Aranżacja wnętrz

Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o oświetleniu łazienkowym

W dobrze oświetlonej łazience, prawdopodobnie po prostu włączasz swoje światło łazienkowe i nie myślisz o nim wiele poza tym, czy żarówka wymaga wymiany. Ale prawda jest taka, że jeśli chodzi o oświetlenie wnętrza, to oświetlenie łazienki jest tak naprawdę jednym z najważniejszych elementów w Twoim domu. Doskonałe oświetlenie może odmienić łazienkę bez konieczności przeprowadzania pełnego remontu i sprawić, że mała, ciasna przestrzeń stanie się otwarta i przestronna. Z drugiej strony, złe oświetlenie łazienki może zrujnować nawet doskonale wyremontowaną przestrzeń.

Oświetlenie łazienkowe nie tylko rozjaśnia przestrzeń, ale także pomaga w spokojnym przejściu z dnia na noc i budzi Cię rano. Kiedy szykujesz się na dzień w biurze lub noc w mieście, złe oświetlenie może uniemożliwić Ci wyjście za drzwi. A kiedy się rozluźnisz po długim dniu, ostre oświetlenie może cię obudzić i sprawić, że nie będziesz mógł zasnąć dłużej.

Wszystko to ma na celu powiedzieć, że oświetlenie łazienkowe jest naprawdę, naprawdę ważne i jest zdecydowanie jednym z najłatwiejszych uaktualnień można zrobić w swojej łazience. Wielu projektantów twierdzi, że oświetlenie łazienkowe może być jedną z najważniejszych decyzji, jakie możesz podjąć w swojej łazience. Od napowietrznych wisiorków do kinkietów, są nieskończone możliwości wyboru i sposoby dostosowania przestrzeni, więc decyzja może czuć się przytłaczająca.

Jak zaplanować oświetlenie łazienki

Pierwszym krokiem do określenia właściwego oświetlenia łazienki dla twojej przestrzeni jest rozważenie naturalnego oświetlenia, które jest dostępne. Łazienka bez okna może wymagać jaśniejszego światła nad głową, podczas gdy jeden z dużą ilością światła słonecznego może uciec z tylko oświetleniem zadania i oświetleniem akcentu. Tak czy inaczej, spróbuj zastosować warstwowe oświetlenie w swojej łazience, aby stworzyć przestrzeń, która jest wymiarowa i domowa.

Dobrą zasadą, jeśli chodzi o oświetlenie elektryczne w łazience jest dążenie do uzyskania około 50 lumenów na stopę kwadratową, aby naśladować naturalne światło dzienne. Dokładna liczba lumenów, których potrzebujesz, będzie zależała od powierzchni, ale chcesz mieć wystarczająco dużo światła, aby pomóc ci przygotować się rano, ale nie tak dużo, że czujesz się oślepiony, gdy po raz pierwszy się obudzisz.

Zalecamy zacząć od góry do dołu. Najpierw upewnij się, że wypełniasz swoją przestrzeń odpowiednim światłem nad głową poprzez oświetlenie sufitowe. Następnie zaplanuj najważniejszą część łazienki: swoją wannę. Jest to oświetlenie zadaniowe, z którego będziesz korzystać najczęściej i w którym znajdziesz najwięcej różnorodności. Na koniec rozważ oświetlenie otoczenia lub dodatkowe, takie jak lampy pod prysznicem lub w wannie, aby oświetlić zakamarki i dodać trochę osobowości i ciepła.

Jeśli zmagasz się z problemem znalezienia idealnej kombinacji oświetlenia, oto zestawienie typów, które powinieneś rozważyć.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe to oświetlenie w łazience, które prawdopodobnie zauważysz najbardziej (lub przynajmniej zauważysz je jako pierwsze). Jest to oświetlenie skupione, które ma na celu konkretną pomoc w wykonaniu zadania. Oświetlenie zadaniowe znajduje się zazwyczaj wokół szafki nocnej, ale można je również znaleźć pod prysznicem, aby pomóc w takich zadaniach jak golenie czy nakładanie odżywki.

Oświetlenie toaletowe

Kiedy przychodzi czas na wybór oświetlenia próżni, zastanów się najpierw, jak duża jest Twoja próżnia i ile masz już naturalnego światła. Vanity umieszczony tuż przy oknie może uciec z czymś bliżej 45-watowej żarówki i oprawy, która rzuca trochę mniej światła, podczas gdy podwójne vanity w pokoju bez dużo naturalnego światła powinny naprawdę skupić się na jaśniejszym, bardziej eksponowanym oświetleniu.

Sconces są najczęstszą formą oświetlenia zadania próżności. Aby uzyskać najwięcej światła bez niepochlebnych cieni, zalecamy dwa kinkiety na lub tuż nad poziomem oczu z boku lustra (lub około 60 cali od ziemi). Dzięki temu będziesz mogła obramować lustro i swoją twarz, aby idealnie podkreślić swoje odbicie.

8 luster do makijażu, które są w równej mierze ładne i praktyczne

Inną opcją jest oprawa bezpośrednio nad lustrem, ale jeśli zdecydujesz się na ten sposób, wybierz oprawę z nieprzezroczystą osłoną, aby uniknąć ostrego oświetlenia górnego, które tworzy niepochlebne cienie. Odsłonięta lub kierunkowa żarówka może powodować cienie wokół oczu lub nosa, co może utrudnić zaufanie do tego, co widzisz w lustrze.

Twój wybór będzie również ostatecznie zależał od kształtu i wielkości lustra. Okrągłe lustro w małej toalecie może mieć miejsce tylko na jeden kinkiet powyżej, podczas gdy podwójna próżność może mieć miejsce na wiele kinkietów na poziomie oczu.

W większej łazience wybierz żarówki 75-watowe. W mniejszej toalecie wystarczy 45-watowa, zwłaszcza gdy nie używasz jej do porannego szykowania się.

Oświetlenie pod prysznicem

Możesz zaplanować oświetlenie wpuszczane pod prysznicem, zwłaszcza jeśli masz prysznic z drzwiami. W tym przypadku, instalując oświetlenie wpuszczane, na pewno będziesz chciał zastosować oprawę odporną na wilgoć lub taką, która nie przepuszcza wody. Twój wybór będzie zależał od tego, czy woda będzie bezpośrednio uderzać w światło, czy też będzie ono narażone tylko na wilgoć.

Stamtąd będziesz chciał rozważyć wygląd i odczucia swojego prysznica, aby wybrać oświetlenie wpuszczane dla swojego prysznica. Sama żarówka występuje w różnych stylach, w tym matowym, albalitowym i opalowym.

Decydując o tym, ile oświetlenia potrzebujesz pod prysznicem, rozważ dodanie co najmniej jednej głowicy w pojedynczym prysznicu i dwóch w podwójnym. Niektórzy właściciele dodają nawet oświetlenie zadaniowe we wnęce prysznicowej, aby oświetlić produkty do kąpieli.

Oświetlenie otoczenia

LeClair Decor

Oświetlenie otoczenia jest uważane za standardowe, ogólne światło, które oświetla całą przestrzeń. To jest typowo robić przez sufitowego światła, ale jakaś światło który rozjaśnia ogólną przestrzeń i pozwoli ciebie ruszać się wokoło pokój swobodnie i bezpiecznie jest rozważający otoczenia oświetlenie. Ogólnie rzecz biorąc, światło otoczenia powinno rzucać światło równo na wszystkie cztery rogi łazienki.

Weź pod uwagę powierzchnię łazienki, decydując o rodzaju oświetlenia zewnętrznego. Spróbuj kalkulatora online, aby dowiedzieć się, ile lumenów potrzebujesz do swojej łazienki na podstawie powierzchni kwadratowej i wypełnij ją oświetleniem otoczenia.

Oświetlenie sufitowe

Najczęstszym oświetleniem otoczenia w łazience jest oświetlenie sufitowe. Ale jaki rodzaj oświetlenia sufitowego jest najlepszy dla Twojej przestrzeni? Od lamp wiszących do podtynkowych do wpuszczanych, to może być zagadka, aby dowiedzieć się, jaki styl światła jest najlepszy dla Twojej przestrzeni.

Oświetlenie wpuszczane

Nowoczesna lub większa łazienka może zrobić najlepiej z garścią puszek lub lamp wpuszczanych, aby odrzucić wszelkie cienie w rogach i rozjaśnić przestrzeń. Ogólny przewodnik dla oświetlenia wpuszczanego to podzielenie wysokości sufitu przez dwa, aby zdecydować, jak bardzo należy rozstawić każde światło. Tak więc, na przykład, osiem stóp sufitu powinny mieć światła wpuszczane rozstawione cztery stopy od siebie.

Oświetlenie podtynkowe

Jeśli jesteś najemcą lub właśnie wprowadziłeś się do nowej konstrukcji, możesz mieć jedno podtynkowe światło nad głową zamiast. Tania oprawa oświetleniowa jest jednym z najgorszych błędów w wystroju łazienki, jakie można popełnić. Zamiast tego, wymień go na bębenek lub inspirowaną szkołą przyszłość z odsłoniętym oświetleniem.

Oświetlenie wiszące

Chociaż nie polecamy dekoracyjnego wisiorka lub żyrandola jako jedynego źródła światła, dodanie go może być świetnym sposobem na stworzenie punktu centralnego w większej łazience i unowocześnienie przestrzeni bez większego wysiłku.

Nad głową w centrum łazienki może pomóc odmłodzić zmęczony pokój z proszkiem lub nowoczesny żyrandol może wziąć wolnostojącą wannę i stworzyć spa-jak czuć.

13 lamp wiszących, które dodadzą osobowości każdej przestrzeni

Oświetlenie akcentujące

Ostatnim rodzajem oświetlenia, który warto rozważyć w swojej łazience jest oświetlenie akcentujące. Jego zadaniem jest nadanie łazience określonego charakteru lub podkreślenie konkretnego kącika lub wnęki w przestrzeni. Nie oświetli całego pomieszczenia, ale może pomóc w stworzeniu nastroju i jest świetną okazją do bycia nieco bardziej eksperymentalnym ze swoimi przetworami.

Jest to świetna okazja, aby pokazać cechę architektoniczną, taką jak łuki lub wbudowane szafki za pomocą kinkietu lub oświetlenia typu downlight. Zainstaluj oświetlenie akcentujące w miejscu, które podkreśla najbardziej pochlebne szczegóły obiektu (na przykład w ciemniejszym rogu, aby oświetlić płytki od podłogi do sufitu). W większej łazience, w której jest miejsce na stoliki boczne, mała lampa może dodać dużo ciepła i stanowić tymczasowe źródło światła, które można łatwo przenieść w trakcie zmiany wystroju.

Porady dotyczące oświetlenia łazienki

Jasne, wybieranie pięknych opraw to jedna część układanki, ale jest wiele innych szczegółów, o których nie można zapomnieć, jeśli chodzi o stworzenie łazienki godnej Instagrama. Na przykład, wybranie niewłaściwej żarówki do armatury może sprawić, że nowoczesny kinkiet będzie wydawał się przestarzały i nie na miejscu. A co z przełącznikami ściemniaczy? Oto, co powinieneś wiedzieć o tych wszystkich drobiazgach.

Ściemniacze łazienkowe

Jeśli nigdy wcześniej nie rozważałeś ściemniacza w swojej łazience, teraz jest okazja, aby to naprawić. Włącznik ściemniacza podłączony do światła górnego jest koniecznością, jeśli remontujesz swoją przestrzeń. Przełącznik ściemniacza nie tylko może zaoszczędzić na rachunkach za energię, ale może pomóc Ci wziąć swoją łazienkę od rana do wieczora. Może być trudno znaleźć idealne oświetlenie dla jasnego letniego poranka i ponurego zimowego wieczoru, więc przełącznik ściemniacza może być świetnym rozwiązaniem.

Utrzymywanie przyciemnionego światła na noc może również funkcjonować jako dorosła lampka nocna, więc nie jesteś oślepiony przez ostre żarówki w środku nocy.

Jak wybrać żarówki

Podczas gdy twój dokładni żarówki mogą różnić się opierać się na twój ostatecznych łazienek oprzyrządowania wyborach, dobra zasada kciuka jest rozważać ciepłego światło w łazience. Szukaj żarówek, które naśladują naturalne światło i unikaj tych, które sprawiają wrażenie klinicznych lub zbyt zimnych i surowych.

Oto krótki przegląd typów żarówek, które możesz spotkać podczas wyposażania swojej łazienki:

Pure Salt Interiors

  • LED: Jeśli zastanawiasz się, czy możesz użyć LED w swojej łazience, odpowiedź brzmi: tak. Te energooszczędne żarówki są długotrwałe i te dni pochodzą w różnych temperaturach i mocach. Te żarówki są świetnymi opcjami dla twojej próżności.
  • Halogen: Lepsza alternatywa dla standardowych żarówek, te żarówki nie będą trwać tak długo jak LED, ale są zwykle bardziej przystępne i często cieplejsze niż LED.
  • Edison: Żarówka Edison najlepiej nadaje się do oświetlenia akcentującego, ponieważ nie będzie rzucać wielu lumenów, ale jest świetna do tworzenia tego przemysłowego uczucia. Zazwyczaj mają one widoczny żarnik i są świetne do odsłoniętych opraw.

Kolor żarówki jest również bardzo ważny, zwłaszcza gdy szykujesz się rano. Szukaj żarówek o temperaturze barwowej 2700K i wskaźniku oddawania barw 90 lub wyższym. To sprawi, że nie utkniesz w łazience z niepochlebnym światłem lub surowym, zbyt zimnym uczuciem.

Jak wybrać armaturę łazienkową

Teraz, że masz mapowane na rodzaje oświetlenia trzeba, to jest czas na zabawę. Jeśli remontujesz przestrzeń, będziesz miał nieskończenie wiele opcji, jeśli chodzi o oświetlenie łazienkowe. Rozważmy oprawy oświetleniowe jako lukier na szczycie tortu wystroju łazienki. Ponieważ prawdopodobnie nie masz dużo sztuki w łazience, twoje oprawy oświetleniowe działają jako sposób na pociągnięcie płytki i armatury razem i stworzyć bezproblemowy wygląd.

W łazience, która została już wyremontowana, ale potrzebuje jedynie niewielkiej pomocy w zakresie oświetlenia, zwróć uwagę na istniejące oprawy. Pociągnij za sobą motywy z płytek pod prysznicem, aby upewnić się, że oświetlenie jest połączone i celowe. Zalecamy trzymanie się podobnych wykończeń w całej armaturze, aby stworzyć spójny wygląd, ale możesz również wybrać paletę i mieszać i łączyć materiały, takie jak marmur lub złoto, które dobrze ze sobą współgrają.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾