Porządki w domu

Jak usunąć wosk z dywanu w 6 prostych krokach

Palenie świec w domu to świetny sposób na stworzenie nastroju do relaksu - do czasu, gdy ktoś przypadkowo przewróci jedną z nich, gdy jest zapalona i rozleje wosk po całym dywanie lub wykładzinie. Roztopiony wosk może razić w oczy, a Ty możesz się nawet obawiać, że Twój dywan jest trwale zniszczony. Nie obawiaj się: posprzątanie tego bałaganu jest prawdopodobnie łatwiejsze niż myślisz i nie potrzebujesz nawet żadnych wymyślnych narzędzi, aby to zrobić.

Zakładając, że zadziałasz na woskową plamę tak szybko, jak to tylko możliwe, możesz błyskawicznie przywrócić swoją wykładzinę lub dywan do stanu pierwotnego. "Od momentu zauważenia wosku wchodzącego w kontakt z obszarem powinieneś zacząć przygotowywać się do jego usunięcia" - mówi Ray Brosnan, dyrektor zarządzający w Brosnan Property Solutions, irlandzkiej firmie zajmującej się czyszczeniem domów i obiektów komercyjnych. "Im dłużej wosk siedzi na powierzchni, tym trudniej go usunąć".

Przed nami przewodnik krok po kroku, jak usunąć wosk z dywanu, według profesjonalistów.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Okład z lodu lub plastikowa torebka z lodem
  • Nóż do masła lub szpatułka
  • Żelazko lub suszarka do włosów
  • Ręczniki papierowe
  • Środek do czyszczenia dywanów lub alkohol do czyszczenia
  • Czyste ściereczki
  • Odkurzacz

Jak usunąć wosk z dywanu

Emma Wilson

Krok 1: Przyłóż lód do woskowego miejsca

Najpierw umieść plastikową torebkę z kostkami lodu lub okład z lodu na wierzchu wosku, który chcesz usunąć. "Celem jest utrzymanie wosku tak zimnego, jak to możliwe, aby zestalił się i stał się łatwiejszy do odklejenia od dywanu", mówi Dean Davies, profesjonalny czyściciel dywanów z Fantastic Services, firmy czyszczącej z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Brosnan sugeruje pozostawienie lodu na wosku przez około 10-15 minut. Pamiętaj, aby owinąć torbę lub paczkę z lodem ręcznikiem lub papierowym ręcznikiem, aby wosk nie zamókł (mokry wosk, jak mówi Brosnan, tylko utrudni jego usunięcie).

Krok 2: Usuń wosk za pomocą noża

Gdy wosk jest już nieco zamrożony - powinien być zimny w dotyku - możesz zacząć skrobać go nożem do masła lub szpatułką, uważając, by nie uszkodzić lub nie przeciąć nici dywanu. Spróbuj zetrzeć tyle wosku, ile możesz, ale nie martw się, jeśli nie uda się go całkowicie podnieść - będziesz miał szansę zrobić to wkrótce.

Krok 3: Odkurz nadmiar wosku

Weź do ręki odkurzacz i usuń luźne resztki wosku z dywanu. Zostaniesz z woskową plamą na tym obszarze, nad której usunięciem będziesz pracować dalej.

Krok 4: Wyprasuj plamę

Połóż czystą ściereczkę lub ręcznik papierowy na plamie z wosku, ustaw temperaturę żelazka na najniższy punkt i wyłącz funkcję pary. Gdy żelazko jest już gorące, przejedź nim po ściereczce lub ręczniku, przechodząc nad plamą konsekwentnie, bez pozostawania zbyt długo w jednym miejscu. W miarę ogrzewania wosku, powinieneś zauważyć, że ręcznik wchłania plamę.

Jeśli próbujesz usunąć wosk z dywanu lub dywanu o wysokim runie, Brosnan zaleca użycie suszarki do włosów zamiast. "Umieść suszarkę do włosów na najgorętszym ustawieniu, aby podgrzać wosk, i po prostu zaplam wosk ręcznikami papierowymi, aż zacznie się rozpraszać", mówi.

Krok 5: Usuń pozostające przebarwienia

Jeśli po ostatnim kroku pozostaną resztki wosku lub przebarwienia, być może trzeba będzie użyć komercyjnego środka do czyszczenia dywanów, aby je usunąć. (Postępuj zgodnie z instrukcją podaną na produkcie). Możesz również spróbować zastosować alkohol do czyszczenia, aby zakończyć pracę. Po przeprowadzeniu testu na niepozornym obszarze, takim jak część dywanu przykryta meblami lub spód dywanu, wylej odrobinę alkoholu na plamę i wytrzyj ją czystą, białą szmatką, aż plama zniknie.

Krok 6: Odkurzanie

Po usunięciu plam, poczekaj, aż cały płyn całkowicie wyschnie i przejdź przez obszar z odkurzaczem, aby przywrócić jego teksturę.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾