Domowe porady

Jak skutecznie wyczyścić szybę kominka

Niezbędne jest regularne czyszczenie szyby kominkowej. Kominek w salonie jest często główną ozdobą. Dodaje to elegancji i klasy do przestrzeni. Tworzy ciepłą i romantyczną atmosferę. Wprowadza pozytywny nastrój i uspokaja po długim dniu. Szyba kominkowa musi być regularnie czyszczona. O ile czyszczenie komina wewnątrz jest łatwe, o tyle czyszczenie szyby kominkowej może okazać się dla wielu osób trudne.

Spis treści.

 • Jak wyczyścić szybę kominka?
 • Czyszczenie szyby kominkowej - przygotowanie
  • Jak wyczyścić szybę z kominka? Użyj specjalistycznego rozpuszczalnika.
 • Spraw, aby szyba kominka była czystsza dzięki tym domowym sposobom
  • Jak wyczyścić szybę z kominka? Użyj płynu do mycia naczyń
  • Do czyszczenia szyby z kominka można użyć octu spirytusowego
  • Czyszczenie za pomocą popiołu
  • Czyszczenie szkła za pomocą octu amoniakalnego i sody oczyszczonej
 • Jak zapobiegać szybkiemu zabrudzeniu szyby kominkowej?

Kiedy należy myć szybę kominkową?

Jeśli na szybie kominkowej znajduje się dużo sadzy, należy ją koniecznie umyć. Jest ona główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń. Powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających dużą ilość węgla. Sadza jest czarna, tłusta i niestety odporna na wiele środków chemicznych.

Po ostygnięciu kominka należy wyczyścić szybę kominkową. Szkło w naszych kominkach nie powinno mieć na swojej powierzchni zbyt dużo sadzy. Dzięki temu będzie można łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia. Zabrudzoną szybę kominka najlepiej jest czyścić codziennie po jego użytkowaniu.

Zapobiegnie to powstawaniu uporczywych zabrudzeń, które mogą być bardzo trudne do usunięcia. Mycie szyby kominkowej powinno być codzienną rutyną. Zaleca się ją kontynuować po 12 godzinach od wygaszenia kominka.

Czyszczenie szyby kominkowej - przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie jest kluczem do czyszczenia szyby kominkowej. Aby uniknąć poparzeń , należy upewnić się, że szyba kominka jest chłodna przed czyszczeniem. Dobrym pomysłem jest również wyczyszczenie kominka wewnątrz przed rozpoczęciem. Aby wyczyścić kominek, należy najpierw uzyskać dostęp do niego od wewnątrz.

W zależności od systemu otwierania drzwiczek, może być możliwe ich wyjęcie. Najlepiej położyć je na płaskiej powierzchni, pod spodem podkładając koc. Czyszczenie szyby kominkowej będzie łatwiejsze i przebiegnie znacznie sprawniej. Ważna jest ochrona szyby kominkowej i podłogi przed zabrudzeniami.

Jeśli kominek jest jeszcze na gwarancji, warto przeczytać zalecenia producenta dotyczące sposobu konserwacji kominka. Jeśli nie można zdjąć drzwiczek, można również położyć na podłodze szmatkę, koc lub karton.

Dzięki temu środek używany do czyszczenia podłogi nie dostanie się na nią. Zalecane są również gumowe rękawice. Teraz możesz wyczyścić szybę kominka.

Jak wyczyścić szybę z kominka? Użyj specjalistycznego rozpuszczalnika.

Jak wyczyścić szybę z kominka? Specjalistyczny preparat jest często najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem czyszczenia zabezpieczyć podłogę. Preparat ten umieszcza się w pojemniku z atomizerem, dzięki czemu można go łatwo rozprowadzić po powierzchni.

Nałóż produkt na powierzchnię i odczekaj około 10 minut (w zależności od zaleceń producenta). Następnie przetrzyj szybę miękką szmatką. Wszelkie cząsteczki sadzy powinny zniknąć dzięki tej metodzie. Czasami zabrudzona szyba może wymagać wielokrotnego potraktowania tym preparatem. Można to zrobić nie powodując uszkodzenia komina. Na koniec wytrzyj wilgotną szmatką wszelkie pozostałości po detergencie.

Wytrzyj ją do sucha, aby uniknąć smug na czystej powierzchni. Do czyszczenia szkła używaj wyłącznie miękkich gąbek. Specjalistyczny produkt usunie zabrudzenia, a także sprawi, że szkło będzie wyglądać pięknie. Płyn rozpuszczający tłuszcz to produkt, który szybko i skutecznie wyczyści szkło kominkowe. Alternatywne możliwości to czyszczenie szyby kominkowej za pomocą popiołu.

Czyszczenie szyb może być uciążliwe. Zobacz też artykuł https://czysty-zysk.com/mycie-okien-domowymi-sposobami/.

Spraw, aby szkło kominkowe było czystsze dzięki tym domowym sposobom

Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej? Nie musisz używać profesjonalnego produktu. Istnieją również pewne domowe sposoby. Wiele osób do czyszczenia szyby kominkowej używa środków do czyszczenia piekarników. Ta powierzchnia może być czyszczona wodą, ale nie z grubszych warstw sadzy.

Jeśli zabrudzenia nie są zbyt silne, można wyczyścić szybę kominkową za pomocą środka do czyszczenia piekarników i wody. Wysoki alkohol przyda się w przypadku, gdy powłoka jest bardzo smolista. Czym można czyścić szyby komin kowe? Choć gotowe rozwiązania mogą usunąć niektóre zanieczyszczenia, warto wypróbować domowe sposoby.

Jak wyczyścić szybę kominkową? - Do czyszczenia szyby należy użyć płynu.

Jak wyczyścić szybę kominka? Szybę w kominku możesz wyczyścić zwykłym płynem do mycia naczyń. Szybę w kominku możesz czyścić zwykłym płynem do mycia naczyń, pod warunkiem, że zabrudzenia nie są zbyt silne. Środek ten może rozpuścić tłuste osady z sadzy.

Wystarczy wlać do wiadra ciepłą wodę, a następnie dodać jedną łyżkę stołową płynu do mycia naczyń. Za pomocą gąbki wyczyść szybę, a następnie spłucz ją ciepłą wodą. Na koniec wytrzyj szybę papierowym ręcznikiem. Możesz również użyć sprayu do czyszczenia okien, aby wypolerować powierzchnię.

Do czyszczenia szyby kominkowej można użyć octu spirytusowego.

Ocet spirytusowy można wykorzystać do szybkiego umycia szyby kominkowej. Do umycia potrzeba tylko pół litra octu. Możesz zwiększyć proporcje octu lub użyć go bez rozcieńczania. Przygotowaną mieszankę wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj powierzchnię i wytrzyj papierowym ręcznikiem.

Czyszczenie za pomocą popiołu

Jak wyczyścić szybę kominka? Popiół to popularna metoda czyszczenia szyby kominkowej. Za pomocą tej domowej metody można usunąć smoliste pozostałości. Nie jest ona jednak łatwa do wykonania. Najpierw należy połączyć niewielką ilość popiołu z odrobiną wody, aby powstał grzybek. Następnie za pomocą gąbki lub gazety nałóż grzybek.

Należy przecierać brudną szybę, aż będzie całkowicie czysta. Inną opcją jest wysuszenie popiołu. Powinieneś również upewnić się, że popiół nie zawiera żadnych obcych substancji lub niespalonych cząstek drewna. Mogą one zarysować całą powierzchnię szkła.

Wyczyść szkło za pomocą octu amoniakalnego i sody oczyszczonej.

Jeśli żaden z powyższych domowych sposobów nie działa, możesz spróbować zmieszać amoniak, ocet i sodę oczyszczoną.

Taką mieszankę wlewamy do butelek ze spryskiwaczem i spryskujemy nią szkło. Po pozostawieniu go na 10-15 minut wycieramy go do czysta ledwie wilgotną szmatką. Kontynuuj ten proces, aż będziesz zadowolony.

Jak zapobiegać szybkiemu zabrudzeniu szkła kominkowego?

Ważne jest, aby regularnie myć szybę kominkową, ale także wiedzieć, jak chronić ją przed szybko powstającymi zabrudzeniami.

 • Główną przyczyną gromadzenia się osadów jest spalanie mokrego paliwa. Na mokre drewno wpływa nie tylko przewód kominkowy, ale również samo drewno.
 • Należy pamiętać o wysokiej temperaturze panującej wewnątrz komory spalania i odpowiedniej wentylacji. Ważne jest, aby szyber nie był zbyt blisko, gdyż utrudni to przepływ powietrza.
 • Wielu producentów oferuje produkty z szybą samoczyszczącą, co jest świetną opcją dla właścicieli kominków.

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację i dostęp do suchego drewna. Zacznij powoli, używając skrawków papieru i małych kawałków drewna. Dopiero później można układać nieco większe kłody.

Przydatne będzie również rozpalenie typelingu w kominku. Gdy ogień będzie już duży, można dokładać grubsze drewno. Aby uniknąć przypalenia szyby kominkowej, drewno układamy na naszej tylnej ścianie. Ciąg będziemy regulować w zależności od naszych potrzeb.

Sprawdź te sposoby na czyszczenie grilla.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾