Porządki w domu

Jak często należy odkurzać dom, mówią eksperci

Odkurzanie podłóg jest klasycznym obowiązkiem, a według ekspertów, może trzeba to robić częściej niż myślisz. "Zaleca się odkurzanie co najmniej dwa razy w tygodniu dla większości domów, zwłaszcza jeśli masz dywany lub dywany", mówią Derek Chiu i Leslie Tam, współzałożyciele i dyrektorzy UrbanMop.

Dwa razy w tygodniu może się wydawać, że to dużo, ale są dobre powody, aby utrzymać podłogi w najlepszej formie. Z czasem na podłogach mogą gromadzić się zanieczyszczenia takie jak kurz, brud, alergeny i szkodniki, przez co stają się one brudne i potencjalnie drażniące.

"Regularne odkurzanie jest ważne, ponieważ oznacza, że jesteś na szczycie brudu, alergenów i kurzu, który gromadzi się w Twoim domu" - mówi Will Cotter, COO firmy HappyCleans. Poza tym, jest coś zachwycającego w stawianiu stóp na dopiero co odkurzonych dywanach - lub świeżo wyczyszczonych podłogach twardych.

Oczywiście, zasada dwa razy w tygodniu nie jest pozbawiona ograniczeń. Niektóre podłogi wymagają częstszego odkurzania, a inne mogą być odkurzane rzadziej. Poniżej przedstawimy Ci tajniki tego, jak często należy odkurzać - i podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak uzyskać najlepsze rezultaty za każdym razem, gdy to robisz.

Poznaj eksperta

  • Derek Chiu i Leslie Tam są współzałożycielami i dyrektorami UrbanMop, firmy świadczącej usługi sprzątania z siedzibą w Ottawie.
  • Will Cotter jest dyrektorem operacyjnym HappyCleans, firmy sprzątającej z siedzibą w Oklahoma City.

Jak często należy odkurzać podłogi?

Większość ekspertów od sprzątania powie ci, że należy odkurzać podłogi raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od tego, jak duży jest ruch na tych podłogach.

"Obszary o dużym natężeniu ruchu powinny być odkurzane dwa razy w tygodniu", mówi Cotter. "Dzieje się tak dlatego, że obszary o dużym natężeniu ruchu mają wyższy poziom brudu, a odkurzanie tego często zapobiegnie matowieniu".

Według Cottera, można uciec od odkurzania obszarów o niskim natężeniu ruchu nieco rzadziej. "Średnio, powinieneś odkurzać raz w tygodniu, aby utrzymać podłogę w czystości i zredukować brud w swoim domu", mówi.

Chiu i Tam zgadzają się. "Jeśli nie masz tyle czasu na odkurzanie, ile jest zalecane, lepiej jest nadać priorytet obszarom o dużym natężeniu ruchu nad obszarami o małym natężeniu ruchu", mówią. "Najlepiej byłoby, gdybyś starał się odkurzać obszary o dużym natężeniu ruchu co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, a obszary o małym natężeniu ruchu raz w tygodniu lub raz na drugi tydzień".

Przy określaniu, jak często odkurzać, należy również wziąć pod uwagę, ile osób - i zwierząt domowych - mieszka w Twoim domu. "Jeśli masz zwierzęta, zaleca się odkurzanie codziennie, ponieważ sierść zwierząt może łatwo gromadzić się na meblach tapicerowanych, dywanach i podłogach" - mówią Chiu i Tam.

I ta sama logika dotyczy członków rodziny i gości domowych. "Prawdopodobnie chciałbyś rozważyć odkurzanie domu częściej, jeśli masz więcej osób w domu", mówią Chiu i Tam. "To dlatego, że większy ruch oznacza więcej bałaganu i brudu, który kończy się na podłodze".

Sierść zwierząt domowych nie ma szans z tymi odkurzaczami

Erin Williamson Design

Jak odkurzać podłogi, aby uzyskać najlepsze rezultaty

Zła wiadomość jest taka, że prawdopodobnie musisz odkurzać więcej niż obecnie. Ale dobra wiadomość jest taka, że odkurzanie jest całkiem łatwe - a przestrzegając kilku prostych kroków, możesz mieć pewność, że za każdym razem uzyskasz doskonałe rezultaty.

Krok 1: Odkurz pokój przed odkurzaniem

Zanim zaczniesz odkurzać, poświęć chwilę na odkurzenie domu. Dzięki temu kurz nie będzie fruwał wokół Ciebie w trakcie odkurzania, a Ty będziesz mieć pewność, że sprzątasz dokładniej.

"Odkurz pokój przed odkurzaniem", mówi Cotter. "Odkurzanie powinno być zawsze ostatnią rzeczą, którą robisz".

Krok 2: Oczyść swój odkurzacz przed jego użyciem

Upewnij się, że twój odkurzacz jest rzeczywiście czysty, zanim użyjesz go do sprzątania domu. Zacznij od opróżnienia pojemnika swojego odkurzacza. Następnie usuń kurz, brud lub włosy z samego odkurzacza.

"Przed nawet odkurzaniem, pamiętaj o opróżnieniu pojemnika na kurz w swoim odkurzaczu, aby zapewnić lepsze czyszczenie", mówią Chiu i Tam. "Pomogłoby, gdybyś również spróbował odciąć wszelkie splątane włosy na wałku, aby zapewnić, że cały brud i kurz może łatwo wejść do odkurzacza".

Krok 3: Odkurzaj w układzie krzyżowym (Criss-Cross Pattern)

Zamiast odkurzać w serii linii prostych, spróbuj odkurzać w serii nakładających się linii ukośnych.

"Krzyżowy wzór jest najlepszy, ponieważ w ten sposób, jesteś mniej prawdopodobne, aby pominąć części podłogi," mówi Cotter. "Ponadto, ruch włókien przy tej technice pomoże podnieść kurz z twoich dywanów".

Krok 4: Użyj szczotki, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudne do wyczyszczenia miejsca, takie jak zakamarki, narożniki i wykończenia, namierz je za pomocą przedłużenia szczotki odkurzacza. "Użyj mniejszej szczotki do czyszczenia krawędzi i narożników" - radzą Chiu i Tam.

Krok 5: Zakończ sprzątanie zamiataniem

Kiedy już skończysz odkurzać, poświęć chwilę na zamiecenie przestrzeni.

"W przypadku wszelkich pozostałych zabrudzeń, pamiętaj o użyciu miotły, aby wymieść pozostały brud i włosy" - mówią Chiu i Tam. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wyczyściłeś wszystkie śmieci w swojej przestrzeni - nie tylko te, które z łatwością zasysa odkurzacz.

Gotowy na odświeżenie? Oto kompletny przewodnik po gruntownym sprzątaniu domu

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾