Domowe porady

Czy warto myć orzechy?

Orzechy piorące to świetna alternatywa dla konwencjonalnych środków czyszczących. Postanowiliśmy je wypróbować i sprawdzić, do czego jeszcze można je wykorzystać.

Orzechy piorące to organiczny detergent, który sprawia, że pranie jest bardziej ekologiczne. Stosując orzechy można ograniczyć zużycie środków chemicznych. Orzechy piorące nie mają silnych substancji zapachowych i dlatego są idealne dla osób o wrażliwej skórze lub alergików. Pranie z użyciem orzechów to dobra opcja dla alergików.

Spis treści

  • Czym są orzechy piorące?
  • Jak myć orzechy?
  • Czy jest to warte wysiłku?
  • Inne zastosowania

Czym są orzechy piorące?

Nepal i Indie są ojczyzną orzechów piorących. Rosną one na drzewach sapindus mukorossi. Po zebraniu orzechy są rozłupywane i usuwane są z nich środki. Łupiny , po wysuszeniu do ciemnego koloru, są następnie . Mogą być używane jako naturalny detergent do prania ubrań, ale są również używane do dezynfekcji i zmiękczania wody. Jest to świetna alternatywa dla żeli lub proszków do prania. Łupiny orzechów piorących zawierają saponiny. Są to naturalne związki chemiczne pochodzenia roślinnego, które mają właściwości pieniące. Detergent ten skutecznie czyści i odtłuszcza. W kontakcie łupin orzecha z wodą uwalniane jest naturalne mydło. To rozwiązanie jest delikatne.

Jak myć orzechy?

Orzechy piorące są łatwe w użyciu. Umieść około pięciu sztuk w bawełnianym woreczku. Następnie umieść je w bębnie i pierz w temperaturze 30-90 stopni. Orzechy można pozostawić w pralce do zakończenia całego cyklu prania. W przypadku prania ręcznego: Zgnieć około 3-4 łupiny orzechów i umieść je w gorącej wodzie. Następnie ostudź wodę do pożądanej temperatury i wypierz jak zwykle. Orzechy piorące to delikatny, ale skuteczny detergent, który działa niezależnie od temperatury prania. W zależności od temperatury prania zmienia się liczba prań, z którymi poradzą sobie orzechy piorące. Jedna porcja wystarcza na cztery prania w temperaturze 30 stopni. W temperaturze 90 stopni wystarczy tylko na jedno. W miarę wypłukiwania saponiny z orzechów, tracą one zdolność do prania. Stają się lżejsze, bardziej miękkie i lepkie.

Czy jest to warte wysiłku?

Orzechy piorące zdecydowanie powinny zadowolić osoby przywiązane do ekologicznych rozwiązań. Nie zanieczyszczają one środowiska. Jest to substancja, która rozkłada się jak każdy inny odpad organiczny. Jest też naturalna i bezpieczna, dzięki czemu może być stosowana do prania ubrań osób z chorobami skóry. Wadą jest to, że czasami może pozostawiać charakterystyczny zapach na ubraniach wypranych przy użyciu orzechów piorących. Może to nie być odpowiednie dla wszystkich. Dodaj swój ulubiony olejek eteryczny do pralki. Należy pamiętać, że orzechy nie wybielą białych rzeczy. Soda oczyszczona może pomóc zapobiec szarzeniu naszych ubrań.

Inne zastosowania

Jak sama nazwa wskazuje, orzechy piorące są używane przede wszystkim do prania ubrań. Orzechy nie ograniczają się jednak tylko do prania ubrań. Można je również stosować w zmywarce. W tym celu możemy umieścić kilka sztuk orzechów w zmywarce. Na przykład w przegródce na sztućce. Właściwości owadobójcze orzechów można wykorzystać do mycia zwierząt domowych. Substancja nie jest drażniąca dla skóry zwierząt.

Orzechy piorące można również wykorzystać do sprzątania mieszkania. W tym celu należy przygotować wywar z łupin orzechów, który następnie zagotujemy. Wywar ten można wykorzystać do czyszczenia przedmiotów codziennego użytku, a także zabawek dziecięcych. Jeśli szukasz bardziej ekologicznych i naturalnych sposobów na sprzątanie mieszkania, zapoznaj się z naszymi Eko poradami. Możemy go również wykorzystać do prania orzechów. W tym celu należy wlać go do wanny. Wywar z orzechów piorących można wykorzystać jako łagodne mydło dla dzieci.

Czy kiedykolwiek próbowałeś prać orzechami piorącymi? Czy podobały Ci się rezultaty?

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾