Porządki w domu

Jak wyczyścić nawilżacz w 5 prostych krokach

Jeśli mamy być całkowicie szczerzy, nie dajemy naszym nawilżaczom wystarczającego uznania. Jasne, nawilżacz nie jest tak niezbędny jak, powiedzmy, piekarnik lub czujnik dymu; jednak zastrzyk wilgoci, jaki daje, sprawia, że nasze dni w domu są o wiele przyjemniejsze. Więc dlaczego nie powinniśmy dać mu trochę TLC z dokładnym czyszczeniem od czasu do czasu?

Te 9 nawilżaczy będzie Twoimi zimowymi bohaterami

Ponieważ nawilżacz wprowadza wilgoć do pomieszczenia, można by pomyśleć, że jest to urządzenie wymagające niewielkiej konserwacji i samoczyszczące. Ale w rzeczywistości? Jest to jedno z najważniejszych urządzeń, które należy utrzymywać w doskonałej formie. Nie martw się, utrzymanie nawilżacza w nieskazitelnym stanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Chcesz mieć dowód? Poprosiliśmy eksperta od czyszczenia, Deana Daviesa, aby pokazał Ci jak to się robi.

Poznaj eksperta

Dean Davies jest ekspertem od sprzątania w Fantastic Cleaners. Ta brytyjska firma zajmuje się wszystkim, od czyszczenia dywanów, poprzez sanityzację pomieszczeń, aż po konserwację Twoich ulubionych urządzeń.

Krok pierwszy: Przygotuj swój nawilżacz

Chociaż Twój nawilżacz ma do czynienia z wodą przez cały dzień, to nadal jest urządzeniem elektrycznym i powinien być traktowany z najwyższą starannością. Dlatego, zanim zaczniesz, Davies zaleca przygotowanie urządzenia do gruntownego czyszczenia.

"Odłącz swój nawilżacz od źródła zasilania, a następnie całkowicie go zdemontuj" - zaleca.

A skoro już przy tym jesteś? Idź naprzód i opróżnij starą wodę.

Krok drugi: Wykorzystaj biały ocet

Nie wiedziałeś, że sekret czyszczenia nawilżacza może być już ukryty w twojej szafce kuchennej. Davies jest wielkim fanem używania destylowanego białego octu, który jest tak kwaśny, że może skutecznie usunąć i rozpuścić brud, tłuszcz i zanieczyszczenia - wszystko bez użycia ostrych środków chemicznych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, Davies zaleca wypełnienie podstawy nawilżacza białym octem, tak aby element grzewczy był w nim całkowicie zanurzony.

"Pozostaw go na 30 minut", dodaje. "Pomoże to usunąć wszelkie nagromadzenia kamienia lub minerałów z elementu grzewczego".

Ale, nie odkładaj jeszcze tego białego octu; Davies zaleca wypełnienie zbiornika nawilżacza równymi częściami wody i octu.

"Zamknij go i potrząśnij energicznie, aby uzyskać roztwór w całym wnętrzu zbiornika", dzieli się. "Następnie pozwól mu usiąść na około 30 minut".

Czyść swój nawilżacz raz w tygodniu, aby utrzymać go w tip-top formie.

Krok trzeci: Szoruj

Chociaż destylowany biały ocet wykonuje niesamowitą pracę przy usuwaniu uporczywego brudu i zanieczyszczeń, nie jest on niezawodny. Po upływie tych 30 minut, może być konieczne zastosowanie trochę smaru z łokcia - zwłaszcza jeśli jest to pierwszy raz od dawna, kiedy czyścisz swój nawilżacz. Nie martw się, Davies ma cię pod opieką.

"Po upływie czasu opróżnij podstawę nawilżacza i użyj szczoteczki do zębów lub bawełnianego wacika, aby wyszorować wszelkie pozostałości śmieci z elementu grzewczego i podstawy", dzieli się. "Dobrze wypłucz i użyj ręcznika papierowego, aby go osuszyć".

Jeśli chodzi o zbiornik nawilżacza? Davies zaleca wypłukanie mieszanki wody i octu, a następnie wytarcie wnętrza ściereczką z mikrofibry.

Krok czwarty: Namocz resztę

Istnieje prawdopodobieństwo, że w Twoim nawilżaczu jest coś więcej niż podstawa i zbiornik. Jeśli twój model ma kilka mniejszych części, Davies zaleca namoczenie ich w mieszance ciepłej wody z mydłem i octem (czyż ten destylowany biały ocet nie jest takim zmiennikiem?) Podobnie jak w przypadku reszty nawilżacza, zaleca on namoczenie tych mniejszych akcesoriów na 30 minut.

Jedną rzeczą, której nie chcesz moczyć jest twój filtr knotowy, który jest pluszową warstwą, która siedzi na dole twojego nawilżacza i pochłania całą wodę. Filtr ten ma nie tylko teksturę podobną do papieru, ale ma również właściwości antybakteryjne, które mogą ulec pogorszeniu po umyciu. Zamiast tego, po prostu wymień filtr.

Krok 5: Pozwól mu wyschnąć

Gratulacje! Prawie skończyłeś czyszczenie swojego nawilżacza. Po tym, jak wszystkie części zostały namoczone i wyszorowane zgodnie z Twoimi upodobaniami, nadszedł czas, aby je wypłukać i pozwolić im wyschnąć. Ponieważ twój nawilżacz jest elektryczny, chcesz być bardzo ostrożny zanim podłączysz go z powrotem. Gdy wszystko wyschnie, ponownie zmontuj swój nawilżacz i zdobądź ten dodatkowy zastrzyk wilgoci.

Te 20 roślin oczyszczających powietrze jest o wiele bardziej eleganckie niż oczyszczacz powietrza

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾