Domowe porady

Jak czyścić buty z nubuku Jak czyścić buty z nubuku

Buty z zamszu lub nubuku to często świetne uzupełnienie wielu stylizacji. Ten rodzaj obuwia jest piękny, ale nie jest praktyczny. Ważne jest, aby regularnie czyścić i konserwować buty. Jak czyścić buty z nubuku? Oto najlepsze domowe sposoby na czyszczenie!

Co to jest nubuk?

Materiał zwany miękką skórą nubukową poddawany jest obróbce. Jego zewnętrzna warstwa jest szlifowana, a następnie obrabiana, aby uzyskać fakturę delikatnego runa. Buty nubukowe często porównywane są z butami zamszowymi. Główną różnicą między tymi rodzajami obuwia jest długość włosia. Zamsz ma dłuższy włos, natomiast nubuk ma gładszą fakturę. Producenci jesiennego obuwia przejściowego chętnie sięgają po ten materiał. Wynika to z grubości materiału, jego sztywności i odpowiadającej jej chropowatości włosia.

Jak czyścić buty z nubuku?

Buty zamszowe, jak te wykonane ze skóry nubukowej lub licowej, są trudne w utrzymaniu. Ponieważ skóra nubukowa nie jest odporna na wodę i błoto, łatwo ją uszkodzić. Materiał ten nie jest również odporny na zarysowania. Buty wykonane z zamszu lub nubuku wymagają specjalnej pielęgnacji. Możesz nadać swoim butom wyrafinowany wygląd za pomocą domowych sposobów. Jak czyścić skórzane buty i zachować ich dobry wygląd przez długi czas. Oto kilka prostych wskazówek, jak dbać o buty.

Dowiedz się, jak czyścić buty sportowe.

Jak wyczyścić buty z nubuku? Czyszczenie butów na sucho

Skóra nubukowa nie najlepiej znosi działanie wody. Dlatego też należy ją suszyć. Butów nie należy prać w pralce. Na powierzchni butów pojawią się wyraźne plamy lub przebarwienia, jeśli nie będą one odpowiednio czyszczone. Jak prawidłowo czyścić buty z zamszu i nubuku? Choć ważne jest, aby używać starannie dobranych preparatów, wystarczy zwykła szczotka do butów z miękkim włosiem. Dzięki niej można usunąć takie zabrudzenia jak kurz, zaschnięte błoto czy piasek. Większe zabrudzenia można natomiast usunąć za pomocą specjalnej gumki lub w przypadku jej braku - zwykłej gumki ołówkowej. Czyszczenie nubuku na sucho jest możliwe dzięki użyciu skórki od chleba. Dzięki temu skutecznie usuniemy wszelkie zaschnięte zabrudzenia.

Czyszczenie sneakersów z zamszu i nubuku - sposób na usunięcie zaschniętych plam

Czyszczenie nubuku na sucho może nie wystarczyć, jeśli na powierzchni buta znajdują się tłuste lub trudne do usunięcia plamy. Jak czyścić buty z nubuku z tłustymi i zaschniętymi plamami? W odnowieniu i usunięciu plam pomocne są dopasowane preparaty. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz użyć akcesoriów i produktów do czyszczenia butów zamszowych. W przypadku tłustych zabrudzeń możesz również użyć talku do czyszczenia butów zamszowych. Wystarczy posypać buty pudrem i pozwolić mu wchłonąć zanieczyszczające substancje. Warto podjąć kroki, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji i zabezpieczyć swoje materiały przed plamami. Odpowiednia ochrona jest kluczem do utrzymania butów z nubuku w świetnym stanie. Możesz użyć np. specjalnego impregnatu do skóry. Nie zaleca się stosowania balsamów i past do czyszczenia.

Jak czyścić buty z nubuku? Nieestetyczne plamy

Jak czyścić nubuk, gdy na bucie są plamy z soli drogowej? Buty można czyścić za pomocą wody i płynu do mycia naczyń. Do usunięcia plam potrzebna będzie zwilżona ściereczka, którą można delikatnie przetrzeć przygotowaną mieszanką. Odplamione obuwie należy wysuszyć. Nie należy stawiać butów z nubuku na kaloryferach.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾