodę gazowaną? Wykorzystaj ją do czyszczenia swojego złota. Aby wyczyścić złoto za pomocą wody gazowanej, napełnij nią miskę i umieść w niej złote przedmioty tak, aby były całkowicie zanurzone. Pozwól złotu moczyć się w bąbelkowej wodzie przez 10 do 15 minut, a następnie delikatnie wyszczotkuj wszelkie zabrudzenia. Spłucz wszystkie pozostałe bąbelki i pozwól wyschnąć, aby uzyskać dobre jak nowe złoto.

Metoda z sodą oczyszczoną i solą

Inną metodą czyszczenia złota jest użycie kilku podstawowych składników w spiżarni: sody oczyszczonej i soli. Połącz je razem, używając równych części każdego z nich, aby utworzyć pastę. Dodaj pastę do ciepłej wody i pozwól złotu moczyć się w niej do 15 minut. Usuń wszelkie zabrudzenia, spłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Jak utrzymać złoto w czystości dłużej

Aby utrzymać złotą biżuterię w czystości dłużej, upewnij się, że zdejmujesz ją podczas wykonywania niechlujnych lub brudnych zadań rękami, takich jak ogrodnictwo lub wyrabianie ciasta ręką. Resztki mogą utknąć w rogach i zakamarkach biżuterii i gromadzić się z czasem. Dodatkowo, nie noś złotej biżuterii w basenie, ponieważ chlor może uszkodzić złoto.

Jeśli przechowujesz złoto przez dłuższy czas, upewnij się, że cokolwiek, w czym biżuteria jest przechowywana, chroni ją przed kurzem i nie zapomnij wyjąć jej co jakiś czas, aby ją wyczyścić.

Aby utrzymać złote ozdoby w czystości, wystaw je z dala od miejsc o dużym natężeniu ruchu, aby zminimalizować gromadzenie się na nich kurzu lub oleju. Jeśli jest umieszczony w ruchliwym miejscu, upewnij się, że odkurzasz go regularnie i wycierasz wilgotną ściereczką z mikrofibry. To pomoże Ci przedłużyć czas pomiędzy potrzebnymi "głębokimi" czyszczeniami.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾