Porządki w domu

Właściwy sposób czyszczenia i pielęgnacji kołdry

Ważne jest, aby regularnie prać pościel, ale w przypadku delikatnych kołder obowiązują inne zasady. Kołdry mogą łatwo ulec uszkodzeniu przez większość naszych nowoczesnych metod czyszczenia i najlepiej prać je ręcznie, używając detergentów bez barwników, wybielaczy i zapachów. Choć można je czyścić w pralce, może to być ryzykowne, zwłaszcza jeśli kołdra jest zabytkowa lub wykonana ręcznie.

Testowanie tkaniny przed praniem

Ponieważ kołdry są wykonane z wielu tkanin i kolorów, niezwykle ważne jest, aby wykonać test na trwałość koloru przed praniem, zwłaszcza jeśli jakiekolwiek sekcje mają żywe, bardzo nasycone kolory, które mogą krwawić. Aby to zrobić, zanurz czysty kawałek bawełny w gorącej wodzie, a następnie delikatnie potrzyj go na małym, niewidocznym obszarze kołdry. Jeśli kolor blaknie lub krwawi na bawełnę, unikaj prania w pralce i rozważ użycie profesjonalnego łapacza kolorów podczas prania.

Te kołdry i pledy podniosą Twoje łóżko i zapewnią Ci przytulność

Co potrzebujesz:

  • Igła i nitka
  • Delikatny, wolny od barwników i perfum detergent
  • Destylowany ocet
  • Niejodowana sól
  • Łapacz kolorów
  • Kosz na pranie lub kosz na bieliznę
  • Ciężkie ręczniki
  • Stojak do suszenia

Jak prać ręcznie kołdrę

Krok 1: Sprawdź, czy kołdra nie jest uszkodzona

Dokładnie sprawdź kołdrę, aby upewnić się, że nie ma małych rozdarć, luźnych nici lub rozciągniętych szwów. Jeśli jest coś, co trzeba naprawić, użyj igły i nici, aby załatać to przed praniem kołdry.

Krok 2: Przygotuj wannę

Ze względu na swój rozmiar i wagę, najlepszym miejscem do prania kołdry jest wanna. Najpierw szybko wyczyść wannę, aby upewnić się, że nie ma w niej żadnych pozostałości chemicznych, które mogłyby potencjalnie uszkodzić kołdrę, a następnie napełnij ją do połowy zimną wodą i dodaj detergent oraz środek do wyłapywania kolorów (jeśli używasz) zgodnie z instrukcjami producenta.

Ręczne pranie kołdry w wannie na pewno spowoduje rozlanie się płynu, więc załóż swobodne ubranie i spodziewaj się, że będziesz mokry. Dobrym pomysłem jest również oczyszczenie podłogi w łazience i trzymanie mopa i ciężkich ręczników pod ręką w razie potrzeby.

Krok 3: Zanurz kołdrę

Włóż jeden koniec kołdry do wanny i stopniowo wprowadzaj resztę, co zapewni, że kołdra nie będzie się plątać i będzie równomiernie nasycona wodą i detergentem. Dodaj więcej wody i detergentu w razie potrzeby, aby upewnić się, że kołdra jest całkowicie zanurzona.

Krok 4: Delikatnie mieszaj

Ostrożnie wiruj kołdrę w wodzie przez około 30 sekund, starając się nie rozpryskiwać wody z wanny. Pozwól kołdrze namoczyć się w wodzie przez około 15 minut, dając jej jeszcze kilka delikatnych machnięć w połowie drogi.

Krok 5: Opłucz ją

Pozostawiając kołdrę w wannie, spuść wodę z mydłem. Napełnij wannę zimną, świeżą wodą i delikatnie mieszaj kołdrę przez około minutę, aby pomóc uwolnić brud i detergent. Opróżnij wannę, napełnij ją ponownie zimną wodą i powtarzaj, aż woda będzie czysta i wolna od mydła.

Krok 6: Dodaj ocet

Gdy woda do płukania jest już czysta, dodaj ½ szklanki białego octu destylowanego, aby usunąć wszelkie pozostałości po detergencie, ponownie delikatnie mieszając kołdrę przez około minutę. Dodanie octu pomoże również zachować żywe kolory kołdry i sprawi, że tkaniny kołdry będą miękkie i elastyczne po wyschnięciu.

Krok 7: Usuń nadmiar wody

Opróżnij w pełni wannę, a następnie zacznij naciskać rękami każdy obszar kołdry, aby wypchnąć nadmiar wody, aż twoje ręce nie będą mogły naciskać więcej. (To zajmie trochę czasu, więc bądź cierpliwy).

Kołdry są ciężkie, gdy są mokre, a drugi zestaw rąk ułatwi proces suszenia.

Krok 8: Częściowe suszenie kołdry

Wyjmij kołdrę z wanny, wkładając ją prosto do czystego kosza na śmieci lub kosza na bieliznę z ciężkim ręcznikiem na dnie, aby wchłonąć wszelkie krople.

Arbor & Co.

Jak wyprać kołdrę w pralce

Krok 1: Upewnij się, że kołdra będzie pasować

Kołdry to duże, nieporęczne rzeczy, więc jeśli nie mieszczą się i nie mogą swobodnie poruszać się w pralce, nie należy próbować ich wciskać. W takim przypadku należy wyprać kołdrę ręcznie, jak opisano powyżej, lub oddać ją do profesjonalnego czyszczenia chemicznego.

Krok 2: Sprawdź, czy kołdra nie jest uszkodzona

Dokładnie sprawdź kołdrę, czy nie ma małych rozdarć, luźnych nici lub rozciągniętych szwów. Jeśli jest coś, co należy naprawić, użyj igły i nici, aby załatać to przed praniem kołdry.

Krok 3: Pranie kołdry

Ustaw pralkę na delikatny cykl, używając tylko zimnej wody. Dodaj delikatny detergent zgodnie z instrukcjami na butelce. Nawet jeśli używasz delikatnego detergentu, nadal możliwe jest, że kolory kołdry wyblakną podczas prania w pralce. Aby zachować ich jasność, możesz dodać pół filiżanki soli niejodowanej do cyklu prania lub filiżankę octu do cyklu płukania.

Jak suszyć kołdrę

Krok 1: Weź pod uwagę suszarkę

Kołdry powinny być suszone na powietrzu, ale aby przyspieszyć proces i usunąć nadmiar wody, którą mogły przegapić twoje ręce, możesz je wysuszyć w suszarce. Użyj niskiej temperatury i delikatnego ustawienia suszarki, zatrzymując się, gdy kołdra będzie wilgotna.

Krok 2: Kontynuuj suszenie na zewnątrz

Aby zapobiec nadwyrężeniu lub zerwaniu nici kołdry podczas suszenia, unikaj suszenia na sznurku do ubrań i susz kołdrę na płasko. Najlepszym sposobem na to jest bardzo duży stojak do suszenia, ale jeśli go nie posiadasz, ułóż grubą warstwę ręczników na płaskiej powierzchni w bezpośrednim świetle słonecznym i równomiernie rozłóż kołdrę na wierzchu, tak jak w przypadku łóżka. Sprawdzaj kołdrę regularnie, regulując ją w razie potrzeby, aż będzie całkowicie sucha.

Modern House Vibes

Jak często powinieneś prać swoją kołdrę?

W przeciwieństwie do prześcieradeł i koców, najlepiej jest prać kołdry tak rzadko, jak to tylko możliwe. Kołdry są zbyt delikatne dla regularnego prania, które może uszkodzić tkaninę i spowodować degradację kołdry. Jeśli używasz kołdry codziennie, możesz potrzebować jej tylko dwa razy do roku. Jeśli jednak masz zwierzęta domowe, które lubią spać na kołdrze, możesz chcieć prać ją częściej, ale mimo to staraj się ograniczyć głębokie pranie do minimum.

Wskazówki dotyczące utrzymania kołdry w czystości

Aby odświeżyć kołdrę między kolejnymi czyszczeniami, należy ją regularnie wietrzyć, najlepiej na zewnątrz. Kiedy nie używasz kołdry, zawiń ją w bawełnianą torbę i przechowuj w ciemnym, suchym miejscu, np. w szafie (unikaj szaf w piwnicy, które mogą być zatęchłe).

Podczas przechowywania wyjmij kołdrę mniej więcej raz w miesiącu i złóż ją w innym kierunku, co zapobiegnie jej zniekształceniu lub powstaniu zagnieceń.

Jak wyprać kołdrę w 5 szalenie łatwych krokach

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾