Porządki w domu

Jak prawidłowo czyścić frytownicę, według ekspertów

Frytownice mogą znacznie ułatwić gotowanie, ale ich czyszczenie może być uciążliwe. Z czasem frytkownica może być pełna okruchów i pokryta lepkim tłuszczem. A jeśli nie zadbasz o bałagan, frytkownica może zacząć śmierdzieć, dymić, a nawet ulec uszkodzeniu.

"Resztki jedzenia, które nie są oczyszczone z poprzednich przepisów, mogą wpłynąć na jakość i smak ostatnio przygotowanego dania" - mówi Will Cotter, COO firmy HappyCleans. "Może również zacząć dymić i pachnieć od bycia przegotowanym ponownie i ponownie za każdym razem, gdy używasz swojego frytownicy".

Jedyny problem? Ponieważ frytownice powietrzne są często wyłożone rowkami, otworami i wgłębieniami, nie ma oczywistego sposobu na ich czyszczenie. Zmywarka jest poza zasięgiem, a mycie ręczne nie zawsze się sprawdza. Zwróciliśmy się więc do dwóch ekspertów w dziedzinie czyszczenia, aby dowiedzieć się, jak dokładnie czyścić frytownice i jak często to robić.

Według nich, powinieneś czyścić frytownicę za każdym razem, gdy jej używasz. Ale przy regularnym utrzymaniu, czyszczenie frytownicy nie musi być takie trudne.

Poznaj eksperta

  • Will Cotter jest dyrektorem operacyjnym HappyCleans, firmy sprzątającej z siedzibą w Oklahoma City.
  • Emil Perushanov jest właścicielem Top Cleaners London, firmy sprzątającej z siedzibą w Londynie.
Podnieś swoją kolację na wyższy poziom dzięki tym frytownicom

Jak często należy czyścić frytkownicę?

Frytownicę należy czyścić po każdym użyciu. Ta wiadomość może być rozczarowująca, ale nie zastanawiałbyś się dwa razy nad umyciem garnka lub patelni, której właśnie użyłeś - dlaczego więc miałbyś się zastanawiać nad czyszczeniem frytownicy?

"Spójrz na to jak na garnek: po zrobieniu gulaszu i zjedzeniu go, myjesz garnek, w którym go ugotowałeś" - mówi Emil Perushanov, właściciel Top Cleaners London. "To samo jest z frytownicami".

Getty Images/Ika Rahma

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Ręczniki papierowe
  • Mydło do naczyń
  • Gąbka lub ściereczka do czyszczenia
  • Soda oczyszczona (opcjonalnie)
  • Delikatna szczotka do czyszczenia (opcjonalnie)
  • Mokre chusteczki
  • Czysta, sucha ściereczka

Getty Images/Paulaphoto

Jak czyścić frytownicę

Krok 1: Odłącz urządzenie i pozwól mu ostygnąć

Zanim bezpiecznie wyczyścisz frytownicę, musisz się upewnić, że jest odłączona od prądu i ostygła. "Jeśli właśnie użyłeś swojego frytownicy, pozwól jej ostygnąć przez 30 minut przed czyszczeniem", mówi Cotter.

Krok 2: Wyrzuć okruchy i pozostałości

Jeśli we frytkownicy nagromadziły się okruchy i zanieczyszczenia, wyrzuć je do kosza. Jeśli nadal są tam luźne okruchy, wytrzyj je ręcznikiem papierowym lub ściereczką do czyszczenia.

Krok 3: Namocz wyjmowany kosz i patelnię frytkownicy

Wyjmij kosz i patelnię z frytkownicy i namocz obie części w ciepłej wodzie z mydłem. "Jeśli jest obecny tłuszcz, pozwól im moczyć się w wodzie przez 10 minut przed myciem", mówi Cotter.

Krok 4: Delikatnie wyszoruj kosz i patelnię frytkownicy.

Używając gąbki lub ściereczki, delikatnie wyszoruj części, które właśnie namoczyłeś. Uważaj, aby nie być ściernym: nie chcesz uszkodzić nieprzywierającej powłoki frytkownicy.

Masz do czynienia z uporczywym tłuszczem? Stwórz pastę z sody oczyszczonej i wody, nałóż ją na kosz frytkownicy i delikatnie wyszoruj go nieścierną szczotką do czyszczenia.

Krok 5: Wytrzyj wnętrze frytownicy

Część frytkownicy powinna nadal siedzieć na blacie, nietknięta, więc poświęć czas na sprawdzenie jej pod kątem zanieczyszczeń. "Biorąc wilgotną szmatkę, wytrzyj wnętrze frytownicy przed osuszeniem czystą, suchą szmatką" - mówi Cotter.

Krok 6: Starannie wyczyść element grzewczy frytownicy

Odwróć frytkownicę do góry nogami i znajdź jej element grzewczy. Jeśli element grzewczy wygląda na brudny, Cotter zaleca czyszczenie go wilgotną szmatką lub gąbką. Po zakończeniu należy wysuszyć element grzewczy.

Krok 7: Wytrzyj zewnętrzną część frytkownicy

Poświęć chwilę na wytarcie zewnętrznej części frytkownicy. Prawdopodobnie nie powinna być aż tak brudna.

"Bądź ostrożny podczas czyszczenia obszarów zewnętrznych, zwłaszcza wokół kabla", mówi Perushanov. "Użyj jak najmniej wilgoci, jak to możliwe". Zaleca użycie mokrych chusteczek do pracy.

Krok 8: Wysusz i złóż ponownie frytkownicę

Przed ponownym złożeniem frytownicy, upewnij się, że jest całkowicie sucha. "Wytrzyj resztki wilgoci czystą, suchą szmatką" - mówi Cotter. Sprawdź frytkownicę od góry do dołu, aby upewnić się, że nie przeoczyłeś żadnego miejsca.

Gdy skończysz, złóż frytkownicę z powrotem. Twoja praca jest skończona.

To jest to, o czym zapominasz podczas czyszczenia

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾