Porządki w domu

Tak, można (i należy) prać dywaniki łazienkowe - oto jak

Wyobraź sobie to: cieszysz się długim, relaksującym prysznicem, a następnie wchodzisz na pluszową matę kąpielową, mile widziane miejsce do lądowania, które uchroni twoje mokre stopy przed zimnymi podłogami w łazience. Brzmi miło, prawda? Nie chcemy psuć takiego obrazu, ale jest coś, o czym powinieneś wiedzieć: pod twoimi stopami prawdopodobnie znajdują się mikroskopijne, małe żyjątka, które powstały w wyniku wystawienia dywanu na niemal ciągłe działanie wilgoci.

Fuj, wiemy. Dlatego też zatrudniliśmy dr Grega Van Buskirka, współzałożyciela i głównego specjalistę ds. nauki Sensitive Home, aby pomógł nam ustalić, jak (i jak często) prać nasze dywaniki łazienkowe.

"Ciepło, wilgoć i stosunkowo słabe światło tworzą niemal idealne warunki do rozwoju pleśni i bakterii" - mówi Van Buskirk.

Nawet jeśli dywan wyschnie między kolejnymi użyciami, pleśń i bakterie mogą przejść w stan uśpienia, dopóki nie ożywi ich większa wilgoć. "Nigdy tak naprawdę nie znikają, dopóki nie zostaną wyprane" - wyjaśnia.

Poznaj eksperta

Dr Greg Van Buskirk jest współzałożycielem i dyrektorem naukowym Sensitive Home, linii naturalnych środków czystości. Skupia się na tworzeniu nowych, lepszych formuł, które dobrze czyszczą, jednocześnie eliminując znane substancje drażniące, ostre chemikalia i toksyczne pozostałości.

A więc tak, możesz prać swój dywanik łazienkowy i zdecydowanie powinieneś go prać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak często i jak dokładnie je czyścić.

Spraw, aby Twoja łazienka stała się bardziej przyjaznym miejscem dzięki tym stylowym dywanikom łazienkowym

Grace Laird dla CW Interiors

Jak często należy czyścić dywanik łazienkowy?

To, jak często należy prać dywanik łazienkowy, zależy od tego, jak często jest on narażony na wilgoć po prysznicu lub kąpieli. Dywanik używany w gościnnej toalecie nie będzie musiał być prany tak często jak ten, w którym członkowie Twojej rodziny kąpią się wiele razy dziennie.

"Jako ogólna zasada, pranie dywanu co dwa do czterech tygodni będzie prawdopodobnie odpowiednie", mówi Van Buskirk.

Istnieje jednak kilka zastrzeżeń do tej zasady. Jeżeli w ciągu dnia bierzemy wiele pryszniców i być może kąpiące się dzieci, zwiększamy częstotliwość. Mniej czasu na wyschnięcie = więcej czasu na rozwój pleśni. Jeśli twoja łazienka ma słabą wentylację, zwiększ częstotliwość nawet bardziej, ponieważ bardziej wilgotne środowisko może być bardziej podatne na pleśń.

Rodzaj prania, z jakim może sobie poradzić dywan, również określi częstotliwość jego prania. "Jeśli możesz wyprać swój dywan w gorącej wodzie z wybielaczem i użyć gorącej suszarki, zasadniczo będziesz w stanie wyeliminować wszystkie bakterie i pleśń ze swoich dywanów - i nie będziesz musiał ich prać tak często" - zauważa Van Buskirk.

Alternatywnie, jeśli możesz prać dywany ręcznie w delikatnym detergencie i musisz je suszyć, usuniesz około 90 procent bakterii i pleśni.

"Nieźle, ale będziesz musiał prać częściej, aby utrzymać robaki na dystans" - mówi Van Buskirk.

Brian Bieder dla Maggie Griffin Design

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • Płynny proszek do prania
 • Zlew/wanna lub pralka
 • Możliwość suszenia na linii lub suszarka

Krok 1: Sprawdź etykietę pielęgnacyjną

Postępowanie zgodnie z instrukcją pielęgnacji - która, miejmy nadzieję, jest nadal dołączona do dywanu - pozwoli Ci całkowicie wyprać bakterie i pleśń, utrzymując dywan w najlepszej możliwej formie. Instrukcja powie Ci, czy możesz prać dywan w pralce, jakiej temperatury wody użyć, czy możesz użyć wybielacza (i jakiego rodzaju) oraz jak go suszyć.

Nie jesteś pewien, co oznaczają te wszystkie symbole na etykiecie? Oto arkusz informacyjny.

Krok 2: Wyprać pleśń i grzyba

Jeśli pierzesz dywan ręcznie, postępuj zgodnie z poniższymi ogólnymi wskazówkami. Choć żmudne, pranie ręczne pozwala na dłuższe namoczenie, co może prowadzić do pełniejszego wyeliminowania bakterii i pleśni, zwłaszcza jeśli trzeba użyć chłodniejszej wody i warunków suszenia.

 • Najpierw napełnij zlew lub wannę maksymalnie pięcioma galonami ciepłej wody, a następnie dodaj porcję detergentu - cały ładunek. Twój dywan będzie tego potrzebował.
 • Użyj dłoni, aby całkowicie rozproszyć detergent i dodaj dywan.
 • Mieszaj dywan w wodzie do prania przez około 30 sekund, a następnie odejdź.
 • Po kilku godzinach, zamieszaj dywanik w wodzie trochę więcej, a następnie podnieś go z wody i spuść.
 • Płucz dywan, aż woda przestanie być brudna i/lub spieniona, a następnie wyciśnij tyle wody, ile możesz.
 • Powieś go do wyschnięcia, a jeśli to możliwe, wysusz go na zewnątrz, ponieważ światło słoneczne jest skutecznym, naturalnym sposobem na zabicie wszelkich pozostałych błędów.

Jeśli pierzesz dywan w pralce, przestrzegaj następujących ogólnych zasad.

 • Użyj ciepłej lub zimnej wody, delikatnego cyklu prania i (jeśli Twoja pralka ma taki cykl) cyklu namaczania.
 • Następnie wypłucz w zimnej wodzie z delikatnym cyklem wirowania. "To delikatne traktowanie pomoże mu zachować swój kształt, zminimalizować kurczenie się i zmniejszyć zużycie podkładu" - mówi Van Buskirk.

Andrea Calo dla Liz MacPhail Interiors

Krok 3: Wybierz metodę suszenia

Suszenie w stanie rozwieszonym przedłuży żywotność dywanu, ale jeśli instrukcje dotyczące pielęgnacji dywanu mówią, że można użyć suszarki, należy to zrobić, według Van Buskirk. "Ogrzewanie pomaga zabić więcej bakterii i pleśni niż suszenie na linii", mówi.

Jeśli etykieta pielęgnacyjna ostrzega przed suszeniem w pralce, a Ty możesz wysuszyć swoje pranie na linii, zdecyduj się na to, ponieważ światło słoneczne jest delikatnym, ale skutecznym środkiem dezynfekującym.

Tak eksperci czyszczą kafelki w łazience

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾