Domowe porady

Jak usunąć naklejki z szyb

Niezależnie od tego, czy chodzi o całkiem nowy wazon, dopiero co zakupione szklane naczynia, oszałamiające lustro, czy nawet świeżo zamontowane okna, nic nie jest tak frustrujące, jak próba usunięcia ze szkła uciążliwej naklejki (np. metki z ceną, etykiety lub naklejki dziecka). W zależności od materiału, niektóre naklejki są uparte i wymagają czegoś więcej niż tylko ciepłej wody i mydła. Nie wspominając o tym, że niewłaściwe lub pośpieszne usuwanie może prowadzić do łaty lepkiego, klejącego kleju pozostawionego na powierzchni, więc chcesz mieć pewność, że robisz to dobrze.

Na szczęście, według eksperta od czyszczenia Leanne Stapf, dyrektora operacyjnego The Cleaning Authority, "istnieje wiele środków zaradczych, które możesz zastosować, aby Twoje szkło wyglądało lśniąco i było wolne od choroby w ciągu zaledwie kilku minut". Użyj tych popartych przez eksperta metod, aby usunąć pesky stickers-and any left-behind glue residue-while utrzymując swoje piękne, błyszczące szkło w stanie nienaruszonym (nie ma tutaj żadnych zadrapań) i odzyskać go do sparkling i sticker-free w krótkim czasie.

Poznaj eksperta

 • Leanne Stapf jest dyrektorem operacyjnym The Cleaning Authority.
 • Paul Moody jest domowym ekspertem i założycielem Pro Mover Reviews.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Plastikowy skrobak
 • Ręczniki papierowe
 • Gumowe rękawiczki
 • Biały ocet destylowany
 • Oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub olej kokosowy
 • Alkohol do nacierania
 • Suszarka do włosów
 • Środek do czyszczenia okien
 • Goo Gone
 • WD-40

Jak usunąć naklejki z szyb

Kate Marker Interiors

Metoda 1: Biały ocet

Oto coś, co prawdopodobnie masz już w swojej spiżarni, a co może pomóc w usunięciu naklejek ze szkła: biały ocet destylowany. Jak zauważa Stapf, "Destylowany biały ocet jest naturalnym rozpuszczalnikiem i rozbija kleje. Wystarczy namoczyć gąbkę lub ściereczkę w occie i umieścić ją na naklejce na okres do 10 minut (w przypadku mniejszych naklejek sprawdza się również nasączony wacik). Następnie usuń naklejkę za pomocą szmatki lub plastikowej skrobaczki."

Jak czyścić szkło w całym domu, od okien po drzwi

Metoda 2: Oleje do gotowania

Kolejną metodą popieraną przez Stapf jest użycie oleju kuchennego do bezproblemowego usunięcia naklejek. Oleje te - w tym olej roślinny, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, a nawet olej kokosowy - są równie skuteczne, ponieważ działają w ten sam sposób. Ponieważ olej rozpuszcza olej, pomogą one rozbić klej na bazie oleju, który utrzymuje naklejkę w stanie lepkim i ułatwią jej zsunięcie.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wetrzyj około łyżeczki najłatwiej dostępnego gotowca w powierzchnię naklejki i pozwól mu wsiąknąć na 10 minut. Następnie, delikatnie usunąć naklejkę przez obieranie lub pocieranie go z palcami. Gdy klej się rozpadnie, papierowa część naklejki powinna zejść z niewielkim wysiłkiem. Wyczyść szkło po tym ciepłą wodą i mydłem do naczyń, aby uniknąć smug.

Metoda 3: Alkohol do wcierania

Według naszych ekspertów alkohol to kolejny skuteczny sposób na usunięcie naklejek ze szkła, który jest bezpieczny i nieszkodliwy dla większości powierzchni. Polej ręcznik papierowy dużą ilością alkoholu (lub nawet płynem do mycia rąk, ponieważ zawiera on alkohol i ma pomocną żelową konsystencję), a następnie nanieś go na naklejkę, aż będzie w pełni nasycony. Pozostawić na pięć do 10 minut, a następnie delikatnie odkleić naklejkę off. Ponieważ wspólne kleje są zazwyczaj rozpuszczalne w alkoholu, to pomaga rozpuścić klej, który trzyma naklejkę w miejscu i pozwala odkleić go łatwiej.

Desiree Burns Interiors

Metoda 4: Suszarka do włosów

Masz pod ręką suszarkę do włosów? Wyciągnij ją, aby usunąć naklejki ze szkła. Według Paula Moody'ego, eksperta domowego i założyciela Pro Mover Reviews, to naprawdę działa. "Podmuchaj powierzchnię naklejki gorącymi włosami ze swojej zwykłej suszarki do włosów", mówi. "Gdy szklana powierzchnia się nagrzeje, szybko zeskrob naklejkę, zanim ostygnie". Ciepło z suszarki do włosów stopi klej, pozwalając mu oderwać się od szkła bez uszkodzenia go.

Najlepsze naturalne produkty czyszczące, które należy dodać do swojego arsenału sprzątania domu

Metoda 5: Środek do czyszczenia okien

Jeśli chodzi o usuwanie naklejek z okien lub czystego szkła, należy użyć Windexu. Moody mówi nam: "Większość komercyjnych środków do czyszczenia okien, takich jak Windex, zawiera łagodne rozpuszczalniki, aby poprawić połysk, ale mogą one być również pomocne w rozbijaniu upartego kleju z naklejek". Aby użyć, rozpyl środek czyszczący bezpośrednio na naklejkę i pozwól mu przesiąknąć przez powierzchnię kleju. Pozostaw ją na pięć do 10 minut, a następnie zeskrob ją miękką szmatką lub plastikowym skrobakiem. Dobrą wiadomością jest to, że ta metoda nie wymaga ponownego wytarcia powierzchni, ponieważ środek czyszczący został już opracowany tak, aby nie pozostawiał smug i był bezpieczny dla szkła.

Jeśli chodzi o usuwanie naklejek, bądź cierpliwy i nie zatrzymuj się przy pierwszej próbie. Może to zająć kilka razy, zanim pozostałości zostaną całkowicie usunięte.

Metoda 6: Goo Gone

Dla uporczywych pozostałości po naklejkach, które pozostawiają paskudny film na szybach, Goo Gone jest produktem, którego cudownym składnikiem jest naturalny koncentrat cytrusowy z enzymami, które dostają się pod lepki klej. To rozluźnia klej i działa cuda na resztki naklejek lub bałagan związany z taśmą, klejem lub woskiem.

Nałóż roztwór na naklejkę i pozwól mu nasycić powierzchnię przez trzy do pięciu minut. Następnie, używając plastikowego skrobaka (lub nawet paznokcia) poluzuj krawędzie naklejki i delikatnie odklej ją. Powtarzaj w miarę potrzeby, aż cała naklejka zostanie usunięta. Na koniec umyj powierzchnię wodą z mydłem, aby pozbyć się wszelkich pozostałości produktu i będzie wyglądać dobrze jak nowa.

Metoda 7: WD-40

Nie pachnie najlepiej, ale WD-40 sprawdzi się do usuwania naklejek i kleju z szyb. Użyj sprayu, aby zwilżyć naklejkę produktem, pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj szmatką, zabierając ze sobą naklejkę. Należy pamiętać, że WD-40 jest środkiem chemicznym, więc należy założyć gumowe rękawice i sprawdzić powierzchnię przed rozpyleniem.

Zawsze zachowaj ostrożność, jeśli szkło jest barwione, ponieważ chemikalia lub ostre przedmioty mogą uszkodzić wykończenie powierzchni lub całkowicie usunąć barwę.

Czego należy unikać przy usuwaniu naklejek z szyb

Ostrza brzytwy

Żyletki zarysowują szkło, powodując długotrwałe i nieodwracalne uszkodzenia. Zamiast sięgać po żyletkę lub nóż, aby zdrapać naklejkę, poszukaj plastikowego skrobaka lub nawet użyj karty kredytowej. Oba te narzędzia są bezpieczne i skuteczne, jeśli chodzi o pomoc w usunięciu naklejki i pozbyciu się kleju i resztek, które mogą pozostać po niej, bez uszczerbku dla jakości powierzchni szkła.

Materiały ścierne

Należy wystrzegać się używania na szkle jakichkolwiek środków ściernych. Gąbki do szorowania, zmywaki i soda oczyszczona są lekko ścierne i mogą porysować powierzchnię szkła lub zetrzeć wszelkie wykończenia, które mogą być zastosowane.

Jak czyścić okna, wewnątrz i na zewnątrz

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾