Domowe porady

Jak prać firanki? Jak prać zasłony?

Zasłony to świetny sposób na nadanie pomieszczeniu bardziej stylowego i przytulnego wyglądu. Białe zasłony są często centralnym punktem w czystym domu. Z czasem stają się żółte lub zakurzone. Jak prać zasłony, aby wyglądały schludnie?

Z tego artykułu dowiesz się

 • Jak prać zasłony w pralce?
 • W jakiej temperaturze prać firanki?
 • Przywracanie bieli
 • Jak zrobić skrobię

Spis treści

 • Jak prać zasłony w pralce?
  • W jakiej temperaturze prać firanki?
 • Przywracanie bieli
 • Jak zrobić skrobię

Jak prać zasłony w pralce?

Ważne jest, aby sprawdzić metki, jeśli chcesz wiedzieć, czy pranie zasłon w pralce jest bezpieczne. Jeśli materiał nie ma wszytej metki, możesz prać zasłony w pralce, o ile zastosujesz się do kilku kroków.

Ważny jest wybór odpowiedniego programu. Strząśnij kurz z zasłon i namocz je przez co najmniej godzinę w wodzie zawierającej rozpuszczony proszek wybielający. To sprawi, że brud lub kurz odpadnie i zostanie namoczony. Spowoduje to lepsze pranie.

W jakiej temperaturze należy prać zasłony?

Następnie możemy umieścić je w pralce na wspomnianym wcześniej delikatnym programie i ustawić temperaturę nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza. Wirówka może uszkodzić tkaninę. Aby chronić materiał, umieść zasłony najpierw w poszewce na poduszkę.

Zawieś zasłony na karniszu, aby materiał rozprostował się pod własnym ciężarem.

Przywracanie bieli

Warto zadbać o ten aspekt. Jak prać firanki, aby były idealnie białe? Do tego zadania najlepiej sprawdzą się środki wybielające. Zszarzałą lub pożółkłą firankę namocz w wodzie z dodatkiem środka wybielającego, a następnie wypierz. Jeśli na firance znajdują się tłuste plamy, można użyć płynu do mycia naczyń. Użyj mąki, aby wchłonąć tłuszcz, gdy jest jeszcze świeży.

Stosując bardziej ekologiczne metody, możemy również przywrócić biel firankom. Przed praniem dodajemy kilka łyżeczek proszku do pieczenia. Można również rozpuścić sodę oczyszczoną w wodzie, a następnie wlać ją do bębna. Można również użyć proszku do pieczenia. Możesz namoczyć zasłony w wodzie zmieszanej z sodą oczyszczoną przed praniem. Zasłony będą wyglądać jak nowe!

Jak zrobić krochmal

Wydawać by się mogło, że skrobia nie ma już znaczenia. Jednak nie! Skrobia doskonale usztywnia zasłony. Jednak nie wszystkie materiały można krochmalić. Krochmal przygotowuje się bardzo szybko:

 1. Do szklanki wody wsypujemy co najmniej jedną łyżkę stołową skrobi ziemniaczanej. (Im więcej mąki dodasz, tym mocniejsza będzie skrobia).
 2. Dokładnie wymieszaj mąkę i wodę w szklance. Roztwór należy następnie wlać do garnka z wrzącą wodą.
 3. W garnku powinno zagotować się około litra. Wlewamy przygotowany wcześniej roztwór i co jakiś czas mieszamy. Po pewnym czasie roztwór zgęstnieje. Pozwalamy garnkowi gotować się aż do wygotowania zawartości.
 4. Przed zdjęciem z ognia należy poczekać, aż całość ostygnie.
 5. Skrobia jest gotowa do użycia!

Wiesz już, jak prać firanki. Te zasady dadzą Twoim firankom drugą szansę. Będą się świetnie prezentować na karniszach w mieszkaniu i dodadzą mu elegancji. Sprawdź nasz poradnik jak prać bieliznę, skórę, ręczniki i inne rzeczy!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾