Porządki w domu

9 sposobów na pozbycie się moli w domu

Jeśli zaczynasz zauważać maleńkie dziury w ubraniach lub pajęczyny w pobliżu jedzenia (lub co gorsza w nim), prawdopodobnie masz problem z molami. Istnieją dwa rodzaje moli domowych: mole odzieżowe, które zjadają ubrania z naturalnych włókien, oraz mole spiżarniane, które zjadają ziarna i inne suche towary w spiżarni.

Oba stworzenia są frustrujące i mogą kosztować Cię czas i pieniądze. Jeśli jesteś gotowy pożegnać się z problemem moli (lub zapobiec mu w pierwszej kolejności), oto 9 sposobów na pozbycie się moli w Twoim domu.

harpazo hope / getty images

Utrzymuj szczelność

Zapobieganie to najlepszy pierwszy krok, jaki możesz podjąć przeciwko molom. A najlepszym sposobem zapobiegania molom jest odcięcie wszelkich potencjalnych źródeł pożywienia dla nich. Oznacza to przechowywanie żywności w spiżarni w szczelnych pojemnikach - zwłaszcza wszelkich ziaren, ryżu i karmy dla zwierząt.

Mole lubią też chrupać tkaniny pochodzenia zwierzęcego, takie jak wełna, jedwab czy kaszmir. Z tego powodu powinieneś uszczelnić te ubrania poza sezonem - użyj worka próżniowego lub szczelnego schowka pod łóżkiem. Nie zapomnij też wrzucić tam kilku bloków cedrowych lub saszetek z lawendą.

veni vidi shoot / getty images

Cedr

Cedr jest dobrze znany ze swoich właściwości odstraszających mole. Cedr wydziela feromony, które odstraszają mole i inne owady, dlatego warto mieć go w pobliżu, aby trzymać mole z daleka. Możesz użyć cedru w wielu formach - olejek cedrowy można rozcieńczyć z wodą w butelce z rozpylaczem i spryskać nim ubrania lub inne tkaniny, albo użyć bloków cedrowych w szufladach komody lub w rogach szafy.

Zioła

Jeśli zapach cedru jest dla Ciebie zbyt silny lub jeśli cedrowy środek na mole nie działa w Twoim domu, wypróbuj saszetkę ziołową. Robić jeden, wypełnia małą tkaninową torbę z few silnie pachnącymi suszonymi lub sproszkowanymi ziołami, jak rozmaryn, tymianek i goździki. Powieś torbę w spiżarni lub szafie w sypialni, a jej silny zapach będzie trzymał mole z dala. Ty potrzebujesz wymieniać ten torbę każdy kilka tygodni few miesiące, gdy zapach blaknie z czasem.

elena botta / getty images

Lawenda

Jeśli wolisz, by szafa w Twojej sypialni nie pachniała jak pizzeria, wypróbuj ostrzejszy (ale bardziej kwiatowy) zapach: lawendę. Możesz wypełnić małą saszetkę suszoną lawendą, tak jak w przypadku mieszanki ziół powyżej, i powiesić ją w miejscach podatnych na mole. Możesz też zanurzyć waciki lub patyczki higieniczne w olejku lawendowym i umieścić je w szufladach i pojemnikach do przechowywania pod łóżkiem.

Odkurzanie

Regularne odkurzanie to kolejna ważna rzecz, którą możesz zrobić, aby zapobiec molom w swoim domu. Zwróć szczególną uwagę na dywany w pobliżu miejsc, w których przechowywane są ubrania, takich jak pod łóżkiem lub w rogach szafy. Dodatkowo, nie zapomnij opróżnić i wyczyścić filtra i pojemnika po zakończeniu odkurzania - nie chcesz, aby mole ukryły się w odkurzaczu.

Mohd Sauffee Zulkiflee / getty images

Kulki na mole

Kolejny sprawdzony środek na mole? Kulki na mole. Kulki na mole składają się z chemicznego pestycydu, który powoli wydziela gaz zabijający mole i ich larwy. Kulki na mole są często używane w szufladach, pod łóżkiem do przechowywania odzieży lub w innych miejscach, które są wrażliwe na uszkodzenia spowodowane przez mole. Kulki na mole mogą przetrwać do roku i można je znaleźć w dziale sprzątania w prawie każdym większym sklepie spożywczym.

Pułapki na mole

Innym sposobem na pozbycie się moli bez większego majsterkowania na swoim końcu jest użycie pułapki na mole. Pułapki na mole emitują feromony, które przyciągają mole do jej taśmy klejącej. Jednak, gdy wylądują na pułapce, utkną.

Jeśli pójdziesz tą drogą, upewnij się, że kupujesz odpowiednią pułapkę, ponieważ różne ćmy są przyciągane do różnych feromonów. Kupuje karmowego ćmy pułapkę dla ćmy w twój spiżarni, i odzieżowego ćmy pułapkę dla ćmy w twój szafie.

eyecrave / getty images

Stosuj ekstremalne temperatury

Jeśli znajdziesz mole w swojej szafie, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest potraktowanie ocalałej odzieży. W zależności od instrukcji pielęgnacji odzieży, umyj i wysusz ją w najwyższej możliwej temperaturze lub umieść ją w plastikowej torbie w zamrażarce na co najmniej 72 godziny. Ekstremalne temperatury zabijają mole i ich larwy. Niestety, jeśli znajdziesz mole w swoim jedzeniu lub produktach suchych, jest tylko jedna opcja: wyrzuć je.

Umyj to

Po wyrzuceniu lub wypraniu towarów zaatakowanych przez mole, nadszedł czas na wyczyszczenie powierzchni, na których znajdowały się te przedmioty. Używając kombinacji mydła lub octu i ciepłej wody, spryskaj półki w spiżarni lub szafie, na których znajdowały się mole. Czyszczenie tych powierzchni zapewnia, że żadne larwy moli nie trzymają się w pobliżu po zakończeniu czyszczenia.

Jak pozbyć się paskudnych gnatów wokół domu

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾