Domowe porady

W jaki sposób wyprać kurtkę? Sprawdzone sposoby!

Kurtki zimowe są trwałe i mogą służyć przez wiele lat, jeśli będziemy je prawidłowo prać. Jak prać kurtkę wykonaną z puchu, nylonu lub membrany? Podpowiadamy!

Spis treści.

  • Jak wyprać kurtkę zimową?
  • Jak prać kurtki puchowe?
    • Pranie płaszcza puchowego w pralkach automatycznych
    • Pranie ręczne i suszenie
  • Pranie kurtki, która posiada membranę
  • Jak prać kurtkę wykonaną z poliamidu?

Jak prać kurtkę zimową

Kiedy nosimy kurtkę, istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ona zabrudzona, przemoczona lub śmierdząca. Nie musimy się martwić o pranie kurtek, o ile przestrzegamy kilku uniwersalnych zasad.

Najpierw przeczytajmy metki na naszych kurtkach . Z metek dowiemy się, z jakiego materiału wykonana jest kurtka, jak ją czyścić i w jakiej temperaturze prać. Wskazówki z metki to klucz do sukcesu w prawidłowej pielęgnacji kurtki.

2. Pamiętaj o opróżnianiu kieszeni w kurtce. Należy o tym pamiętać, aby uniknąć niespodzianki w postaci sproszkowanych i lepkich chusteczek na całym ubraniu lub podartych przez przedmioty, które uciekły z kieszeni podczas szybkiego prania. Dobrym zwyczajem jest zapinanie kieszeni na zamek błyskawiczny, jeśli posiada on suwak.

3) Kurtki pierzmy osobno, bez towarzystwa innych materiałów i kolorów.

Jeśli nasza kurtka jest mocno zabrudzona, przed wrzuceniem jej do pralki powinniśmy zmyć brud wilgotną gąbką.

Jak prać kurtkę puchową

Kurtki puchowe znane są ze swojej lekkości i właściwości izolacyjnych. Są lekkie i ciepłe, nawet w najzimniejsze dni. Nie należy prać kurtek puchowych w pralni chemicznej, aby nie straciły swoich właściwości. Aby zapobiec utracie fasonu kurtki, należy odwrócić ją na lewą stronę i zapiąć.

Jak prać kurtkę puchową za pomocą pralki

Przed włożeniem kurtki do pralki sprawdź jej metkę. Jeśli uznasz, że pranie kurtki to dobry pomysł, ustaw wirowanie na 700 obrotów na minutę z temperaturą nie przekraczającą 30 st. C. Do prania kurtek najlepiej używać płynu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Proszek może pozostawić smugi na tkaninie. Płyn do zmiękczania tkanin może powodować przywieranie piór w kurtkach. Jeśli obawiamy się, że kurtki będą się wypełniać, możemy wrzucić do pralki kilka piłeczek tenisowych. Po wypraniu kurtki puchowej możemy ją odwirować do 600 razy na minutę.

Pranie ręczne i suszenie

Jeśli na metce jest napisane, że kurtkę należy prać ręcznie, odwróć ją do środka i namocz na jakiś czas w wodzie. Pamiętaj, aby podczas prania ręcznego temperatura wody nie przekraczała 30 stopni Celsjusza. Podczas prania delikatnie ugniataj kurtkę. Nie wykręcaj jej. Bądź cierpliwy i przepłucz kilka razy. Możemy włożyć kurtkę na cykl wirowania (600 obrotów na minutę) w pralce lub ręcznie wycisnąć nadmiar wody.

Jak wysuszyć płaszcz puchowy? Można rozłożyć go na suszarce w ciepłym miejscu lub użyć suszarki elektrycznej. W tym przypadku temperatura suszarki nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Aby uniknąć kołtunienia piór, kurtek do prania nie należy wieszać na wieszakach. Unikaj suszenia kurtki w pełnym słońcu, aby uniknąć plam. Po wysuszeniu kurtki można ją po prostu rozłożyć.

Pranie kurtki, która ma membranę

Membrana jest wodoodporna i odprowadza wilgoć z naszego ciała na zewnątrz. Najlepiej prać ten materiał w płynie przeznaczonym do prania tego typu odzieży. Dzięki temu materiał nie straci nic ze swoich właściwości.

Jak prać kurtkę, która jest wykonana z poliamidów?

Poliamid (nylon), to bardzo wytrzymały materiał. Zaletą poliamidu jest to, że jest wodoodporny i nie musimy się martwić o zmarszczki. Jak prać kurtkę z nylonu? Postępując dokładnie tak samo jak z płaszczem puchowym i membranowym.

Pamiętajmy o czyszczeniu kurtek i ich impregnacji. Dzięki temu nie stracą swoich właściwości, a my będziemy mogli dalej się nimi cieszyć!

Możesz przeczytać nasze artykuły, jeśli chcesz wiedzieć jak wyprać sweter lub jak wyczyścić płaszcz.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾