Porządki w domu

Jak prawidłowo czyścić podłogi z płytek ceramicznych i zachować ich blask?

Płytki ceramiczne mogą być cudownie łatwą w utrzymaniu podłogą i szczególnie dobrze sprawdzają się w miejscach, w których często dochodzi do rozlania wody i zachlapania, takich jak łazienki i kuchnie.

Jednak nawet najbardziej łatwa w utrzymaniu podłoga wymaga od czasu do czasu porządnego czyszczenia. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby Twoje płytki były lśniące, czyste i wolne od rozprysków.

Jak często należy czyścić płytki?

Ogólnie rzecz biorąc, podłogi z płytek można czyścić na sucho za pomocą miotły lub odkurzacza raz w tygodniu. Mniej więcej raz w miesiącu warto jednak sięgnąć po mopa i wiadro, aby wyczyścić podłogę na mokro.

Potrzebne rzeczy:

  • Odkurzacz
  • Ocet
  • Płaski mop
  • Szczoteczka do zębów
  • Środek do czyszczenia podłóg o neutralnym PH

Erin Williamson Design

Krok 1: Czyszczenie płytek na sucho

Czyszczenie podłóg na sucho raz w tygodniu to dobra praktyka. Nie tylko zapobiega gromadzeniu się żwiru i zanieczyszczeń, ale jest również dobre dla płytek. Podczas chodzenia nagromadzone zanieczyszczenia mogą wcierać się w płytki, uszkadzając wykończenie i matowiąc połysk.

Aby wyczyścić podłogę z płytek na sucho, wystarczy zamieść lub odkurzyć cały obszar, uważając, aby dostać się pod blaty i zlewozmywaki. Odkurzacze są świetne do szybkiego wykonania tej czynności, ale miotły mają takie zalety, jak możliwość dostania się do wąskich przestrzeni bez konieczności używania przystawek. W przypadku obszarów o dużym bałaganie, takich jak ruchliwe kuchnie, może być konieczne częstsze czyszczenie na sucho.

Krok 2: Przejdź do czyszczenia na mokro

Raz w miesiącu (lub rzadziej w mniej uczęszczanych miejscach) należy również czyścić podłogi na mokro. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia podłogi na sucho. Chociaż istnieje wiele specjalistycznych środków czyszczących do każdej możliwej powierzchni i materiału, w przypadku większości podłóg z płytek można wykonać własną wersję za znacznie mniejsze pieniądze.

Krok 3: Zrób swój własny środek czyszczący i mop

Używając 1/4 szklanki octu na każdą kwartę wody, można przygotować roztwór czyszczący, który świetnie sprawdza się na płytkach ceramicznych i porcelanowych. Po wymieszaniu roztworu można przystąpić do mopowania.

Dostępnych jest wiele różnych mopów i większość z nich powinna działać dobrze, ale unikaj mopów gąbkowych. Mogą one wepchnąć brudną wodę do fug. Jeśli zależy Ci na wygodzie płaskiego mopa, poszukaj tych z mikrofibry lub bawełny, które można wycisnąć. W przypadku mniejszych powierzchni, takich jak pół wanny, można również zrezygnować z mopa i użyć czystej szmatki.

  1. Czyść długimi, równymi pociągnięciami, pracując od odległego rogu pokoju w kierunku drzwi, jeśli to konieczne.
  2. Jeśli podłogi są naprawdę brudne, może być konieczne ponowne napełnienie wiadra i spłukanie mopa, aby uniknąć mętnej podłogi.
  3. Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoje podłogi lśniły, osusz je później czystym ręcznikiem.

Krok 4: Zajmij się fugami

Jeśli fugi zaczynają wyglądać na bardzo brudne, może być konieczne użycie szczoteczki do zębów lub małej szczoteczki z włosiem i środka do czyszczenia fug. Możesz również przygotować pastę czyszczącą DIY z sody oczyszczonej, łagodnego mydła i nadtlenku wodoru. Nałóż środek czyszczący za pomocą szczotki i wyszoruj je do czysta.

Kompletny przewodnik po czyszczeniu fug z płytek

Krok 5: Usuwanie plam

Ponieważ większość płytek jest nieporowata, plamy nie są powszechne. Zaschnięte plamy można często usunąć za pomocą mopa, ale czasami plama może okazać się bardziej uporczywa.

Jeśli plamy pozostaną, można użyć gorącej wody i detergentu, a następnie zmyć je nadtlenkiem wodoru. Plamy z tłuszczu można usunąć za pomocą sody oczyszczonej lub komercyjnego środka czyszczącego, jeśli to konieczne. Jeśli coś zaschło, spróbuj pozostawić mieszaninę czyszczącą na chwilę, aby ją poluzować.

Pure Salt Interiors

Wskazówki dotyczące czyszczenia specjalnych płytek

Porcelana i ceramika to dwa najpopularniejsze rodzaje płytek. Jeśli jednak posiadasz inne płytki, takie jak łupek lub marmur, będziesz musiał podjąć nieco inne kroki, aby zachować ich świeży wygląd.

W przypadku płytek marmurowych, granitowych i łupkowych można użyć tej samej metody opisanej powyżej, ale należy unikać kwaśnych środków czyszczących, takich jak ocet. Zamiast tego użyj detergentu o neutralnym pH lub środka do czyszczenia podłóg. Podczas gdy ceramika i porcelana są również bardzo wytrzymałe, inne materiały, takie jak marmur i winyl, mogą zostać zarysowane przez ścierne środki czyszczące.

Linoleum, które czasami może być układane we wzór płytek, jest bardzo odporne i może być czyszczone tak samo jak podłogi z płytek. Sprawdź tylko, czy linoleum może wymagać ponownego pokrycia woskiem w celu jego ochrony.

30 pomysłów na płytki łazienkowe, które zainspirują Cię do kolejnej przebudowy

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾