Domowe porady

Jak czyścić okulary Jak czyścić okulary

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();

Czyszczenie okularów to tylko jeden z elementów dbania o akcesorium codziennego użytku. Noszenie okularów to nie tylko poprawa naszego widzenia. Jednak dbanie o swój wzrok i okulary jest równie ważne. Jak czyścić okulary, aby zachować ich właściwości korekcyjne i długowieczność? Mamy na to odpowiedź!

Spis treści

Jak czyścić okulary Jak czyścić okulary.

Jak czyścić okulary Czyszczenie okularów: Podstawowe zasady

Nie możemy żyć bez okularów, jeśli mamy wadę wzroku. Ale, nie powinny być one zbyt uciążliwe. Podczas czyszczenia okularów trzeba przestrzegać pewnych wytycznych. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem czyszczenia okularów poznać podstawowe zasady prawidłowego ich czyszczenia.

 1. Przed czyszczeniem okularów należy oczyścić ręce. Dzięki temu okulary nie będą zabrudzone ani nie będą miały na sobie cząsteczek kurzu. Lepiej nie pożyczać okularów, gdyż może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii na ich powierzchnię.
 2. Najlepiej jest odpowiednio wyczyścić całe okulary. Aby przywrócić naszym okularom ich pierwotny stan, powinniśmy najpierw wyczyścić oprawki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zarówno oprawki, jak i soczewki są czyste.
 3. Okulary korekcyjne należy myć tylko w ciepłej wodzie. Gorąca woda może spowodować uszkodzenie soczewek. Okulary nigdy nie powinny być suszone i zawsze powinny być nawilżone. Pomijając ewentualne uszkodzenie powłoki antyrefleksyjnej, jest to możliwe do wykonania.
 4. Po wysuszeniu okularów korekcyjnych należy przetrzeć je bawełnianym ręcznikiem lub ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu unikniesz ich zarysowania. Pamiętaj również, aby przetrzeć powierzchnię szkieł czystą ściereczką.
 5. W przypadku okularów ważne jest odpowiednie przechowywanie. Dobrym wyborem jest etui.

Może zainteresuje Cię również domowe mycie okien.

Jakie są najlepsze narzędzia do czyszczenia szyb?

Okularów nie można czyścić żadnymi innymi preparatami. Do czyszczenia okularów najlepiej używać łagodnego płynu. Po wyczyszczeniu należy dokładnie wypłukać okulary. Można również wyczyścić okulary ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Skuteczne mogą być również specjalne chusteczki czyszczące. Lepiej nie używać środków czyszczących, które mogą uszkodzić szklane powierzchnie. Zamiast tego warto zainwestować w specjalny płyn do mycia. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest produkt oraz czy znajdują się na nim dodatkowe dekoracje, np. malowane zauszniki. Istnieje jednak wiele sposobów na czyszczenie okularów. Nawet ściereczka z mikrofibry da zadowalające efekty.

Dowiedz się, jak czyścić piekarnik i jak czyścić pralkę.

Jak czyścić okulary domowym sposobem

Czyszczenie okularów może być trudne, zwłaszcza jeśli nie jest to coś, na czym się znasz. Warto poznać sprawdzone metody, aby nie porysować okularów. Jak czyścić okulary

Czyszczenie okularów progresywnych

Stają się one coraz bardziej popularne. Są nie tylko wygodne w widzeniu, ale również świetnie wyglądają. Jak czyścić szkła progresywne? Nie ma innych metod niż te, które są stosowane do czyszczenia innych rodzajów soczewek. Warto zaznaczyć, że okularów progresywnych nie można czyścić zwykłymi chusteczkami do czyszczenia okularów. Dlaczego? W ich składzie można znaleźć alkohol, który może negatywnie wpłynąć na soczewki. Lepiej jest czyścić okulary za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne nie wymagają wyszukanych metod czyszczenia. Główną zasadą podczas czyszczenia okularów przeciwsłonecznych jest unikanie zarysowania szkieł. Dobrym pomysłem jest między innymi zaopatrzenie się w środki czyszczące, które można nabyć w salonie optycznym. Można również użyć odpowiednich preparatów w sprayu lub umyć miękką szmatką.

Jak czyścić okulary, aby nie powstawały smugi

Na przykład smugi najczęściej pojawiają się w okularach z powłokami antyrefleksyjnymi. W tej sytuacji najlepsze jest gotowe, skuteczne rozwiązanie. Warto zainwestować w środki czyszczące, które trwale usuwają smugi z okularów. Woda z płynem do mycia naczyń, czy płyn do okularów również zagwarantuje oczekiwane rezultaty. Obie te mieszanki mogą skutecznie usunąć tłuszcz i brud z soczewek i oprawek.

Sprawdź także:

Jak czyścić okulary: Jakich błędów powinieneś unikać?

Warto dowiedzieć się, jakich błędów nie można popełniać w codziennej pielęgnacji okularów. O jakich innych rzeczach należy pamiętać przed czyszczeniem okularów.

 • Do czyszczenia okularów nie należy używać ręczników papierowych ani papieru toaletowego. Nie można wycierać soczewek na ubraniach ani używać zwykłych chusteczek.
 • Unikaj używania zbyt dużej siły podczas mycia okularów
 • Lepiej jest myć okulary używając delikatnych środków i produktów, które nie zawierają amoniaku.
 • Nie zaleca się czyszczenia okularów śliną! Dlaczego. Zawiera ona oleje i inne szkodliwe substancje.
 • Nie należy narażać soczewek na zbyt wysoką temperaturę lub szok termiczny.

Czyste okulary - o czym jeszcze warto pamiętać?

Oto kilka najlepszych wskazówek, jak dbać o okulary korekcyjne.

 • Aby wyczyścić okulary podczas nieobecności w domu, trzymaj w pobliżu środki do czyszczenia soczewek.
 • Przed czyszczeniem okularów należy umyć ręce
 • Umyj dobrze oprawki.
 • Zdejmuj okulary obiema rękami, aby przypadkowo nie uległy uszkodzeniu.
 • Trzymaj okulary z dala od innych kosmetyków, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie powłoki akcesorium.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾