Domowe porady

5 Łatwe metody usuwania plam po kawie z mebli

Dla wielu z nas kawa jest codzienną koniecznością w życiu. I chociaż okazjonalne rozlanie kawy jest nieuniknione, plamy nie muszą być. Dobra wiadomość jest taka, że plamy z kawy są stosunkowo łatwe do usunięcia, z jednym zastrzeżeniem: musisz działać szybko. Zanim jednak zaczniesz wściekle szorować plamę z kawy mokrą ścierką, zwróć uwagę na to, które metody czyszczenia są skuteczne, a które przynoszą więcej szkody niż pożytku. (Szorowanie = więcej szkody, nic dobrego.)

Nie pozwól, by mała plama zepsuła ci dzień lub twoje meble

.

Zamiast tego, postępuj zgodnie z niezawodnymi metodami, które podzieliliśmy dla Ciebie poniżej. Możesz myśleć o usuwaniu plamy po kawie jako o procesie prób i błędów; zawsze zaczynaj od najłatwiejszego rozwiązania, zanim przejdziesz do następnej metody.

Tutaj, aby uratować nasze meble przed niezdarnym rozlaniem kawy, jest Alicia Sokolowski, założycielka AspenClean, firmy zajmującej się ekologicznymi produktami czyszczącymi i usługami sprzątania domów. Z pomocą Sokolowskiego wyszczególniliśmy krok po kroku, jak usunąć plamę po kawie z mebli, niezależnie od tego, czy jest ona świeża, czy zaschnięta, na tkaninie czy drewnie.Poznaj eksperta

Alicia Sokolowski jest założycielką AspenClean, firmy produkującej ekologiczne środki czystości i świadczącej usługi sprzątania domów.

Rzeczy, których będziesz potrzebował:

 • Ściereczka z mikrofibry
 • Ocet
 • Soda oczyszczona
 • Butelka z rozpylaczem
 • Detergent do prania
 • Tlenowy wybielacz do usuwania plam (opcjonalnie)

Projekt: Morse Design; fot. Heidi Harris

Jak usunąć świeżą plamę po kawie z tkanin mebli

"Świeże plamy po kawie muszą być usunięte ASAP", mówi Sokolowski. "Im dłużej będziesz czekać, tym trudniej będzie usunąć plamę".

 1. Blot plama delikatnie używać czystą mikrofibrę płótno, skupiający w kierunku centrum plamy. Nie szoruje. Blot jak dużo plama jak ewentualny przed ruszać się następny krok.
 2. Spłukuje z filiżanką zimnej wody. Blot wody delikatnie.
 3. Powtarzać, aż wszystkie kawy plamy zostały podniesione. Wysuszyć na powietrzu za pomocą wentylatora lub suszarki ustawionej na niską temperaturę. Nie stosuje ciepła, w tym lampy, ponieważ ciepło ustawi plamę.

Jak usunąć świeżą plamę po kawie z twardych mebli powierzchniowych

To proste: wystarczy wytrzeć rozlany płyn ściereczką z mikrofibry.

Jak usunąć wysuszoną plamę po kawie z mebli z tkaniny?

Im dłużej plama z kawy będzie się utrzymywać, tym trudniej będzie ją usunąć. To nie jest stracona sprawa chociaż - daleko od tego. Istnieją trzy metody usuwania zaschniętej plamy po kawie z mebli z tkaniny, więc zacznij od pierwszej (i najłatwiejszej), zanim przejdziesz do pozostałych metod.

 1. Robi cleaning mieszankę z ciepłą wodą, pralnianym detergentem, i octem, używającym few krople detergent, 1/3 filiżanki ocet, i 2/3 filiżanki ciepła woda.
 2. Zanurza czystą szmatkę w mieszance i wciera ją w plamę. Poczekaj kilka minut, a następnie spłucz ją zimną wodą, upewniając się, że usuniesz cały roztwór mydła z tapicerki. Wytrzyj suchą, czystą szmatką. Wysusz całkowicie na powietrzu z dala od bezpośredniego ciepła.
 3. Jeśli woda z mydłem nie do końca to robi, posypuje trochę sody oczyszczonej na plamę. Niech siedzi przez 15 minut, a następnie odkurzyć sody oczyszczonej.
Jeśli po użyciu sody oczyszczonej plama nadal nie zniknęła całkowicie, użyj odplamiacza z wybielaczem tlenowym. Miesza łyżkę stołową tlenowego wybielacza z 2 łyżkami stołowymi gorącej wody i naciera plamę z mieszaniną. Przed wypróbowaniem tej metody, przetestuj odplamiacz na małym, niepozornym obszarze.

Projekt: Maggie Griffin Design; Fot:Brian Bieder

Jak usunąć wysuszoną plamę po kawie z twardych mebli powierzchniowych

"Choć wydają się one uporczywymi plamami, w rzeczywistości łatwo sobie z nimi poradzić" - mówi Sokolowski. W przypadku zaschniętych plam z pierścieni kawy na stołach, blatach kuchennych, a nawet na podstawkach, wybierz jedną z tych dwóch opcji czyszczenia.

 1. Przetrzyj powierzchnię mieszaniną ciepłej wody i sody oczyszczonej.
 2. Alternatywnie, po prostu spryskaj plamę uniwersalnym środkiem czyszczącym i wytrzyj ją ściereczką z mikrofibry.

Jak usunąć świeżą kawę z kremem i/ lub cukrem plamę z mebli?

"Wszystkie plamy, które zawierają taniny - jak kawa, herbata, czerwone wino - są jeszcze trudniejsze do usunięcia, jeśli są zmieszane z innymi substancjami, jak śmietana i cukier" - mówi Sokolowski. W przypadku takich plam, użyj mocnych środków.

 1. Jeśli plama z kawy zawiera śmietankę lub cukier, użyj detergentu, który zawiera enzymy. (Sokolowski sugeruje AspenClean's Unscented Laundry Pods).
 2. Albo łamie strąk lub miesza łyżeczkę detergentu z filiżanką ciepłej wody w butelce z rozpylaczem. Rozpyl mieszaninę na plamę, a następnie odczekaj 15 minut.
 3. Spryskaj plamę zimną wodą i wytrzyj czystym, suchym ręcznikiem.

Jak usunąć plamy z kubków do kawy

Myślałeś, że te ciemne pierścienie plam po kawie w Twoich ukochanych kubkach są trwałe? Nie ma mowy, według Sokołowskiego. Są bardzo łatwe do usunięcia dzięki tej prostej metodzie.

 1. Najpierw posyp sodę oczyszczoną w filiżance, następnie dodaj do niej tyle wody, aby powstała pasta.
 2. Szoruj gąbką przez kilka minut, a następnie spłucz.
Jak wyprać kołdrę w 5 szalenie łatwych krokach

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾