Porządki w domu

Jak wyczyścić ekran komputera w 5 prostych krokach

Czy brud na ekranie Twojego laptopa zaczyna Ci doskwierać? Smugi na pulpicie sprawiają, że trudno jest widzieć wyraźnie? Nadszedł czas, aby wyczyścić ekran komputera. Czyszczenie ekranu może wydawać się przerażającym przedsięwzięciem, które może zrujnować twój komputer, ale z odpowiednimi materiałami i środkami ostrożności, jest to tak łatwe, jak tylko może być.

Jak często należy czyścić ekran komputera?

To, jak często trzeba będzie czyścić ekran komputera, zależy od wielu czynników: czy jest to laptop, który częściej pozostaje zamknięty niż nie, jak zakurzony jest pokój, w którym siedzi, i jak często jest przenoszony lub używany. Ledwie używany laptop w wolnym od kurzu pomieszczeniu, który przez większość czasu pozostaje zamknięty, będzie wymagał znacznie mniej czyszczenia niż komputer stacjonarny w zakurzonym biurze.

Tak czy inaczej jednak, będziesz wiedzieć, kiedy twój ekran potrzebuje czyszczenia. Kiedy kurz, brud i odciski palców zaczynają być zauważalne, nadszedł czas, aby wyczyścić ekran komputera. Ważne jest, aby nie pozwolić brudne ekrany siedzieć jak kurz i brud może dostać bardziej przyklejony do czasu.

Co będziesz potrzebował

Gotowy, aby wytrzeć kilka smug? Oto, czego będziesz potrzebować, aby wyczyścić ekran komputera.

  • Trzy czyste i suche ściereczki z mikrofibry
  • Ciepła woda
  • Ocet (opcjonalnie)
  • 70% izopropylowe chusteczki dezynfekujące (opcjonalnie)

Krok pierwszy: Wyłącz komputer

Zanim zaczniesz czyścić swój komputer, musisz go wyłączyć. Pomaga to chronić Twoje (bardzo drogie) urządzenie, a czarny ekran pokazuje brud i zanieczyszczenia wyraźniej. Dodatkowo, jeśli komputer jest ciepły, pozwól mu ostygnąć przed czyszczeniem.

Krok drugi: Wytrzyj kurz

Następnie weź suchą ściereczkę z mikrofibry i wytrzyj nadmiar kurzu lub brudu, który siedzi na ekranie. Ważne jest, aby używać ściereczki z mikrofibry (a nie ścierki do naczyń lub ręcznika), ponieważ jest ona wolna od kłaczków i nie jest tak szorstka dla ekranu, jak inne tkaniny mogą być.

Krok trzeci: Użyj wilgotnej ściereczki

Teraz nadszedł czas, aby wyczyścić trochę głębiej. Jeśli Twój ekran komputera jest szklany, lekko zwilż ściereczkę z mikrofibry w proporcji 1:1 ciepłej wody i octu. Delikatnie przetrzyj ekran z jednej strony na drugą. Jeśli ekran komputera jest LED lub LCD, użyj ściereczki zwilżonej wodą.

Ważne jest, aby nie moczyć ściereczki w płynie niezależnie od rodzaju ekranu, ponieważ nadmiar wody lub wilgoci może dostać się do otworów i portów komputera i poważnie uszkodzić jego wnętrze.

Krok czwarty: Zamiast tego użyj izopropylowych chusteczek do dezynfekcji

Innym sposobem na czyszczenie ekranu jest użycie 70% izopropylowych chusteczek dezynfekujących. To działa szczególnie dobrze dla urządzeń Apple, i jest no-prep sposób czyszczenia ekranu komputera. Jeśli pójdziesz tą drogą, nadal trzeba będzie dwukrotnie sprawdzić, że chusteczki nie są nadmiernie mokre. Jeśli są, wykręć trochę wilgoci przed czyszczeniem.

Krok 5: Buff i Air-Dry

Na koniec wyciągnij jeszcze jedną ściereczkę z mikrofibry (to ostatnia, jakiej będziesz potrzebować, obiecujemy). Z czystej i suchej ściereczki, delikatnie buff away wszelkie pozostałe smugi. Następnie pozwól ekranowi komputera w pełni wyschnąć przed włączeniem go z powrotem i użyciem. W zależności od temperatury w pokoju, może to zająć tylko kilka minut.

Jak utrzymać ekran komputera dłużej w czystości

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie czystego ekranu komputera dłużej jest nie robienie pewnych rzeczy podczas czyszczenia. Unikanie tych "don't" lepiej chroni komputer i jego nowo wyczyszczony ekran. Nie rób tych rzeczy:

  • Wycieranie okrężnymi ruchami: Okrężne ruchy mogą powodować nierównomierny nacisk na ekran komputera i mogą go uszkodzić. Zamiast tego wycieraj długimi pociągnięciami lub ruchami w kształcie litery Z.
  • Używanie ściernych środków czyszczących: Nie używaj wybielaczy lub uniwersalnych środków czyszczących w sprayu na swoim ekranie. Te środki czyszczące są zbyt ostre dla tak delikatnej (i cennej) powierzchni jak ekran komputera.
  • Używanie paznokcia lub ostrego przedmiotu do zdrapywania trudnych plam: Używanie paznokcia do zdrapywania przyklejonego brudu lub zanieczyszczeń może również poważnie porysować ekran. Zamiast tego, przez 15-30 sekund wywieraj delikatny, ledwie wyczuwalny nacisk na zabrudzenie wilgotną ściereczką, a następnie wytrzyj je.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾