Aranżacja wnętrz

Jak długo wytrzymują materace?

Przeciętny człowiek spędza w łóżku około jednej trzeciej swojego życia, nie powinno więc dziwić, że materace nie są wieczne. To, jak długo wytrzymają, zależy od wielu czynników, takich jak styl materaca, jakość materiałów użytych do jego produkcji, a nawet Twoje osobiste nawyki związane ze snem. Oto jak określić, czy nadszedł czas na wymianę materaca.

Jak długo działają materace?

Większość materaców wytrzymuje od 7 do 10 lat, ale może się zdarzyć, że materac padnie dużo wcześniej. Jeżeli Twój obecny materac jest niewygodny do spania, powinieneś rozważyć jego wymianę bez względu na wiek.

Które materace działają najdłużej?

Na rynku jest kilka rodzajów materacy, z których najczęściej spotykane to te na osnowie, piankowe i lateksowe. Materace sprężynowe są najczęściej spotykane od czasu ich wynalezienia w 1857 roku, ale mimo że w swojej 165-letniej historii doczekały się wielu ulepszeń, mają najkrótszą żywotność na tej liście. Z kolei lateks ma najdłuższą. Jednak żywotność materaca nie powinna być jedyną kwestią, którą należy brać pod uwagę podczas zakupów nowego materaca.

Jak długo działają materace sprężynowe?

Wnętrze materaca sprężynowego (lub cewkowego) jest wykonane z, no właśnie, sprężyn. Sieć stalowych cewek zapewnia większość wsparcia materaca; niektóre modele opierają się w 100% na systemie cewek, podczas gdy inne unowocześniły klasyczną konstrukcję cewek warstwami pianki pamięciowej lub ultra-pluszowymi poduszkami. Materace sprężynowe wytrzymują średnio od 5,5 do 6,5 roku, ale ich żywotność zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanych sprężyn.

Sprężyny w materacu sprężynowym mogą być połączone lub niepołączone. Połączone cewki reagują jako pojedyncza jednostka na każdy rodzaj nacisku, co sprawia, że nie jest to idealne rozwiązanie dla par, ale dobry, niedrogi wybór dla osób śpiących samotnie. Jeśli materac z połączonymi cewkami jest dzielony między dwie lub więcej osób, zacznie się zużywać szybciej niż w przypadku użytkowania go przez jednego śpiocha, wytrzymując pięć lat lub mniej. Niepołączone cewki poruszają się niezależnie i są zwykle pokryte pianką lub wyściółką, aby zapewnić dodatkowe wsparcie, a także sprawić, że łóżko będzie bardziej wygodne. Są to najbardziej trwałe rodzaje materaców sprężynowych i mogą trwać nawet dłużej niż 7 lat dla wielu osób śpiących samotnie.

Jak długo działają materace piankowe?

Istnieje wiele rodzajów materacy piankowych, które są dostępne w bardzo zróżnicowanych cenach, w zależności od materiału, z którego są wykonane, a ich żywotność jest odpowiednia.

Najtańsze materace piankowe są wykonane z poliuretanu i są najmniej trwałe. Te materace mogą być dobrymi, przyjaznymi dla budżetu opcjami dla krótkoterminowych zastosowań, lub w rzadko używanych pokojach gościnnych. Jednak przy codziennym użytkowaniu materace z pianki polipropylenowej szybko wywołują wrażenie ciała, tracą zdolność do zapewnienia przyzwoitego wsparcia i mogą wymagać wymiany w czasie krótszym niż jeden rok.

Pianka pamięciowa została wynaleziona przez NASA w latach 70. i pierwotnie była stworzona do stosowania w sprzęcie ochronnym i samolotach. Materace z pianki memory zapewniają spektakularne, równomierne wsparcie, ponieważ dopasowują się do krzywizn ciała, równomiernie rozprowadzają nacisk i nie będą się powoli zapadać, gdy będziesz na nich spać. Materace z pianki memory były kiedyś drogie, ale w ostatnich latach stały się bardziej przystępne cenowo, ponieważ procesy produkcyjne uległy poprawie, a firmy oferujące "materace w pudełku" uczyniły biznes materacowy bardziej konkurencyjnym. Przeciętnie materace z pianki memory mogą służyć od ośmiu do dziesięciu lat.

Jak długo działają materace lateksowe?

Ze względu na wysokie koszty materiałów i produkcji, materace lateksowe - które zapewniają pełne wsparcie konturowe, tak jak pianka pamięciowa - były historycznie najdroższym rodzajem materaca od czasu ich masowego wprowadzenia na rynek w latach 60-tych. Podobnie jak w przypadku pianki memory, postęp technologiczny przyczynił się w ostatnich latach do obniżenia cen materaców lateksowych. Mimo że są one bardziej przystępne niż kiedykolwiek wcześniej, materace lateksowe nadal są dobrem luksusowym, a ich żywotność jest bardzo długa. Wykonane z wytrzymałych materiałów roślinnych lub ropopochodnych materace lateksowe wytrzymują zwykle co najmniej dekadę, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą nawet 15 lat lub więcej.

Kiedy należy wymienić materac

Jeżeli budzisz się mniej wypoczęty lub odczuwasz chroniczny ból pleców, winny może być twój materac. Przyjrzyj się swojemu materacowi i sprawdź, czy nie zwisa w miejscach, w których śpisz, lub czy nie ma widocznych odcisków ciała w miejscu, w którym śpisz. Jeśli tak, to czas zacząć rozglądać się za wymianą. Aby przedłużyć żywotność materaca, co trzy miesiące obracaj go o 180 stopni, co pomoże mu równomiernie się zużywać.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾