Domowe porady

Jak pozbyć się rybików – walka z łazienkowymi szkodnikami

Spotykane w wielu łazienkach spędzają sen z powiek niejednemu człowiekowi. Małe, szybkie stworzenia, w ciemnościach przemierzają nasze łazienki. Nie chcesz żeby były stałymi bywalcami Twoich czterech ścian? Dziś radzimy, jak pozbyć się rybików cukrowych.

Spis treści

 • Rybiki cukrowe – charakterystyka przeciwnika
 • Zwalczanie rybików bywa trudne
 • Dlaczego przyszły akurat do Ciebie?
 • Jak pozbyć się rybików? Zamykając im wejścia
 • Powiew powietrza
 • Jak się pozbyć rybików? Utrzymując czystość
 • Jak się pozbyć rybików w ekologiczny sposób?
 • Jak się pozbyć rybików nie zabijając ich?
 • Sposoby na rybiki – jasna i zimna strona mocy
  • Zwalczanie rybików – podsumowanie

Rybiki cukrowe – charakterystyka przeciwnika

Rybiki to małe, pokryte srebrnymi łuskami szkodniki uwielbiają ciemne, ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Dlatego, tak często można je spotkać w łazienkach. Ich nazwa po angielsku to silverfish – czyli srebrna ryba. Ich kształt, wygląd, a także sposób, w jaki się ruszają sprawia, że mogą przypominać właśnie rybę. Polska nazwa z kolei odnosi się do nawyków żywieniowych owada. Rybiki żywią się wieloma rzeczami. W ich głównym jadłospisie najczęściej pojawiają się różne cukry złożone w tym także skrobia. Dzięki wyjątkowym zdolnościom trawiennym, pożywienie dla rybika może stanowić nawet klej, stosowany do mocowania tapet.

Zwalczanie rybików bywa trudne

Pozbycie się tych owadów może być kłopotliwe, ponieważ nie potrzebują stałego dostępu do pożywienia. Rybik bez jedzenia przetrwa nawet rok. Kolejnym utrudnieniem w ich zwalczaniu, jest to, że bardzo szybko się rozmnażają.

Dlaczego przyszły akurat do Ciebie?

Rybiki cukrowe przypłynęły do Europy najprawdopodobniej na jednym ze statków transportujących żywność. Pomimo tego, że pochodzą z cieplejszych krajów, przystosowały się do warunków panujących na prawie wszystkich kontynentach. Rybiki najczęściej występują w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Jednak, mitem jest, że występują tylko w zaniedbanych mieszkaniach. Rybiki cukrowe są tam, gdzie mogą znaleźć pożywienie, a nie są wybredne. Poza klejem mogą zjeść także martwe owady albo pozostawione przez nas okruszki.

Jak pozbyć się rybików? Zamykając im wejścia

Przyjrzyj się swojej łazience. Zobacz czy w ścianie albo w okolicach rur nie ma żadnych szczelin lub pęknięć. Możliwe, że to właśnie przez jedną z takich szczelin rybiki cukrowe dostały się do Twojego mieszkania. Zabezpiecz wszystkie otwory, np. wypełniając je gipsem lub inną masą uzupełniająca.

Powiew powietrza

Postaraj się dobrze wywietrzyć swoją łazienkę po każdej kąpieli, czy prysznicu. Dużym plusem jest w tej sytuacji posiadanie okna. Jeśli go nie masz, pamiętaj żeby dwa razy dziennie otworzyć drzwi łazienki, tak by mogła w pełni wyschnąć. Dodatkowo pamiętaj o wyczyszczeniu wszystkich otworów wentylacyjnych. W przypadku kiedy zwykłe wietrzenie to za mało, rozważ zakup wentylatora albo pochłaniacza wilgoci.

Jak się pozbyć rybików? Utrzymując czystość

Swoje szanse na wygraną w walce z rybikami zwiększysz dbając o porządek. Sprzątając zmniejszasz ilość jedzenia, na które mają ochotę nieproszeni lokatorzy. Wszystko, co mogło zostać zamoczone – półki, podłogę, a nawet wannę wytrzyj szmatką. Im mniejsza wilgotność, tym mniej atrakcyjne dla rybików jest pomieszczenie. Wyrzuć z łazienki wszystkie papierowe elementy, których już nie potrzebujesz, takie jak rolki po papierze toaletowym.

Jak się pozbyć rybików w ekologiczny sposób?

Rybiki cukrowe nie lubią zapachu cytryny i lawendy. Zmieszaj olejek lawendowy z sokiem z cytryny i takim preparatem spryskaj łazienkę.

Jak się pozbyć rybików nie zabijając ich?

Jeśli rybiki opanowały Twoje mieszkanie, ale nie chcesz ich zabijać to mamy na to sposób! Weź mały słoik, do środka wsyp trochę cukru. Następnie słoik owiń materiałem, po którym rybiki będą się mogły wspiąć. Kiedy już wejdą do środka śliskie ścianki słoika uniemożliwią im ucieczkę.

Sposoby na rybiki – jasna i zimna strona mocy

Zimne i jasne pomieszczenia to najgorsze połączenie dla rybików. W takich warunkach nie wytrzymują za długo. Jeśli do tego dodamy także suche powietrze, możemy mieć pewność, że rybiki wyprowadzą się lada moment.

Zwalczanie rybików – podsumowanie

Te srebrne szkodniki nie są groźne dla ludzi, jednak mogą uprzykrzyć nam życie. A więc jak pozbyć się rybików cukrowych:

 • wietrząc pomieszczenia,
 • osuszając mokre powierzchnie,
 • pozbawiając je pożywienia,
 • zastawiając pułapki.

Jeśli wszystkie te sposoby walki z rybikami nadal zawiodą, można wypróbować różnego rodzaju środki chemiczne. Należy jednak pamiętać o ich ostrożnym stosowaniu i postępowaniu zgodnie z instrukcją. Twoje mieszkanie nachodzą także mrówki? Sprawdź nasze sposoby na mrówki.

Powodzenia w zwalczaniu rybików!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾