Porządki w domu

Jak czyścić koce wełniane we właściwy sposób za każdym razem?

Przy odpowiedniej pielęgnacji, wełniane koce mogą przetrwać całe życie. I nie tylko to, ale wełniane koce są również odporne na plamy i wilgoć, są doskonałym źródłem ciepła i łatwym sposobem na dodanie stylu do przestrzeni.

Jednak pomimo najlepszych starań, aby wełniany koc nie był narażony na uszkodzenia, zdarzają się wypadki. Niezależnie od tego, czy jest to rozlany napój, wypadek zwierzaka, czy po prostu codzienne zużycie, któremu poddajemy naszą pościel, w końcu wełniany koc musi zostać wyprany. Ale co wtedy zrobić? W końcu pomimo tego, jak trwałe są wełniane koce w codziennym życiu, są one znacznie mniej, jeśli chodzi o czyszczenie.

Nie martw się: jesteśmy tutaj, aby poprowadzić Cię podczas prania wełnianego koca.

10 wełnianych koców, które są równie ładne, co przytulne

Katie Hodges Design

Jak często należy prać wełniane koce?

Wełniane koce są nie tylko ciepłe, ale także odporne na plamy i dość trwałe. Oznacza to, że wełniane koce nie są pościelą, którą będziesz prać co tydzień lub nawet co miesiąc. W rzeczywistości Woolmark, organizacja non-profit zajmująca się badaniem wełny, zaleca pranie wełnianych koców tylko raz na 3 miesiące.

Zbyt częste pranie wełnianych koców może je uszkodzić i skrócić ich żywotność, więc najlepiej jest zachować ostrożność, jeśli chodzi o częstotliwość prania.

Potrzebne rzeczy

  • Szczotka z miękkim włosiem
  • Grzebień do usuwania zmechaceń
  • Zestaw naprawczy do szycia (opcjonalnie)
  • Ocet i woda
  • Delikatne mydło bezpieczne dla wełny
  • Pralka
  • Ręczniki
  • Wieszak do suszenia lub sznur do bielizny

Anne Sage

Jak czyścić wełniane koce

Krok pierwszy: wytrzep

Zanim zabierzesz się za czyszczenie wełnianego koca, zacznij od wyniesienia go na zewnątrz, aby go wytrzepać i pozwolić mu przewietrzyć się na świeżym powietrzu. Po wykonaniu tej czynności może się okazać, że koc jest świeższy i został oczyszczony z większości zabrudzeń i nie wymaga już prania.

Krok drugi: Szczotka i grzebień

Czy twój wełniany koc nadal potrzebuje trochę TLC? Kontynuujmy. Następnie użyj szczotki z miękkim włosiem, aby usunąć uporczywy brud. Wszystkie ruchy szczotki powinny być wykonywane w tym samym kierunku.

Jeśli twój koc ma jakieś tabletki, użyj grzebienia de-pilling, aby je uporządkować.

Krok trzeci: Napraw wszelkie dziury

Pranie wełnianego koca z dziurami tylko je pogorszy, dlatego ważne jest, aby naprawić lub załatać wszelkie dziury przed kontynuowaniem. Użyj zestawu naprawczego do szycia, aby zszyć wszelkie rozdarcia, a w przypadku większych dziur rozważ zastosowanie łaty.

Krok czwarty: Nie zapomnij o usuwaniu plam

Jeśli twój wełniany koc ma jakieś większe plamy, nadszedł czas, aby się ich pozbyć. Aby to zrobić, będziesz potrzebować roztworu octu i wody w proporcji jedna część octu na dwie części wody. Namocz plamę roztworem, a następnie osusz szmatką.

Gold A La Mode

Krok piąty: Czas na pranie

PSA: Zanim przejdziesz dalej, sprawdź metkę na kocu. Jeśli jest na niej napisane, że można go prać wyłącznie chemicznie, najlepiej powierzyć ten krok profesjonalistom. Jeśli etykieta o tym nie wspomina (lub nigdzie jej nie ma), czytaj dalej.

Kolejna część jest najtrudniejszym etapem prania wełnianego koca. Aby rozpocząć, musisz umieścić koc w pralce wraz z delikatnym detergentem bezpiecznym dla wełny. Następnie nastaw pralkę na 15 minut namaczania w zimnej wodzie. Nie używaj ciepłej lub gorącej wody do prania wełnianego koca, ponieważ spowoduje to jego skurczenie i wypaczenie.

Po zakończeniu namaczania koca, ustaw pralkę na delikatny cykl (nadal używając zimnej wody) i pozwól jej działać. Większość delikatnych cykli nie obejmuje cyklu wirowania, ale sprawdź dwukrotnie, czy jest on wyłączony, ponieważ szorstki cykl wirowania może poważnie uszkodzić koc.

Krok szósty: Suszenie

Po namoczeniu, umyciu i wypłukaniu koca, połóż go płasko na łóżku z ręczników. Zwiń koc i ręczniki, aby usunąć nadmiar wody i upewnij się, że nie rozciągasz, nie skręcasz ani nie wykręcasz koca w żaden sposób.

Po usunięciu nadmiaru wody, należy pozostawić wełniany koc do wyschnięcia. Suszarka uszkodzi wełniany koc, więc należy go wysuszyć na powietrzu. Można to zrobić na zewnątrz, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, na sznurku do bielizny. Gdy koc wyschnie, można się w niego wtulić i cieszyć świeżo wyczyszczonym wełnianym kocem.

Wełniane koce można również suszyć wewnątrz. Użyj suszarki lub odpornego na rdzę drążka prysznicowego.

Erin Williamson

Wskazówki, jak dłużej utrzymać koc wełniany w czystości

Jak zapewne się domyślasz, pranie wełnianego koca nie jest łatwym zadaniem. Tak więc, im dłużej możesz utrzymać swój wełniany koc w czystości, tym lepiej! Oto kilka wskazówek, które pozwolą zachować jego świeżość przez cały rok:

  1. Szczotkuj i wietrz. Jeśli koc zaczyna wydawać się (lub pachnieć) nieco nieświeży, nie zawsze trzeba go prać. Zamiast tego użyj szczotki z miękkim włosiem, aby usunąć brud, a następnie pozwól mu wietrzyć się na zewnątrz (z dala od bezpośredniego światła słonecznego) przez kilka godzin, aby usunąć wszelkie zapachy.
  2. Dobrze przechowuj. Gdy wełniany koc nie jest używany przez dłuższy czas, ważne jest, aby przechowywać go ostrożnie. Wełniane koce należy przechowywać w plastikowym pojemniku w suchym, ciemnym miejscu, takim jak szafa, aby chronić je przed słońcem i wilgocią.
Oto jak wyczyścić wełniany dywan według profesjonalisty

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾