Domowe porady

Jak prać ręczniki, by były miękkie i długo służyły?

Właściwości materiału z czasem tracą swoją pierwotną wartość w miarę zużywania się. Można tego uniknąć, odpowiednio dbając o tkaninę. Złe pranie i suszenie może sprawić, że ręczniki będą się szybciej zużywać. Jak prać ręczniki, aby zapewnić im długą żywotność?

Spis treści.

  • Jakie błędy możemy popełnić podczas prania ręczników?
    • Czy ręczniki można prać z ubraniami?
  • Suszenie ręczników
  • Jak prać ręczniki, aby służyły jak najdłużej
  • Jak sprawić, by ręczniki były miękkie?
  • Podsumowanie najlepszych sposobów na pranie ręczników

Jakie błędy możemy popełnić podczas prania ręczników?

Prasowanie ręczników to częsty błąd. Ciepło z rozgrzanego żelazka powoduje, że włókna ręczników spłaszczają się i niszczą, co powoduje utratę ich puszystości.

Najczęstsze błędy popełniamy podczas prania ręczników:

  1. Niewłaściwa temperatura i wirowanie:Kto z Was pierze ręczniki w temperaturze 60deg lub wyższej? Wbrew powszechnej opinii, wysoka temperatura nie zabije bakterii, pleśni i pasożytów skóry. Pranie ręczników w 60°C powoduje, że tracą one swoją miękkość i kolor. Niektóre ręczniki posiadają instrukcję, jak je prać. Ręczniki dla niemowląt, osób przebywających w miejscach publicznych lub chorych powinny być prane w temperaturze 60 stopni. Popełniamy też błąd ustawiając prędkość na 700 na minutę. Materiał jest niszczony przez szybszą prędkość.
  2. Zbyt duża ilość środków piorących.Czasami mydła do prania nie wypłukują włókien ręcznika. Przez to detergent staje się sztywniejszy i bardziej szorstki, a także zmniejsza jego chłonność. Uważaj, aby nie używać zbyt wielu proszków lub płynów do prania. Ręczniki stają się mniej przyjemne w dotyku, a pozostałości detergentu mogą podrażniać skórę.
  3. Przeładowanie pralki:z pewnością robiąc pranie, chcemy skrócić czas i pracę związaną z wkładaniem prania. Ładujemy pralki pełne ubrań i chcemy zaoszczędzić pieniądze. Jest to błąd. ręczniki, tak samo jak ubrania, chłoną wodę. Jest też problem ze środkami piorącymi, które wypłukują tkaniny. Może się też okazać, że Twoje tkaniny nie zdążą się wyprać. Najlepiej jest zapewnić sobie trochę dodatkowego miejsca w pralce przed praniem tkanin.

Czy ręczniki można prać z ubraniami?

Nie zaleca się prania ręczników z innymi ubraniami. Pralka może być przeciążona (ręczniki wchłaniają wodę i stają się ciężkie), a drugim powodem jest to, że niektóre materiały są zbyt delikatne, aby ręczniki mogły być używane razem. Czasami ręczniki mogą zaczepić się o suwaki lub inne części ubrań, powodując ich rozerwanie.

Suszenie ręczników

Nieodpowiednie suszenie może spowodować, że ręczniki stracą swoją miękkość. Ręczniki mogą stracić swoją miękkość, jeśli nie są odpowiednio suszone. Aby zachować miękkość tkaniny, potrząsamy . Po wysuszeniu wykonujemy te same czynności przed złożeniem ręczników.

Ręczniki nie powinny być składane na pół do suszenia. Materiał musi pozwolić na swobodny przepływ powietrza. Jeśli materiał nie będzie miał możliwości swobodnego przepływu powietrza, suszenie może trwać dłużej i dojdzie do rozwoju bakterii i pleśni. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ręczniki są wieszane do suszenia na haczykach.

Suszarki bębnowe mogą suszyć ręczniki. Zapobiega to rozwojowi pleśni poprzez brak wysychania, a także blaknięciu pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych. Te zaawansowane technologicznie urządzenia są świetnym rozwiązaniem dla alergików.

Jak prać ręczniki, aby służyły jak najdłużej

Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta etykiety. (Warto przeczytać nasz artykuł: Co oznaczają symbole na etykietach?). Aby zapewnić czystość, pierz ręcznik w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jest to wskazane tylko wtedy, gdy ręczniki są używane w hotelach, szpitalach czy pensjonatach. Wysoka temperatura w warunkach domowych spowoduje jedynie szybkie zniszczenie włókien bawełnianych z konstrukcji ręcznika. Warto zainwestować w środki do dezynfekcji bielizny, które nie wymagają wysokich temperatur i mogą zagwarantować dezynfekcję już w 40 stopniach Celsjusza.

W jaki sposób można zmiękczyć ręczniki?

Te domowe triki mogą sprawić, że ręczniki będą miękkie.

  1. Mycie ręczników za pomocą octu: działa świetnie, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu do prania z włókien ręcznika. Nawet jeśli nie przeciążasz bębna pralki, możliwe jest, że ręcznik może pozostać z jakimś proszkiem lub płynem do płukania po kilku praniach. Warto zauważyć, że po praniu w ręcznikach nie będzie resztek zapachu octu. Może to być dla niektórych osób zaskoczeniem.
  2. Pranie ręczników z użyciem sody oczyszczonej: Do prania z proszkiem można dodać sodę oczyszczoną. To sprawia, że ciężkie ciasta są lekkie i puszyste i uwalniają tlen, gdy są podgrzewane lub podlewane. Soda oczyszczona może być również używana do prania ręczników. Delikatne bawełniane włókna ręcznika zostaną podniesione przez sodę oczyszczoną, co pozwoli mu zachować puszystość. Pół filiżanki sody oczyszczonej powinno być dodane do każdego ładunku prania. Soda oczyszczona może wybielić ciemne ręczniki, więc nie należy jej używać.
  3. Tabletka zmiękczająca wodę Twarda woda może powodować szorstkość. Możesz sprawdzić, czy to jest problem i wyprać ręczniki z tabletkami zmiękczającymi wodę.

Podsumowanie najlepszych sposobów na pranie ręczników

Skuteczność wymienionych powyżej metod zależy od tego, jak czyste są Twoje ręczniki i jak długo stosujesz te zasady. Jeśli po pierwszym praniu trików nie widzisz zadowalających rezultatów, nie poddawaj się. Czasami przywrócenie ręcznikom dawnej świetności zajmuje trochę czasu.

Jak to wygląda w przypadku Waszych? Czy macie jakieś inne pomysły na pranie ręczników, aby były dłużej miękkie, puszyste, czyli jednym słowem jak nowe? Chętnie wysłuchamy Waszych pomysłów!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾