Porządki w domu

Jak wyczyścić dywan wewnątrz i na zewnątrz w 6 prostych krokach

Nie trzeba długo czekać, aby dywan się zabrudził. Ruch pieszy zbiera żniwo z czasem - zwłaszcza jeśli chodzisz w butach. A ponieważ dywany w pomieszczeniach i na zewnątrz są narażone na ruch pieszy i czynniki zewnętrzne, mogą się zabrudzić szybciej niż przeciętny dywan.

"Dywany wewnątrz i na zewnątrz działają jak filtry, zatrzymując brud i kurz" - mówi Glenn Wiseman, Kierownik Sprzedaży w Top Hat Home Comfort Services. A kiedy chodzisz po swoim dywanie, możesz kopać ten kurz z powrotem w powietrze. To nie jest dobre dla Ciebie. A cały ten bałagan również nie jest dobry dla dywanu.

Aby utrzymać swoje dywany wewnątrz i na zewnątrz w najlepszej formie, musisz je regularnie czyścić. I niestety, nie możesz po prostu wrzucić ich do pralki.

Prawidłowe czyszczenie dywanów wewnątrz i na zewnątrz budynku obejmuje regularne odkurzanie, okresowe głębokie czyszczenie i czyszczenie punktowe w razie potrzeby. I chociaż całe to czyszczenie może wydawać się zastraszające, to robienie wszystkiego krok po kroku znacznie ułatwia ten proces.


Poznaj eksperta

 • Glenn Wiseman jest kierownikiem ds. sprzedaży w Top Hat Home Comfort Services, firmie zajmującej się konserwacją i renowacją domów z siedzibą w Ottawie.
 • Derek Chiu i Leslie Tam są współzałożycielami i dyrektorami UrbanMop, firmy sprzątającej z siedzibą w Ottawie.
 • Emil Perushanov jest właścicielem Top Cleaners London, firmy sprzątającej z siedzibą w Londynie.
Najlepsze tanie dywaniki zewnętrzne, które są wystarczająco szykowne, aby wprowadzić je do środka.

Jak często należy czyścić dywany wewnątrz i na zewnątrz budynków?

Powinieneś czyścić swój wewnętrzny/zewnętrzny dywan co tydzień, ale nie musisz go głęboko czyścić za każdym razem. Zamiast tego, powinieneś odkurzać go co tydzień i głęboko czyścić dwa razy w roku.

"Jeśli twój dywan znajduje się w obszarze o dużym natężeniu ruchu, to powinieneś odkurzać go co najmniej raz w tygodniu" - mówi Wiseman. "To może pomóc zapobiec wnikaniu brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń we włókna dywanu - co powoduje plamy i uszkodzenia".

Jeśli masz zwierzęta lub dzieci, powinieneś odkurzać swój dywan częściej - dwa razy w tygodniu. Jeśli dywan znajduje się w miejscu o małym natężeniu ruchu, możesz odkurzać go rzadziej, np. co drugi tydzień. Oprócz cotygodniowego odkurzania, dwa razy w roku należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie dywanów wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz czyszczenie punktowe, gdy tylko zauważysz rozlane płyny.

"Dywany powinny być prane 2-3 razy w roku" - mówi Emil Perushanov, właściciel Top Cleaners London. "Dodatkowo, możesz wykonać lekkie czyszczenie punktowe w razie potrzeby". Pamiętaj, że stare plamy są trudniejsze do wyczyszczenia niż nowe.

Studio Proem

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Odkurzacz
 • Ocet
 • Mydło do naczyń lub soda oczyszczona
 • Butelka z rozpylaczem
 • Szczotka do czyszczenia
 • Ręcznik
 • Parownica (opcjonalnie)

Pure Salt Interiors

Jak czyścić dywan wewnątrz i na zewnątrz budynku

Krok 1: Otrząśnij brud i resztki

Przed odkurzaniem dywanu oczyść gruz, który może zatkać twój odkurzacz. "Zbierz wszelkie włosy lub włosy zwierząt domowych, aby zapobiec ich utknięciu w odkurzaczu", mówią Derek Chiu i Leslie Tam, współzałożyciele i dyrektorzy UrbanMop.

Możesz to zrobić ręcznie lub jeśli pogoda jest ładna, a twój dywan jest solidny, możesz zabrać swój dywan na zewnątrz i strząsnąć zanieczyszczenia.

Krok 2: Odkurz dywan

"Do regularnego czyszczenia, odkurzacz jest zawsze najlepszym narzędziem do ekstrakcji brudu na poziomie powierzchni", mówią Chiu i Tam. Tak więc, chwyć za odkurzacz i bierz się do pracy.

Krok 3: Punktowe czyszczenie plam

Jeśli zauważysz rozlane płyny lub plamy na swoim dywanie, wyczyść je za pomocą roztworu czyszczącego typu "zrób to sam". Wiseman zaleca zmieszanie ciepłej wody, octu i mydła do naczyń, a Chiu i Tam zalecają użycie octu i sody oczyszczonej.

Bez względu na to, którą mieszankę wybierzesz, twoje następne kroki są proste. "Wlej mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem, nanieś ją na dywan i wyszoruj szczotką" - mówi Wiseman.

Krok 4: Spłucz dywan

Po czyszczeniu punktowym należy dokładnie wypłukać dywan. Dlaczego? "Jeśli pozostaną resztki mydła, brud przylgnie do mydła i sprawi, że dywan zabrudzi się szybciej" - mówi Wiseman. Zaleca spłukanie wodą miejsc czyszczonych punktowo, a następnie wytarcie tych miejsc do sucha ręcznikiem.

Krok 5: Głębokie czyszczenie za pomocą pary

Kiedy nadchodzi czas głębokiego czyszczenia dywanu, masz dwie opcje: sprowadzić profesjonalistów lub użyć domowego odkurzacza parowego.

Większość naszych ekspertów zaleca wynajęcie profesjonalistów. "Profesjonaliści zapewnią głębszy proces czyszczenia niż ten, który możesz wykonać samodzielnie" - mówi Wiseman.

Ale jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, możesz wyparzyć swoje dywany za pomocą domowego odkurzacza parowego. Ponieważ dywany są gęste, świetnie zatrzymują brud, zanieczyszczenia i wilgoć, co może powodować uporczywe plamy i pleśń. Według Chiu i Tam, odkurzacz parowy może "wydobyć brud i plamy spod dywanu", pomagając Ci uporać się z brudem, którego nie możesz odkurzyć ani wyczyścić punktowo.

Upewnij się, że twój dywan jest przyjazny dla pary. Istnieją różne wymagania dotyczące prania włókien syntetycznych, półsyntetycznych i naturalnych, więc przed zainwestowaniem w parownicę sprawdź instrukcję pielęgnacji.


Krok 6: Pozwól dywanowi wyschnąć

Przed odłożeniem dywanu na swoje miejsce, pozwól mu całkowicie wyschnąć. Pozwoli to ograniczyć kondensację, którą uwielbiają pleśń i grzyby. Perushanov zaleca czyszczenie dywanu w słoneczny dzień, więc możesz pozwolić mu wyschnąć na zewnątrz.

Czerń i kwiaty

Porady, jak utrzymać dywan wewnątrz/zewnątrz dłużej w czystości

 • Gdy pada deszcz lub śnieg, przenieś dywan do środka. "Zapobiegnie to uszkodzeniu wody i rozwojowi pleśni" - mówi Perushanov.
 • Zdejmij buty przed wejściem na dywan - jeśli mieszka w środku. "Brud z butów może poplamić dywan" - mówią Chiu i Tam.
 • Trzymaj chusteczki pod ręką, zwłaszcza jeśli masz zwierzęta. "Wytrzyj łapy swojego psa lub kota po tym, jak wyszli na spacer po śniegu lub kałużach błota" - mówi Wiseman.
 • Czyść punktowo ASAP. "Zaplam [plamy i rozlane płyny] tak szybko, jak to możliwe, ręcznikami papierowymi lub starą koszulką, więc płyn nie wsiąka w dywan i wykładzinę poniżej", mówi Wiseman.
Kup dywan odporny na plamy. "Jeśli masz dzieci lub jesteś podatny na rozlanie, spróbuj odpornego na plamy dywanu wewnątrz / na zewnątrz", mówi Wiseman. "Możesz zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy na dłuższą metę".
11 Miejsc w Twoim domu Nawet fanatycy sprzątania zapominają o czyszczeniu

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾